I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Zachwyca, czy też nie zachwyca?
O stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza

(03.07.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Tego samego dnia, co otwarcie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego, w wili Koliba odbyła się promocja albumu Stanisława Witkiewicza styl zakopiański. W spotkaniu wzięli udział autorzy publikacji: Teresa Jabłońska (tekst), Piotr Droździk (fotografie) oraz wydawca Bogdan Szymanik - dyrektor Wydawnictwa BOSZ. Promocję poprowadził Michał Jagiełło -  taternik, ratownik TOPR-u, przewodnik tatrzański, publicysta i pisarz, tworzący  dzieła głównie o tematyce górskiej, autor książki Listy o stylu zakopiańskim 1892-1912. Wokół Stanisława Witkiewicza.
Ideą opracowania tego albumu było pokazanie fizycznej urody stylu zakopiańskiego, czyli tego, co zaprojektował, narysował bądź zrealizował Stanisław Witkiewicz. Tą tematyka w różnych aspektach interesujemy się już od 30 lat. Ukazywały się w tym czasie kolejne publikacje o stylu zakopiańskim, monografie poszczególnych budynków, ale badania wciąż nie są zakończone - mówiła Teresa Jabłońska.
Ten piękny album opracowany przede wszystkim przez Teresę Jabłońską jest pierwszym albumem prezentującym to niezwykłe zjawisko, jakim jest styl zakopiański. Z historycznej perspektywy ponad 100 lat przedstawia stan dzisiejszej wiedzy, archiwalne i współczesne zdjęcia oraz dzieje poszczególnych obiektów, jak choćby Koliby. Jest to interesująca książka nie tylko dla specjalistów. Daje możliwość szerokiej refleksji kulturowej - mówił Michał Jagiełło.
Michał Jagiełło ocenił styl zakopiański w nieco prowokacyjny sposób. Witkiewicz podjął się stworzenia ogólnej idei wszystkiego. Taki był jednak duch czasów. Styl zakopiański, utożsamiany ze stylem narodowym, miał obejmować wszystkich Polaków i najróżniejsze dziedziny ich życia, w tym architekturę i sztukę użytkową. Witkiewicz robił to jednak mechanicznie, chcąc połączyć góralska chatę z dworkiem szlacheckim i moim zdaniem nie są to dzieła udane. Błędne było również przekonanie o prapolskim stylu zachowanym pod Tatrami. Z chybionej idei, zostało jednak coś, co nadal żyje. Istnieją współczesne udane nawiązania do stylu stworzonego przez Witkiewicza, jak chociażby niektóre górskie schroniska - ta wypowiedź Michała Jagiełły wywołała burzliwą dyskusję wśród autorów albumu i zebranej publiczności.
Dziś może sztuka Witkiewicza budzi takie refleksje i kontrowersje, ale w ówczesnych czasach był ona ogromną wartością - przekonywała z kolei dyrektor Teresa Jabłońska."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I