I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
GALA 2005...

(07.03.2005) Maciej Pinkwart relacjonuje: "4 marca 2004 r. w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych obyła się doroczna WIELKA GALA POEZJI, będąca uroczystym zakończeniem Czwartego Szkolnego Konkursu Poetyckiego Uczniów POSA. Jest to największa uroczystość literacka w szkole, a w jej realizacji pomagali również nauczyciele i uczniowie pozostałych wydziałów szkoły - Plastycznego, Muzycznego, a także Ogólnokształcącego. Oprawę muzyczną tworzył zespół kierowany przez nauczyciela ZPSA Stanisława Lubowicza (gitara, aranżacja), w którym grali także inni pedagodzy - Renata Guzik – flet, Ilona Latocha–Dylewska – wiolonczela, Mirosława Lubowicz - fortepian, Zbigniew Mosz – klarnet, Teresa Piwowarczyk i Zofia Ziach - skrzypce. Wiersze laureatów konkursu recytowali aktorzy Teatru Witkacego Katarzyna Sobczak i Krzysztof Najbor, wspierani przez wicedyrektorkę szkoły - Justynę Jasiorkowską. Autorką scenografii, która w tym roku nawiązywała do średniowiecznej Werony, była Renata Mrowca i jej uczniowie. W części literackiej przedstawiono także wiersze, poświęcone Weronie, autorstwa nauczycieli szkoły – Justyny Kowalik i Macieja Pinkwarta oraz ubiegłorocznych absolwentek – Pauliny Przekupień i Katarzyny Rabiej. Imprezę prowadził Maciej Pinkwart.
Głównymi trofeami w konkursie były Grand Prix, ufundowane przez Radę Rodziców POSA, nagrody burmistrza Zakopanego, nagroda starosty tatrzańskiego, nagroda Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności oraz nagrody rzeczowe i książkowe Rady Rodziców POSA, która również sfinansowała stronę organizacyjną Gali. W tym roku przyznano także trzy nagrody dodatkowe - nagrodę Proboszcza Parafii Świętej Rodziny w Zakopanem za najlepszy wiersz religijny, nagrodę dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za najlepszy wiersz górski i nagrodę Wydziału Literatury za najlepszy wiersz miłosny.
Do tegorocznego konkursu nominowane zostały 103 utwory spośród 250 zgłoszonych - 56 w kategorii poetów młodszych (klasy IV-VI) i 47 w kategorii poetów starszych (klasy VII-IX). Autorów nominowanych było ogółem 35-ciu: 26 w kategorii juniorów i 9 w kategorii seniorów. Zgodnie z regulaminem, były to prace zgłoszone przez uczniów do końca zimowego semestru, a ich tematyka jak również forma były dowolne. Nominacji dokonywali nauczyciele literatury w POSA – Justyna Kowalik i Maciej Pinkwart.
W skład jury IV Szkolnego Konkursu Poetyckiego POSA wchodzili: Grażyna Malinowska, polonistka z POSA jako przewodnicząca oraz członkowie: Anna Barbara Biczyk – artysta plastyk, poetka, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Milanówku, Ewa Czerwieniec-Walczewska – dziennikarka z Zakopanego, pedagog w POSA, Dorota Kulesza – polonistka z Niepołomic, pisarka, dyrektor Gimnazjum w Zabierzowie Bocheńskim, przewodnicząca Małopolskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, Renata Mrowca - artysta plastyk z Zakopanego, kierowniczka wydziału plastyki w POSA, Iwona Schmidt – pedagog-terapeuta z Łasku koło Łodzi oraz Ryszard Sidorkiewicz, poeta, polonista, dyrektor Szkoły w Janowie koło Częstochowy.
Jury stwierdza wysoki i wyrównany poziom konkursu, reprezentowany przez uczestników w obydwu kategoriach wiekowych. Liczba wierszy, przedstawionych przez uczestników do konkursu była różna, jury jednak brało pod uwagę najlepsze teksty, nie znając ich autorów, gdyż prace były zakodowane. Po ujawnieniu nazwisk poetów jury wybrało do prezentacji najwyżej oceniony tekst każdego z nagrodzonych autorów, choć w toku prac wysoko ocenionych zostało niekiedy po kilka prac tego samego autora. W wyniku analizy ocen dokonanych przez poszczególnych jurorów i po dyskusji Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii poetów młodszych:
Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę i nagrodę Burmistrza Zakopanego otrzymuje DOMINIKA BEHOUNEK za wiersz p.t. Łza. DOMINIKA BEHOUNEK otrzymuje również honorowy tytuł Miss Poezji 2005.
Drugie miejsce, Srebrną Różę i nagrodę Burmistrza Zakopanego otrzymuje JOANNA NAJBOR za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Zamknij oczy...
Trzecie miejsce i Brązową Różę otrzymuje KINGA GRUSZCZYŃSKA za wiersz bez tytułu zaczynający się od słów Można by pomyśleć...
Wyróżnienia otrzymują: KATARZYNA WIERCIOCH za wiersz p.t. Porządkowanie myśli oraz KAROLINA MICHNIAK za wiersz p.t. Róża.

