I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Ogień i woda ! Nie zmogła ich woda, lub Szaleńcy Ducha Św.

(14.06.2006) „...Niech wstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej Ziemi !...” Te słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa w Warszawie w 1979 roku były mottem Zlotu gwiaździstego młodzieży – Oświycanie Ducha - Czarna Góra 2006.
Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska zarówno we wsiach spiskich jak i podhalańskich z dawien dawna w Zielone Świątki palono na wierchach Watry.
Zwyczaj ludowy znany pod nazwą „Oświycanie Ducha” jest głęboko zakorzeniony w tradycji chrześcijańskiej, a przy tym może służyć szczytnym celom wychowawczym, w szczególności w zakresie odnowy moralnej i życia w trzeźwości.
Pomysł, aby młodzież przychodziła z pochodniami na Czarną Górę pod Krzyż Milenijny zrodził się kilka lat temu, ale nabrał ram organizacyjnych po wizycie Ojca Świętego Benedykta XVI, który z całą mocą przypomniał nauczanie swego poprzednika. Patronat nad „Oświycaniym Ducha” objęli Dziekan białczański Ks. Stanisław Maślanka, czarnogórski proboszcz Ks. Hubert Kasztelan i Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska - Józef Milan Modła.
Wzniesienie Czarnej Góry 903 m. npm. stanowi swoisty rygiel w dolinie rzeki Białki a zarazem jest to wspaniały punkt w widokowy na Tatry i przeciwległe pasmo Gorców. Stąd dobrze widoczna jest Babia Góra i Trzy Korony a także część Magury Spiskiej rozciągającej się od Tatr Bielskich w stronę Pienin. Jest to miejsce, z którego roztaczają się rozległe panoramy ale też punkt widoczny w całej okolicy. Długie lecz łagodne stoki Czarnej Góry zwracały uwagę nie od dziś, albowiem ich walory wykorzystano w 1923 roku do zorganizowania po raz pierwszy w Polsce zawodów szybowcowych. Polskich lotników w 80 rocznicę tego wydarzenia upamiętniono okolicznościowym obeliskiem.
Miejsce to jest szczególne także z innego powodu. Kiedy rok 1998 ogłoszony został przez Papieża Rokiem Ducha Świętego – trzeciej osoby Trójcy Przenajświętszej - z inicjatywy samorządu gminy Bukowina Tatrzańska młodzież szkolna zapaliła watry - tu oraz na okolicznych wierchach. Watry paliliśmy na powitanie Jana Pawła II, gdy odwiedzał nasz region. Na szczycie Czarnej Góry w 2000 roku staraniem ks. Huberta Kasztelana i przy wsparciu lokalnej społeczności (także rodaków z USA) stanął Jubileuszowy Krzyż Milenijny. Został on wykonany w Zakopanem przez rodzinę makowskich a jego pierwowzorem jest Krzyż na Giewoncie. W 2002 roku na Czarnej Górze zgromadziła się przy Watrze grupa ludzi w nadziei na przelot śmigłowca, którym Papież po raz ostatni oblatywał swoje ukochane strony. Tam u stóp Krzyża Milenijnego, wieczorem w przeddzień pogrzebu Ojca Świętego również palił się Ogień, a podczas podniosłego nabożeństwa rozlegał się śpiew i serdeczna modlitwa jakże licznego zgromadzenia wiernych.
Obfite opady deszczu na przełomie maja i czerwca 2006 roku spowodowały duży przybór wody na rzece Białce wypływającej z samego serca Tatr. Zerwana została nawet ława łącząca Białkę Tatrzańską z Czarną Górą, a stąd m.in. skrajem grapy wzdłuż wyciągu Litwinka miały iść z pochodniami grupy z Białki, Leśnicy i Gronia. W ostatniej chwili z powodu niesprzyjającej pogody rezygnację z uczestnictwa zgłosiła liczna grupa z Bukowiny Tatrzańskiej. Pomimo tego w niedzielę 4 czerwca pod Krzyż przybyła prawie setka młodych ludzi, głównie z Czarnej Góry a także księża z parafii jurgowskiej – ks. proboszcz Józef Marek i ks. wikariusz Paweł Antolak. Na chwilę przed 21,00 deszcz ustał a O. Hubert Kasztelan jako gospodarz przywitał wszystkich zgromadzonych, uroczyście zapalił Watrę i poprowadził Apel Jasnogórski. Potem pod przewodnictwem ks. Pawła mimo deszczu młodzież modliła się do Ducha Świętego i śpiewała pieśni w blasku ognia. Jesteście „szaleńcami Ducha Świętego”, bo tylko tacy mogli się tu dzisiaj spotkać razem – stwierdził prowadzący spotkanie, na co młodzież odpowiedziała jeszcze donośniejszym śpiewem.
O godz. 21,37 nastała chwila ciszy a następnie uczestnicy podziękowali za dar Ojca Świętego Jana Pawła II i modlili się o Jego rychłą kanonizację. Na zakończenie Ojciec Hubert udzielił wszystkim błogosławieństwa a także zaprosił na zabawę do remizy OSP. Mimo, że zgasły ognie pochodni, mimo tego że dopalała się watra radosny nastrój trwał a młodzież niechętnie rozchodziła się. Nie brakowało zapewnień, że bez względu na pogodę przybędą tu również w przyszłym roku. Przecież Jan Paweł II nie na darmo powiedział pod Giewontem: „Na was zawsze można liczyć !”. Nie na darmo Benedykt XVI z naciskiem wołał na krakowskich Błoniach - „Trwajcie mocni w wierze”. Poprzez uczestnictwo w tym „gwiaździstym zlocie” możemy rokrocznie wyrazić swoje przywiązanie do wiary i do lokalnej tradycji. Będzie to także okazja aby przypomnieć nauki jakie pozostawił nam Ojciec Święty Jan Paweł II.

Foto-relacja (zdjęcia Jan Budz):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I