I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Rocznica urodzin i śmierci Andrzeja Knapczyka-Ducha...

(07.05.2006) Anna Karpiel: "W tym roku wypada 120 rocznica urodzin i 60 rocznica śmierci muzykanta Andrzeja Knapczyka-Ducha. Niedawno odprawiona została msza św. za spokój jego duszy oraz grających z nim muzykantów Jarząbków Chrapków z Czerwiennego. Z inicjatywą taką wyszedł Leopold Jarząbek Chrapek, którego ojciec Jan wraz z dwoma braćmi grał w kapeli Knapczyka. Chrapki byli bardzo znanymi i dobrymi muzykantami, znali duchowe nuty i tę muzykancka tradycję kultywują do dziś.
Spotkanie było okazją, aby przypomnieć postać Andrzeja Knapczyka-Ducha. Był on jednym z pierwszych światłych górali, którzy twórczo rozwijali góralską muzykę i kulturę. Jego nuty i słowa „Janosika", „Śmierci bacy", „Marszu Podhalan", „Marszu Ducha", „Zalotów" i wiele innych słychać i dzisiaj, choć nie wszyscy wiedzą, kto je skomponował. Knapczyk przejmował i przyswajał również melodie słowackie.
Andrzej Knapczyk - Duch urodził się 31 stycznia 1886 r. w Cichem koło Czarnego Dunajca, w rodzinie, która muzykowała z dziada pradziada. Grał od czwartego roku życia. Po ukończeniu szkół w Wadowicach, Krakowie, Cieszynie i Kętach został nauczycielem. Pierwszą posadę objął w Radziechowach koło Żywca, gdzie przebywał przez 7 lat. W czasie I wojny światowej Austriacy za jego działalność wydali na niego wyrok śmierci. Andrzej Knapczyk - Duch ukrywał się wówczas w Tatrach, później u rodziców w Cichem.
W latach 1918 - 1921 pracował w szkole w Murzasichlu, następnie w Czerwiennem Dolnem. Tu przez 22 lata zajmował się młodzieżą, ucząc również śpiewu, tańca i muzyki góralskiej. Wraz ze swoją kapelą „Duchów" wyjeżdżał na występy w wielu regionach kraju. Grał Józefowi Piłsudskiemu we Lwowie i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jego muzyki słuchali też Tetmajer i Orkan. W 1943 roku Andrzej Duch został zwolniony z posady nauczycielskiej. Spotkało go to za odmowę zagrania przed gubernatorem Frankiem. Bez emerytury i jakichkolwiek środków do życia powrócił wraz z żoną i trojgiem dzieci do rodzinnego domu w Cichem. Tutaj też doczekał zakończenia wojny. Schorowany i zapomniany zmarł 16 lipca 1946 r".

Rozmowa Jana Karpiela Bułecki z Leopoldem Jarząbkiem Chrapkiem:

RealVideo (256 Kbps)

MediaPalyer (256 Kbps)

 

 

 

Foto-relacja:

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I