I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
40-lecie Bartusi...

(18.09.2005) Anna Karpiel: "Zespół regionalny im. Bartusia Obrochty istnieje już od 40 lat. W sobotę odbyły się jubileuszowe uroczystości. Złożono wieńce na grobie Bartusia Obrochty, Tadeusza Sztromajera oraz pozostałych członków Zespołu, w Starym Kościółku została odprawiona msza św., potem wszyscy członkowie i zaproszeni goście spotkali się w Tatrzańskim Ośrodku Swojszczyzny. Zespół, który przyjął za patrona Bartusia Obrochtę – słynnego muzykanta, odtwórcę starodawnych nut góralskich, powstał w 40 lat po jego śmierci we wrześniu 1965 roku. W tamtym okresie w Zakopanem działały tylko dwa zespoły regionalne. Tomasz Sztromajer, widząc ogromne zainteresowanie góralskiej młodzieży z Zakopanego i okolic, stworzył kolejny i przez 30 lat był jego kierownikiem. Nowy zespół działał początkowo przy Związku Harcerstwa Polskiego, następnie przy Związku Podhalan, od 1977r. przy Tatrzańskim Towarzystwie Kulturalnym. W lutym 1995r. powrócił on pod patronat Związku Podhalan. Po śmierci Tomasza Sztromajera w 1995r. kierownictwo objęła wychowanka zespołu Zofia Majerczyk Owczarek, pra, pra wnuczka Bartusia Obrochty, funkcję tę pełni ona do dziś. W ciągu 40 lat do Bartusi należało już ponad 650 członków. Głównym zadaniem zespołu było i jest nadal zachowanie muzyki, śpiewu, tańca, strojów oraz obrzędów w najczystszej starodawnej formie. Bartusie już od 40 lat pokazują piękno folkloru Skalnego Podhala, występując w wielu miastach Polski, a także zagranicą. Odnoszą też sukcesy na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. W Zakopanem już czterokrotnie zdobyli Złotą Ciupagę, a w tym roku byli gospodarzami XXXVII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się przypomnieniem historii zespołu, a przede wszystkim ludzi, którzy go tworzyli. Pamięć nieżyjących instruktorów i członków zespołu uczczono chwilą ciszy, a dla założyciela Tomasza Sztromajera zaśpiewano jego ulubioną piosenkę „Regle, moje regle”.
Była to też okazja do podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w pracę zespołu. Jego instruktorzy, członkowie i dobroczyńcy otrzymali pamiątkowe ciupagi i dyplomy. Życzenia i gratulacje składał starosta Andrzej Gąsienica Makowski oraz burmistrz Jerzy Zacharko, a także delegacje innych regionalnych zespołów góralskich. Z tej okazji Zofia Majerczyk Owczarek oraz Jan Gut, kierownik artystyczny otrzymali nagrody pieniężne z Urzędu Miasta Zakopane.
Na jubileuszu nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. Najpierw zaprezentowała się grupa najmłodszych członków zespołu, do którego należy obecnie ponad 80 osób. Góralska tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, dlatego scena wypełniła się tez byłymi wychowankami. I w ten sposób z okazji jubileuszu zaprezentowano cały dorobek Bartusi".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I