I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I

NA POCZĄTKU BYŁA... SZKOŁA MARYI

My, czciciele Matki Najświętszej nie przestajemy niecierpliwie pytać o to, co winniśmy uczynić, by jak najdoskonalej upodobnić się do swej Pani. Daje nam odpowiedź św. Ludwik Grignion de Montfort, który proponuje prostą i pewną drogę do świętości. Mamy kontemplować cnoty, które uformowały duszę Najświętszej Maryi Panny Wówczas - wyjaśnia Święty - „znalazłszy piękną formę Maryi, w której Jezus został ukształtowany na sposób zarówno przyrodzony, jak boski", dostrzeżemy jej piękno i doskonałość, i przestaniemy ufać „własnej zręczności, a wyłącznie doskonałości formy". Zapragniemy upodobnić się do Matki Najświętszej, by stać się wiernym odbiciem Chrystusa".
Każdy człowiek może znaleźć się na owej najprostszej drodze do świętości: „Pamiętajcie o tym pisze Św. Ludwik- iż Maryja jest wspaniałą Formą Bożą zdolną tworzyć żywe odbicie " Boże wielkich to bez wielkich zabiegów.
Dusza, która znalazła i tę formę i do niej przylgnęła, zostanie wnet przemieniona w Jezusa Chrystusa, którego ta forma wiernie przedstawia".
Mamy upodobnić się do Maryi, jednak nie tyle dzięki własnym wysiłkom, ile dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej. Św. Ludwik pisze: „Duch Święty pragnie w Niej i poprzez Nią kształtować sobie wybranych i mówi do Niej: Umiłowana Oblubienico moja, między wybranymi moimi rozpuść korzenie wszystkich Twoich cnót, aby wzrastali oni z cnoty w cnotę i z łaski w łaskę. Tak wielkie znalazłem upodobanie w Tobie, gdyś żyła na ziemi, ćwicząc się w najwznioślejszych cnotach, że pragnę Cię jeszcze odnajdywać na Ziemi, choć nadal przebywasz w niebie. Odtwarzaj się zatem w mych wybranych, bym w nich z upodobaniem dostrzegał korzenie Twej wiary niezłomnej, Twej pokory głębokiej, Twego bezgranicznego umartwienia, Twej wzniosłej modlitwy, Twej miłości płomiennej, Twej nadziei stanowczej i wszystkich Twych cnót.
Tam, gdzie wzywa się Niepokalane Serce Maryi, tam dokonują się wielkie zmiany!
Dokumenty Fatimskie
Droga naśladowania cnót Najświętszej Maryi Panny jest pewną drogą zbawienia. Autor Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny cytuje św. Bernarda i zapewnia:, „Kiedy idziesz za Maryją, nie zbłądzisz. Kiedy modlisz się do Niej, nie popadniesz w rozpacz? Kiedy umysł twój skupiony jest na Niej, nie będziesz się błąkał bez celu? Kiedy Ona cię podtrzymuje, nie upadniesz? Kiedy Ona cię chroni, nie będziesz się lękał? Kiedy Cię prowadzi, nie będziesz czuł zmęczenia? Kiedy stoi przy twoim boku, bezpiecznie dotrzesz do domu?.
Jak iść za Maryją?
Jak nauczyć się Jej postawy? Jak upodobnić się do Niej?
Trzeba nam zapisać się do szkoły Maryi. A do nauczenia się jest w niej tak wiele! Czy wciąż nie pociąga nas droga tego świata?
Już św. Ludwik de Montfort przestrzegali „Człowiek światowy kieruje się w swym postępowaniu osobistym honorem, tym, «co ludzie powiedzą?», Towarzyskimi konwenansami, względami materialnymi, poprawnymi manierami i dowcipnymi rozmowami. Tych siedem zasad stanowi dla niego nieomylne wsparcie w tym, od czego, jak uważa, zależy
Jego zadowolenie z życia. Świat ogłosi go świętym za takie cnoty jak odwaga, elegancja, taktowne zachowanie, spryt, wykwintność w obejściu, układność i poczucie humoru... Człowiek światowy będzie jak najwierniej zachowywać przykazania, jakie daje mu świat:
• Będziesz dobrze obeznany ze światem.
• Będziesz zabiegał o jego szacunek.
• Będziesz człowiekiem sukcesu.
• Będziesz skrzętni dbał o wszystka, co twoje
• Będziesz nie poprzestawał na tym, co masz.
• Będziesz sobie czynił przyjaciół
• Będziesz często przebywał w modnym towarzystwie.
• Będziesz szukał wygodnego życia.
• Nie będziesz gasił radości.
• Nie będziesz kimś wyjątkowym ani nieokrzesanym czy zbyt pobożnym
Mamy do wyboru: naśladować świat i zamieszkać w mrocznej twierdzy księcia tego świata, albo naśladować Maryję: wyrzec się ziemskiego obywatelstwa i już dziś zaciągnąć się na służbę dla królestwa niebieskiego. Mamy do wyboru: obrażać Boga grzechami albo zadośćuczynić za nie przez nabożeństwo do Niepokalanego Serca Mani.
