I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Norweski dzień czyli „ski” - „rozszczepiony kawałek drewna”…

(22.11.2005) Wojciech Szatkowski: "Skąd pochodzi nazwa „narty”, czyli ”ski”? W tłumaczeniu z języka norweskiego słowo „ski” oznacza „rozszczepiony kawałek drewna”. Z niego powstawały już ponad 6000 lat wstecz pierwsze narty, znane z piktogramów na wyspie Rödöy w Norwegii. W „Kraju Fiordów”, gdzie zima trwa 7 miesięcy, a odległości między wioskami są dosyć duże, narty były środkiem komunikacji, najlepszym jaki sobie można by było wymyślić. Dlatego też Norwegia jest uważana za „Ojczyznę narciarstwa”.
W Warszawie w Centrum Olimpijskim odbyła się niedawno ciekawa impreza. Dzień Norweski był dobrą okazją do zaprezentowania się „kraju fiordów”, czyli Norwegii. Wystawę fotografii Konrada Koniecznego, pokazującą norweską przyrodę, góry, przystań kutrów na Lofotach i inne piękne krajobrazy dokonał ambasador Norwegii w Polsce. Potem odbyły się wykłady i prezentacje: Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem mówił o braciach Sigmundzie, Birgerze i Asbjoernie Ruudach, znakomitych skoczkach narciarskich z Kongsbergu, którzy zdobyli w sumie 12 medali z Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Słynęli z tego, że potrafili wykonać w powietrzu pełne salto na skokówkach. Po zakończeniu kariery Birger Ruud założył Muzeum Narciarstwa w Kongsbergu, a w ceremonii jego otwarcia wziął udział ówczesny król Norwegii Olaf V. Był także film o braciach Ruud wykonany przez Macieja Stasińskiego we współpracy z autorem wykładu. Anne Grethe Bakke z Muzeum Narciarstwa w Morgedal przypomniała postać twórcy nowoczesnego narciarstwa – Sondre Norheima z Telemarku, który był pierwszym rekordzistą świata w skoku. Skakał też chętnie z dachu swojego domu, co do dzisiaj praktykują chłopcy z Telemarku. Telemark to także charakterystyczne lądowanie skoczka z wypadem - nazwa znana od XIX wieku. Anne pokazała także uroki Doliny Morgedal, zarówno latem i zimą.

Karin Berg z Muzeum Narciarstwa w Holmenkollen mówiła w niezwykle ekspresyjny sposób o kobietach w życiu znanego norweskiego polarnika – Fridtjofa Nansena, który dokonał z towarzyszami narciarskiego przejścia przez lądolód grenlandzki oraz próbował dojść na nartach na biegun północny. Karin opowiadała, na podstawie przeczytanych przez nią źródeł i listów, o tym jaki wpływ na życie twardego polarnika miały dwie jego żony, piękne kobiety, ale o zupełnie różnych charakterach. Kolejnym elementem Dnia było otwarcie wystawy „Norweskie ślady nart na świecie”. Pokazała ona najdobitniej jak wiele dobrego dla narciarstwa na prawie wszystkich kontynentach zrobili Norwegowie. Wystawa zaprezentowała zarówno polarników, Nansena, Amundsena, jak i sportowców, gdyż Norwegia była miejscem gdzie zrodziły się takie dyscypliny sportów zimowych jak skoki narciarskie i slalom. Pokazano także Norweżkę, mistrzynię świata we freestyle, oraz norweskiego pułkownika, który zasłynął w Stanach Zjednoczonych, gdyż skakał na nartach przez zwierzęta np. przez słonie. Ciekawostką był norweski „Snow Show Express”, czyli poczta narciarska w Stanach Zjednoczonych, gdzie norwescy emigranci używali nart o długości ponad 4 metrów do pokonywania gór. Zjeżdżali z nich z prędkością ok. 140 km/h! i to 90 lat temu. Pokazano na wystawie między innymi ciekawy sprzęt sportowy np. narty biegowe z XIX wieku z Telemarku, biegówki „Bonna” z lat 20. i nowoczesne snowboardy, sprzęt polarników i wiele ciekawych fotografii. – My Norwegowie daliśmy światu narty i slalom – powiedziała Karin Berg podczas otwarcia wystawy. Brawa zebrała dr Iwona Grys, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, za udaną imprezę, która ciągnęła się do późnego wieczoru".

Organizatorami spotkania byli między innymi Ambasada Królestwa Norwegii, Centrum Olimpijskie, Centrum Edukacji Olimpijskiej i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Prezentacja o braciach Ruud - video - formaty: RealVideo lub MediaPlayer

Galeria 1: Zdjęcia z otwarcia wystawy "Norweskie ślady nart" i z prezentacji, Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

Galeria 1: Zdjęcia z prezentacji Wojciecha Szatkowskiego (Muzeum Tatrzańskie) o braciach Ruud. Fotografie: ze zbiorów Muzeum Olimpijskiego MKOL, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Narciarstwa z Kongsbergu i zdjęcia współczesne Wojciech Szatkowski:

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I