I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Krakus – Sztuka przez duże „S"

(19.06.2009) Stowarzyszenie "Piwnica Świętego Norberta" oraz Balet Dworski "Cracovia Danza"z okazji 30-tej rocznicy I-szej  wizyty Jana Pawła II w Polsce przygotował koncert - widowisko "Krakus" według C.K. Norwida z Pieśniami do wierszy Karola Wojtyły. Adaptacji i reżyserii podjął się Andrzej Róg. W widowisku brała udział m.in. Hania Chowaniec-Rybka.
"Krakus" został już zaprezentowany w kilku miastach - w Skawinie, Nowym Targu i Krakowie. W październiku spektakl będzie można zobaczyć jeszcze w Wadowicach. Poniżej relacja ze Skawiny...

Marcin Kuflowski (skawina24.com): "
Złe wiadomości mam dla tych, którzy nie uczestniczyli w przedpremierowym pokazie widowiska „Krakus” w reżyserii Andrzeja Roga. Złe, bo ominęła ich najlepsza artystyczna pozycja czerwcowego kalendarza jakże przecież bogatego w wydarzenia kulturalne. Nie mam wątpliwości, że choć słowa te pisane są 4 czerwca, nie są przedwczesne. Kto nie był, niech żałuje. Albo wybierze się za tydzień na premierę krakowską. Gdy przed rozpoczęciem widowiska, głos zabrał Janusz Bysina, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, i w swej zapowiedzi używał słów: „uczta akustyczna” czy „smakowanie muzyki”, pewnie znalazły się takie osoby na widowni, które z niedowierzaniem te słowa przyjmowały. 80 minut później, gdy Andrzej Róg, przerywał widzom trwający około minuty aplauz na stojąco – nie było już wątpliwości, że nie było żadnej przesady w przedkoncertowej zapowiedzi.
3 czerwca, w godzinach wieczornych, artyści pod kierunkiem Andrzeja Roga (reżyseria), Stefana Błaszczyńskiego (kierownictwo muzyczne), Romany Agnel (choreografia) udowodnili, że muzyką można przekazać wielkie emocje, oraz że dźwięki, słowa, gesty odpowiednio poukładane – mają ogromną siłę rażenia. A w „Krakusie” każdy, najdrobniejszy ruch na scenie, każdy efekt świetlny (wielkie brawa dla Ady Bystrzyckiej za reżyserię światła), każde szarpnięcie struny, uderzenie talerza, przeciągnięcie smyczkiem czy użycie przeszkadzajek – było cząstką idealnie zrealizowanego projektu. Nawet gdy gasło światło, albo milkły instrumenty – było czuć, że jest to integralna część widowiska. Gdy do tego dodać perfekcyjną grę instrumentalistów (multiinstrumentalista Stefan Błaszczyński), wokalistów (fenomenalni: Jorgos Skolias, Hania Rybka) i aktorów (bo jak inaczej nazwać Karola Śmiałka, który – nie wiem czy Państwu także? – barwą głosu przypominał mi niezapomnianego Marka Grechutę), to trudno dostrzec choćby jeden słaby punkt „Krakusa”.
Widowisko „Krakus” powstało w związku z 30. rocznicą pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Oparte zostało na dramacie „Krakus” C.K. Norwida, którego teksty oraz wiersze Karola Wojtyły z czasów młodości, tworzyły oś główną widowiska. W przedsięwzięciu, którego scenariusz akceptował za życia jeszcze sam Papież, udział wzięli – obok wcześniej już wspomnianych – artyści Piwnicy św. Norberta we współpracy z baletem dworskim Cracovia Danza, przy udziale kwartetu smyczkowego i chóru Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją profesora Adama Korzeniowskiego.
Gratuluję inicjatywy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, które swoją ideą zaraziło Burmistrza Adama Najdera, dzięki czemu dane nam było spędzić naprawdę fantastyczne 1,5 godziny w Sali Teatralnej Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. I to w przedpremierowym wydaniu".

Foto-relacja (zdjęcia Ewa Landowska):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I