I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Budowa Centrum Uzdrowiskowego w Zakopanem.

(24.02.2003) W styczniu został ukończony stan surowy Parku Wodnego, który powstaje w Zakopanem. Jest to niewątpliwie inwestycja, która sprawi, że miasto zyska na swojej atrakcyjności. To największy Aqua Park w Polsce. W środku klienci znajdą basen sportowy i rekreacyjny, tzw. "dziką rzekę", brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie wodne, "whirlpoole" i sauny. Nieopodal części basenowej znajdować się będą pomieszczenia handlowo-usługowe wraz z restauracją dla ok. 100 osób i barem oraz kręgielnia. Pod budynkiem znajduje się podziemny garaż dla 68 samochodów. Obok Parku Wodnego powstanie obiekt hotelowy, który będzie oferował miejsca noclegowe w ponad 100 pokojach. Dla ciekawskich warto dodać, że na wypełnienie wszystkich basenów potrzeba będzie ponad 1700 m3 wody. Lustro wody będzie miało łącznie powierzchnię 1100 m2. Długość "dzikiej rzeki" to 54 metry. Na budowę miasteczka do grudnia ubiegłego roku zużyto 14 tyś. m3 betonu. W kompleksie będzie zamontowany największy w Zakopanem wymiennik geotermalny służący do ogrzewania pomieszczeń i wody o mocy 5 megawatów. Z basenów w ciągu godziny będzie mogło skorzystać ok. 700 osób.

Każdy etap budowy sprawiał, że ekipy pracownicze zmieniały się. Jednym z niewielu pracowników, którzy od początku inwestycji byli i są obecnie na budowie jest mgr inż. Jacek Pawłowski, pełniący funkcję inspektora nadzoru. W serwisie rozmowa z Panem Jackiem (do wyboru format RealAudio lub "mp3"):
Druga część rozmowy:
Inwestycja ma być sfinalizowana do końca 2003 roku.

W serwisie foto-relacja z wizyty w zakopiańskim Parku Wodnym po odbiorze stanu surowego kompleksu. Tak wygląda Aqua Park od strony ul. Jagiellońskiej:

Wejście główne i już jesteśmy w środku. Na fotkach cześć główna kompleksu z ogromnymi kolumnami i wieżą, która będzie prowadzić do multimedialnych zjeżdżalni wodnych (jedna z nich poprowadzi amatorów wodnych zabaw również do basenu zewnętrznego). Zdjęcia pokazują także największy 25 metrowy basen. Betonowe "zawijasy" to tzw. "dzika rzeka".

W częściach przyległych do hali głównej, na poszczególnych piętrach będą się znajdowały m.in.: sauny, sala lodowa, restauracja, kręgielnia. Widoczne na jednej z fotek śruby, to fragment konstrukcji dachowej opartej na belach z klejonego drewna, odpornych na działanie wody i ognia! Konstrukcja aluminiowa pomalowana jest również specjalną ognioodporną farbą, co w połączeniu ze szkłem wytrzymującym 30 minutowe działanie płomieni sprawia, że obiekt będzie bardzo bezpieczny (chociaż trudno o pożar w kompleksie basenowym). Współczynnik przenikania dla szyb zastosowanych w Aqua Parku wynosi 1,0.

Pierwsza fotka (poniżej) przedstawia wjazd do podziemnego garażu. Na kolejnych dźwig od kilku miesięcy pracujący w rejonie Antałówki. Tam, gdzie mniej światła, to podziemia w których m.in. znajdą się urządzenia potrzebne do obsługi basenów - pompy, klimatyzacja, zbiornik uzdatniania wody tzw. poziom chemii. Baseny nie są wkopane w podłoże, każdy z nich jest postawiony na słupach umożliwi to kontrolowanie "niecek" wypełnionych wodą oraz doprowadzenie infrastruktury wodno-odpływowej (na zdjęciach widać m.in. "dzika rzekę" od spodu). Tuż za wlotami klimatyzacyjnymi Parku Wodnego, w sąsiedztwie stoi malutki domek, położony na słynnej działce prof. Pasyka.

Podczas oglądania fotografii warto posłuchać rozmowy z mgr inż. Jackiem Pawłowskim,
pełniącym funkcję inspektora nadzoru - znakomicie ułatwi to orientacje w tym co przedstawiają zdjęcia.

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I