Dlaczego taka alternatywa? Bo na nią wskazał sam Jezus, kiedy objawił się siostrze Łucji i prosił o ustanowienie na świecie nabożeństwa pierwszych sobót. To nabożeństwo utoruje Bogu drogę do serc ludzi, do struktur społecznych, przeniknie w świat polityki i ekonomii. Da miejsce Bogu, czyli obdarzy ludzkość zbawieniem.
Dlatego nie zwlekając zapiszmy się do szkoły Najświętszej Maryi.
Istnieje wiele szkól maryjnych. Jest szkoła mająca w swym programie „Traktat o prawdziwym nabożeństwie" św. Ludwika Grignion de Montforta. Jest Legion Maryi szkoła założona przez Marka Duffa. Jest szkoła codziennego różańca i wiele, wiele innych, na przykład szkoły zakonne. Wszystkie one to dobre szkoły, szkoły z tradycjami,
Szkoły wydające świętych. Mają godła i maryjne programy, posługują się imieniem Matki Najświętszej i, Jej autorytetem. Ale jedna tylko szkoła została założona przez samą Najświętszą Pannę. To nabożeństwo pierwszych sobót
„Nigdy cię nie opuszczę. Moje Niepokalane Serc będzie twoją ucieczką i drogą, która zaprowadzi cię do Boga." Matka Boża Fatimska, 13 czerwca 1917
Ktoś zapyta, jak Maryja może założyć szkołę i sama ją prowadzić. Ale w Fatimie Matka Boża powiedziała, że zaprasza chętnych do uczestnictwa w Jej rozmyślaniu, my zaś mamy się w nie wsłuchiwać w naszych sercach i uczyć się od Maryi jak żyć.
Podstawowy program założonej przez Maryję szkoły to pięciomiesięczny kurs ( Jezus prosił w swych objawieniach o pięć pierwszych sobót). Kto jednak chce, może w tej szkole pozostać na zawsze? Lekcje od się w każdą pierwszą sobotę, resztę dni na poświęcić na ćwiczenia i wprowadza w praktykę życia tego, czego nauczyliśmy się na początku miesiąca...
Droga do szkoły Maryi prowadzi przez zawierzenie - ten pierwszy warunek zwycięstwa, jaki Matka Najświętsza ogłosiła w Fatimie. Bo jak słuchać niebieskiej Nauczycielki, jeśli jej nie zaufamy? Jak przyjąć do serca rzeczy trudne i wymagające, jeżeli nie jest Ona dla nas największym autorytetem?
„Jest w tym akcie oddania miejsce dla każdego, miejsce, które musisz wypełnić własnym życiem". To słowa kard. Wojtyły, obecnego Papieża. Słowa zaproszenia do zawierzenia swego życia Matce Najświętszej, zawierzenia szczególnego, bo nie tylko wypowiedzianego choćby w najbardziej uroczystej formie, ale przeżywanego w najbardziej nawet prozaicznych chwilach naszej człowieczej codzienności.
Poświęcenie się Matce Bożej jest naśladowaniem samego Boga. Pierwszym, który zawierzył swe życie Maryi, Jej pierwszym uczniem był Jezus Chrystus. Ojciec powierzył Go Maryi, a On, będąc Synem Bożym, „był Jej poddany" we wszystkim (Łączę wyrazy szacunku (Łk. 2,51). A dlaczego Chrystus chciał być „niewolnikiem" Maryi? Dlaczego byle Jej poddany? Dlaczego Maryja została wpisana w Jego dzieje jako Matka, nawet więcej - jako Nauczycielka i Wychowawczyni? I jeszcze jedno: dlaczego droga zawierzenia bez reszty Matce Bożej ma być dla nas najdoskonalszą drogą?
To proste. „Idąc za Nią, nie zbłądzisz. Modląc się do Niej, nie zwątpisz. Myśląc o Niej, nie zmylisz się. Jej się trzymając nie zginiesz. Pod Jej opieką nie doznasz lęku. Gdy Cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się. Gdy Ci będzie łaskawa, dojdziesz do celu". Tak zapewnia nas św. Bernard z Clairvaux.
A my dodajmy do jego pięknych słów: "Gdy Jej posłuchasz, oddasz się Jej w świętą niewolę. Gdy zawierzysz Jej wszystko, Ona weźmie cię za rękę i poprowadzi pewną drogą.
Gdy zapiszesz się do Jej szkoły, otrzymasz dyplom, życia wiecznego."

FAKTY

Nasze rozważania nad znaczeniem i aktualnością nabożeństwa pierwszych sobót spoczniemy od zanurzenia się w czasy minione, z których na nasze współczesne czasy basie Boże światło. Wystarczy przyjrzeć się bliżej objawieniom Matki Bożej w Fatimie, zapoznać się z Jej orędziem przekazanym Siostrze Łucji, a wreszcie poznać wysiłki tej ostatniej, by nowe nabożeństwo upowszechniło się w Kościele, byśmy pojęli, że otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń niezwykle zadanie. To, czego nie udano się w poprzednich latach, ma wypełnić się za naszych dni: nabożeństwo pierwszych sobót ma się rozpowszechnić po świecie! A wówczas sama historia złoży świadectwo o pierwszosobotnim kulcie Niepokalanego Serca Maryi. Powie, że jest ono NABOŻEŃSTWEM NOWEGO TYSIĄCLECIA!

(powrót)

(strona sanktuarium)

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I