I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Muzeum Tatrzańskie i Museo Nazionale della Montagna
Umowa o wspólpracy

(20.04.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi "Koliba" została podpisana umowa o współpracy między Muzeum Tatrzańskim i Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Na uroczystości, oprócz dyrektorów i przedstawicieli obu Muzeów, obecna była także  delegacja z Regione Piemonte (odpowiednik województwa) z szefową Biura Promocji Kultury Anną Marią Morello na czele oraz Joka Fejkiel reprezentująca  Instytut Włoski w Krakowie, a także przedstawiciele władz Zakopanego. Umowę uroczyście podpisali dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska i dyrektor Museo Nazionale della Montagna w Turynie Aldo Audisio.
Łączy nas przede wszystkim położenie - Turyn leży u stóp Alp i ma przepiękna panoramę, która można oglądać z tarasu muzeum. Zakopane leży blisko Tatr i wszyscy żyjemy mając codziennie przed oczami wspaniałe góry o charakterze alpejskim - mówiła dyrektor Teresa Jabłońska.
Bardzo cieszę się, że doszło do takiego porozumienia i tak głębokiej współpracy między muzeami z Zakopanego i Turynu. Dzięki tej wymianie mieszkańcom Turynu przybliżymy Zakopane i ludzi którzy tworzyli jego aurę, a jednocześnie pokażemy u nas, że Turyn to nie tylko fabryka Fiata, ale także wspaniała kultura i architektura podalpejskich terenów - swoje zadowolenie z nawiązanej współpracy wyrażał burmistrz Janusz Majcher.
Zaczęliśmy rozmawiać o współpracy w zeszłym roku. Już w tym roku będzie pokazana wystawa włoska w Zakopanem, pod koniec roku wystawa Muzeum Tatrzańskiego trafi do Turynu, a w przyszłym roku kolejne wystawy włoskie do Zakopanego - wyjaśniał Aldo Audisio,  dyrektor Museo Nazionale della Montagna.
Rzeczywiście już wkrótce będziemy mogli oglądać efekty tej ciekawej współpracy. 21 czerwca w Muzeum Stylu Zakopiańskiego zostanie otwarta wystawa "Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia... U źródeł fotografii górskiej" prezentująca 22 zdjęcia o wyjątkowym znaczeniu. Klisze z okresu od 1853 roku do 1868 prowadza nas do źródeł fotografii Alp oraz innych gór Europy. Wszyscy autorzy to europejskie sławy: Edouard Baldus, Bracia Louis-Auguste i Auguste-Rosalie Bisson, Charles Marville, Victor Muzet, Giorgio Sommer, John Stewart, Alberto Luigi Vialardi. Niektóre z nich prezentowane były na Wystawie Światowej w Paryżu w roku 1855, a kilka z nich pokazano po raz pierwszy na wystawie Museo della Montagna w Turymie w 2004 roku.
Z kolei jubileuszowa wystawa Muzeum Tatrzańskiego "Tatry - czas odkrywców" końcem listopada trafi do Turynu. Wystawa odnosi się do okresu, kiedy Tatry były odkrywane w XIX wieku przez naukowców, turystów, artystów, pisarzy, poetów i fotografów, a na początku XX wieku taterników i narciarzy. Wystawa ta, niemal w całości oparta na kolekcjach zgromadzonych w Muzeum Tatrzańskim przez 120 lat jego istnienia, jest równocześnie prezentacją dorobku kolekcjonerskiego Muzeum, który w najistotniejszej części jest związany z tatrami i góralszczyzną. Przypomnijmy, że tę ekspozycję najpierw będzie można zobaczyć w Zakopanem. Zostanie otwarta 16 maja
w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu.
Na 2010 rok w Zakopanem zaplanowano natomiast cztery wystawy włoskie - "W górach - ceramika artystyczna 1930-1950", "Góry na wesoło, między szczytami i śniegami gier planszowych", "Patrząc w Alpy, góry Piemontu w fotografii 1870 - 1940" oraz "Góry owoców. Etykiety 1900 - 1960".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I