I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XXVIII Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę

(10.08.2009) Maciej Bętkowski: "Zakończyła się XXVIII Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę, która trwała od 23 do 31 lipca 2009 roku. Część pielgrzymów rozpoczęła tę Pielgrzymkę 2 dni wcześniej, wychodząc 21 lipca na Giewont, aby tam o godzinie 12-tej odmówić modlitwę Anioł Pański i następnego dnia po Mszy Świętej o godzinie 12-tej w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, przejść przez Kościelisko, Gubałówkę, Ząb, Czerwienne na Bachledówkę do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Grupie tej przewodniczył ksiądz Marcin Grzyb SAC.
23 lipca uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium na Bachledówce, odprawioną przez 3 księży: Ojca Sebastiana Gierszewskiego – przewodnika XXVIII Pielgrzymki, Ojca Mieczysława Łacka – inicjatora pielgrzymek góralskich i Ojca Euzebiusza Kniaziewicza – przewodnika grupy z Bachledówki.
Z Bachledówki wyruszyła grupa I-sza licząca 200 osób. Grupę tę prowadził Ojciec Euzebiusz Kniaziewicz. Wraz z nim szli w Pielgrzymce księża: Ojciec Mieczysław Łacek i Ojciec Jan Bednarz, oraz klerycy: Adrian Sroka i Marek Szewczuk.
Grupę muzyczną, pięknie grającą i śpiewającą tworzyli: Maria Tylka, Joanna Rozmus, Katarzyna Miętus, Łucja Kiernia, Bernadetta Franos, Bernadetta Kojs, Józefa Wyroba, Izabela Zielińska, Monika Szymusiak, Dorota Sobczyk, Klaudia Harbut, Michal Konopka, Stanisław Ocieczek, Michał Szymusiak, Marcin Pawlikowski, Bartłomiej Budz, Dariusz Budz, Stanisław Tylka, Jakub Miętus, Stanisław Król Łęgowski i Tomasz Lipień.
W tym roku po siedmioletniej przerwie wrócił na pielgrzymkowy szlak Ojciec Jan Bednarz, który na co dzień jest odpowiedzialny za finanse całego Klasztoru Paulinów, ale potrafi także pięknie śpiewać- nagrał już dwie płyty z pieśniami maryjnymi i patriotycznymi. Szczególnie pięknie brzmiał jego śpiew, gdy pielgrzymi szli wśród pól, łąk i lasów, chętnie śpiewając z Ojcem Janem.
Pięknie śpiewały również siostry zakonne, a najpiękniej siostra dominikanka Laura Kamysz. Właśnie ze względu na piękny śpiew i muzykę góralską, corocznie przyjeżdżają pielgrzymi niemalże z całej Polski, aby wziąć udział w Pieszej Pielgrzymce Góralskiej i pielgrzymując do Częstochowy pomodlić się i pośpiewać z góralami.
Zabezpieczenie medyczne, tradycyjnie jak w latach ubiegłych stanowiły siostry: Urszula Palarczyk i Bożena Minczyńska, a w tym roku pomagała im jeszcze Anna Sroka. Siostry miały pełne ręce roboty, przekłuwając pęcherze i opatrując obolałe nogi pielgrzymów. Bardzo dużą pomocą dla pielgrzymów w potrzebie był sanitariusz Jan Suwaj jeżdżący sanitarką i udzielający, tak jak w latach ubiegłych szybkiej, fachowej pomocy w nagłych wypadkach. Wszystkim tym osobom za udzieloną pomoc pielgrzymi są ogromnie wdzięczni.
Drugą grupę 165 osób, stanowili pielgrzymi z Nowego Targu. Grupę tę prowadził ksiądz Rafał Brewczyk.
Trzecią 300-osobową grupą byli pielgrzymi z Orawy. Prowadził ich ksiądz Wojciech Łoś.
Czwartą 230-osobową grupę tworzyli pielgrzymi z Rabki. Tę grupę prowadził ksiądz Mirosław Mężyński. W sumie w Pielgrzymce w tym roku wzięło udział 895 osób.
Trasa Pielgrzymki prowadziła przez Rabę Wyżną, Jordanów, Osielec, Maków Podhalański, Kalwarię Zebrzydowską, Stanisław Górny, Czernichów, Rybną, Krzeszowice, Czerną, Płoki, Olkusz, Ogrodzieniec, Kromołów, Leśniów-Żaki, Przybynów, Olsztyn na Jasną Górę.
Wszędzie pielgrzymi spotykali się z ogromną życzliwością i serdecznym przyjęciem w parafiach, w których zatrzymywali się na odpoczynek i w których nocowali. Pielgrzymi serdecznie dziękują wszystkim księżom i parafianom od których otrzymali pomoc, noclegi, jedzenie i napoje. Tylko z pomocą Bożą i ludzką możliwe jest zorganizowanie pielgrzymek, których około 500, co roku w Polsce idzie do sanktuariów maryjnych. W pielgrzymkach tych bierze udział ogromna rzesza ludzi. Ruch pielgrzymkowy rozwija się i umacnia. Pielgrzymki są rekolekcjami w drodze. Pielgrzymi uczestnicząc w nich modlą się, dziękują za otrzymane łaski i dary i proszą o zdrowie i pomoc w rozwiązywaniu trudnych problemów życiowych. Szczególnie cenne jest to, że z roku na rok w pielgrzymkach bierze udział coraz więcej młodzieży."

Foto-relacja (zdjęcia Maciej Bętkowski):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I