I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Smak Ma³opolski

(27.08.2006) Anna Karpiel: "Jak smakuje Ma³opolska, mo¿na by³o siê dowiedzieæ podczas Pó³fina³u II Ma³opolskiego Festiwalu Smaku, który odby³ siê w sobotê w Zakopanem na Równi Krupowej. Impreza zorganizowana przez Województwo Ma³opolskie i Ma³opolski O¶rodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach by³a okazj± do zaprezentowania producentów ¿ywno¶ci z naszego regionu oraz produktów i potraw regionalnych. Po pó³fina³ach w czterech miastach Ma³opolski - O¶wiêcimiu, Nowym S±czu, Tarnowie i Zakopanem 9 i 10 wrze¶nia odbêdzie siê wielki fina³ w Krakowie.
Festiwal jest nowym i bardzo ciekawym pomys³em na promocjê Ma³opolski. Organizatorzy chc± pokazaæ, ¿e Ma³opolska ma nie tylko ciekaw± historiê i wiele atrakcji turystycznych, ale tak¿e „swój smak”. To dziedzictwo kulinarne warto pokazywaæ i promowaæ. Opracowano nawet mapê ma³opolskich przysmaków, na której znalaz³y siê m.in. oscypek, bundz, bryndza, ¿êtyca i góralska kwa¶nica. Produkt regionalny powinien byæ symbolem danego regionu i przyci±gaæ turystów – taka jest idea festiwalu, który ma wy³oniæ i promowaæ tych najlepszych producentów ¿ywno¶ci w naszym województwie.
Jak podkre¶la³ dyrektor Ma³opolskiego O¶rodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Adam ¦lusarczyk – Z powodzeniem udaje siê nam promowaæ produkty regionalne z Ma³opolski. Przyje¿d¿aj±cy do nas go¶cie chc± smacznie zje¶æ i popróbowaæ potraw charakterystycznych dla danego regionu, których nie maj± u siebie. Chcemy, aby kojarzyli oni smak z danym regionem.
W tym roku w zakopiañskim festiwalu wziê³o udzia³ szesnastu wystawców z powiatu tatrzañskiego, nowotarskiego, a nawet z My¶lenic. Oprócz produktów z mleka owczego, domowych wypieków i miodu mo¿na by³o spróbowaæ tak¿e kilku ciekawych potraw – ¿uru na ma¶lance, korpieli z baranin± oraz kapusty po góralsku. Uczestnicy oceniani byli w czterech kategoriach: sery i inne przetwory mleczne, gotowe dania i potrawy, wyroby piekarnicze i cukiernicze oraz inne produkty. Wyboru dokona³o profesjonalne jury, w którym zasiadali Theofilos Vafidis znany z programu „Europa da siê lubiæ”, Tomasz Le¶niak – kucharz polskiej reprezentacji pi³ki no¿nej oraz prezes Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników w Krakowie Zbigniew Kurleto. Natomiast w plebiscycie swoje g³osy na najsmaczniejsze produkty oddawa³a publiczno¶æ. Nagrody dla wystawców i publiczno¶ci ufundowane przez Urz±d Marsza³kowski Województwa Ma³opolskiego wrêczy³ Wicemarsza³ek Andrzej Sasu³a, a wy³onieni w konkursie i plebiscycie wystawcy zostali zaproszeni do krakowskiego fina³u".

Wyniki konkursu:
sery i inne przetwory mleczne: W³adys³awa Staszel z Dzianisza - ¦limaczki
gotowe dania i potrawy: Anna Zubek z Poronina - Korpiele z baranin±,
wyroby piekarnicze i cukiernicze: Barbara Stanek - Derkliki
inne produkty: Andrzej Józefczyk z Kro¶cienka – Miód spadziowy z Pienin

Wyniki plebiscytu:
sery i inne przetwory mleczne: Kazimierz Furczoñ z Le¶nicy - Bundz
gotowe dania i potrawy: Gospodarstwo „U Pradziada” w Poroninie – Moskol z mas³em czosnkowym
wyroby piekarnicze i cukiernicze: Maria Pyka z Nowego Targu – Baba dro¿d¿owa
inne produkty: Andrzej Józefczyk z Kro¶cienka – Miód spadziowy z Pienin

Foto-relacja (zdjêcia Anna Karpiel):

I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I