STRONA GŁÓWNA

                                          ZAKOPANE - STOLICĄ SPORTÓW ZIMOWYCH

 

 

 
 

TRADYCJA I PERSPEKTYWY ROZWOJU ZAKOPANEGO JAKO OŚRODKA SPORTÓW

ZIMOWYCH

 

Zakopane, usytuowane na południu Polski, u podnóża Tatr -najpiękniejszych i jedynych gór w kraju o charakterze alpejskim, od początku stulecia urzeka wszystkich odwiedzających niepowtarzalną atmosferą. Za sprawą nart, w ostatnich latach XIX wieku, Tatry stały się dostępne także zimą. Pojawienie się narciarzy pod Giewontem rozpoczęło nową epokę. W roku 1907 z inicjatywy Barabasza, Karłowicza i Zaruskiego powstał tu Zakopiański Oddział Narciarzy, a już w roku 1920 w Zakopanem powołano do życia Polski Związek Narciarski, który przyczynił się m. in. do budowy pierwszych skoczni narciarskich – w Jaworzynce i na Wielkiej Krokwi. Rok 1922 był przełomowy dla polskiego narciarstwa: wtedy PZN stworzył regulamin zawodów odpowiadający światowym standardom, a pod Giewontem odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody w sportach zimowych. Tym samym PZN dołączył do międzynarodowego grona animatorów sportu. Nieprzypadkowo właśnie w Zakopanem odkryto wielki talent Stanisława Marusarza, Bronisława Czecha, czy Heleny Marusarzówny, Józefa Łuszczka, A. Bachledy, Franciszka Gąsienicy Gronia, Wojciecha Fortuny.
 

Zakopane to największy w Polsce ośrodek sportów zimowych. Tradycyjnie, już na początku grudnia, gdy rozpoczyna swą pracę kolejka na Kasprowy Wierch, do Zakopanego przyjeżdżają spragnieni narciarskich szaleństw goście. Do ich dyspozycji pozostaje szeroka baza noclegowo-gastronomiczna, o zróżnicowanym standardzie, a przede wszystkim kilkadziesiąt wyciągów i tras narciarskich. Powszechnie wiadomo jak żywa i silnie kultywowana jest w rejonie Tatr kultura góralska. Należy podkreślić, że wśród górali istnieje głęboko zakorzeniona świadomość potrzeby ochrony i zachowania piękna Tatr. Mieszkańcy Podhala chcą chronić posiadane wartości przyrodnicze i krajobrazowe poprzez inwestycje proekologiczne i edukację ekologiczną. Efekty tych starań są już widoczne, za przykład niech służy uruchomiona największa w Polsce południowej, kotłownia geotermalno – gazowa, której funkcjonowanie znacznie poprawiło jakość powietrza w naszym mieście.
 

Kiedy w 1993 roku lokalny samorząd podjął hasło zakopiańskich igrzysk, nikt nie wierzył w szansę powodzenia. Kandydowanie do organizacji Zimowych Igrzysk w 2006 r. przyniosła miastu wymierne korzyści. Po raz pierwszy od ponad 30 lat Zakopane pretendowało do zorganizowania imprezy narciarskiej na światowym poziomie. Ta szansa rozwoju turystyki i sportów zimowych nie została zmarnowana przez nie w Seulu, ponieważ dzięki olimpijskim staraniom Zakopane wróciło do tradycji organizowania wielkich imprez narciarskich. Jak wskazują doświadczenia państw alpejskich, imprezy tego rodzaju są znaczącą „siłą” napędową regionu i rozwoju infrastruktury turystycznej.
 

Wizja przyszłości Zakopanego została zapisana w strategii rozwoju tego miasta. W Strategii dla Zakopanego za najważniejszy cel uznano modernizację i rozbudowę infrastruktury sportowo – turystycznej do roku 2009. W tym celu, wykorzystując środki z budżetu gminy oraz dzięki pozyskanym dotacjom zewnętrznym władze samorządowe zamierzają m. in.: zmodernizować infrastrukturę niezbędną do uprawiania narciarstwa alpejskiego i zagospodarować pasmo Gubałowskie. Zakopane dysponuje najlepszymi naturalnymi warunkami, by stworzyć profesjonalną bazę sportową, a realizacja Strategii przybliży Zakopane do grona uznanych ośrodków sportów zimowych. Dzięki walorom naturalnym oraz wytrwałej pracy i zaangażowaniu wielu osób Zakopane ma wielkie szanse na sukces.