I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
MŁODA MUZYKA LUDOWA I TRADYCJA
XII FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA
NOWA TRADYCJA 2009

(05.05.2009) Jerzy Z. Kosiuczenko: "W dniach od 23 do 26 kwietnia w Studio Radiowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie rozbrzmiewała muzyka, wyrastająca z tradycyjnej kultury wiejskiej. W zapisie regulaminu podane jest, jako warunek uczestniczenia w konkursie, zobowiązanie wykonawców do sięgania do rodzimych tradycji muzykowania, polskich i historycznych mniejszości narodowych oraz mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę.
W tym roku, po raz pierwszy, w trakcie trwania festiwalu, można było wziąć udział w warsztatach Akordeon i harmonia. Zorganizowano konkursy na fonogram źródeł 2008 oraz folkowy fonogram roku 2008. Poza uczestnikami konkursu w występach wzięli udział goście specjalni festiwalu m.in. Sounds of Times (Polska), Adam Strug i Przyjaciele, Bester Quartet, Urmuli (Gruzja) i Oana Catalina Chitu (Rumunia).
Jury XII Konkursu, w skład którego wszedł m.in. muzyk i pedagog Krzysztof Trebunia - Tutka, przyznało Grand Prix i Nagrodę im. Czesława Niemena zespołowi FolkRoll i Nasta Niakrasowa, za ciekawe opracowania utworów, spójność stylistyczna i piękny śpiew, I Nagrodę otrzymał zespół Bubliczki Cashubian Klezmer Band za doskonały stopień opanowania gry na instrumentach, spontaniczność i muzykalność; II Nagrodę uzyskał zespół Vistula Ballada za sięgnięcie do muzyki polskiej, bezpretensjonalność i szlachetny przekaz; III Nagrodę ex aequo uzyskał zespół Hoboud, za ciekawe muzyczne pomysły i doskonałe zgranie oraz grupa Lechistan za próbę fuzji muzyki wschodniej i polskiej; Wyróżnienie za zdolności rytmiczne przyznano Arkadiuszowi Kurzępie z zespołu Vistula Ballada.
Nagrodę Specjalną Złote Gęśle otrzymał Kuba Mielcarek z Tria Jacka Mielcarka za wyjątkowe zdolności techniczne oraz muzykalność.
Niezwykle interesująco wypadł gościnny występ zespołu Urmuli (Gruzja). Zespół miał w swoim repertuarze muzykę zarówno instrumentalną jak i polifoniczne pieśni, datowane na czasy średniowiecza. Tradycyjne ludowe melodie aranżowane były przez muzyków z zachowaniem manier typowych dla gruzińskich wielogłosowych pieśni. Na koncercie mistrzowie improwizacji zaprezentowali popularne instrumenty gruzińskie: duduk - dęty instrument z trzcinowym ustnikiem o zniewalającym brzmieniu i flet salamuri - jeden z najstarszych instrumentów gruzińskich.
Występ Oany Cataliny Chitu obdarzonej charyzmatycznym głosem przeniósł słuchaczy w lata trzydzieste kiedy w kawiarniach, restauracjach oraz parkach Bukaresztu i innych miast świata królowało tango. W wykonanych przez śpiewaczkę utworach słychać rozmaite inspiracje m.in. jazzem, muzyką ludową rumuńska i cygańską. Pobrzmiewały też melodie bałkańskie, które wprawiły słuchaczy we wspaniały nastrój.
Do imprez towarzyszących festiwalowi zaliczono również wystawy fotograficzne, a wśród nich wystawę Uśmiech folkloru zorganizowaną przez Biuro Promocji Zakopanego w ramach promocji LXI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem."

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Z. Kosiuczenko):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I