W kategorii poetów starszych:
Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę i nagrodę Starosty Powiatu Tatrzańskiego otrzymuje AGNIESZKA PRZEKUPIEŃ za wiersz bez tytułu zaczynający się od słów W moim mieszkaniu. AGNIESZKA PRZEKUPIEŃ otrzymuje również honorowy tytuł Miss Poezji 2005.
Drugie miejsce, Srebrną Różę i nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności otrzymuje EWELINA PETR za wiersz pt. Domek dla baletnic.
Trzecie miejsce i Brązową Różę otrzymuje KAROLINA KISZELA za wiersz pt. Miłość.
Wyróżnienie otrzymują: HANNA WOJAK za wiersz pt. Złość oraz BARBARA FUDALA za wiersz pt. Pytanie do róży
Nagrodę Proboszcza Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem za najlepszy wiersz religijny otrzymuje SABINA MURZYN za wiersz pt. Modlitwa
Nagrodę Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego za najlepszy wiersz tatrzański otrzymuje JOANNA NAJBOR za wiersz p.t. Halny
Nagrodę Wydziału Literatury za najlepszy wiersz miłosny otrzymuje KAROLINA KISZELA za wiersz pt. Miłość.
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują również upominki książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców POSA.
Jury rekomenduje do druku ogółem 50 prac.

Nagrodzone wiersze obydwu Miss Poezji:
Dominika Behounek (kl. VI)
Łza
Malutka perełka
przemierzająca ocean policzków
Kawałki zwierciadła
odbijające naszą duszę
Kryształowy wazon
rozbity o ziemię
Cząstka uczuć
uwolniona prosto z serca

Agnieszka Przekupień (kl. VIII)
***
W moim mieszkaniu
Nigdy nie było ciepło
Nikt nie dokładał do pieca
Twierdząc, że nie ma dla kogo
Zimą zawsze patrzyłam na sople
Zaczepione u sufitu
I na obrazy narysowane na szybie
Przez mróz
Przyzwyczajałam się do zimna
Samotności
Nikt nie przypuszczał,
Że umrę z przyzwyczajenia

Nagrodzony przez Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności tytułowy wiersz pokonkursowego tomiku

Ewelina Petr
Domek dla baletnic
Domek dla baletnic
Niezgrabne pudełko
Wytapetowane marzeniami
Z bladymi firankami
Uplecionymi ze snów
Domek dla baletnic
Pozornie rozkoszny
Z widokiem na jezioro porażek
Przyćmionym przez
Światła wymarzonej sceny
Domek dla baletnic
Tych przeżytków
Co już nie mają w sobie
Nic z białego łabędzia
Ni nawet z podwórzowej kawki
Domek dla baletnic
Co gorycz piją do obiadów
A kamień noszony w sercu
To maleńkie ziarenko
Piasku z klepsydry

Foto-relacja (zdjęcia archiwum POSA):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I