I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Noc w Atmie

(21.05.2009) Renata Piżanowska: "Atma, Muzeum Karola Szymanowskiego również włączyło się do Nocy Muzeów. Dla melomanów, koneserów malarstwa a także miłośników słowa Atma otworzyła się nocą dwa razy. Pierwsze w długi majowy weekend, kiedy pod Tatrami gościło wiele turystów oraz tydzień temu w ramach Zakopiańskiej Nocy Muzeów.
W pierwszy majowy weekend do domu Karola Szymanowskiego zaprosił kierownik Atmy, Lesław Dall, który oprowadził zwiedzających po pokojach domu Na Kasprusiach. W dawnej, małej izbie gościnnej umieszczono wystawę Muzyka na szkle. To obrazy orawskiego malarza, Stanisława Wyrtla, który swoją nowatorską wizją pokazuje jak można uciec od stereotypów i ludowości w tak trudnej technice jaką jest malarstwo na szkle. Obrazy te można oglądać w Atmie jeszcze przez trzy tygodnie, natomiast swoją stałą ekspozycję malarstwa Stanisław Wyrtel ma w Muzeum Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Atma – dusza, bez muzyki nie istnieje. Tak więc na większą część nocy przewidziano koncerty i recitale. Maja Tomaszewska i Łukasz Kwiatkowski, znakomity duet skrzypcowo - fortepianowy, z licznym sukcesami zarówno w Polsce jak i za granicą zapoczątkował muzyczną część wieczoru. W ich wykonaniu zabrzmiało Pięć utworów na skrzypce i fortepian Aleksandra Tansmana, po raz pierwszy przeze mnie słuchane w Atmie oraz Tryptyk Góralski Artura Malawskiego, następcy Karola Szymanowskiego, w świetnym wykonaniu fortepianowym. Wykonawcy zaprezentowali również utwory Szymanowskiego kończąc swój występ szalonym Nokturnem i Tarantelą.
Upajam się jego widokiem, to historia pewnej miłości, a może nie, pomiędzy Karolem Szymanowskim (Krzysztof Wnuk) a Zofią Nałkowską (Dorota Ficoń). Listy Nałkowskiej, kobiety samotnej spragnionej uczucia w starciu z korespondencją Szymanowskiego, mężczyzny, który nie dostrzega rozbudzającego się w kobiecie uczucia a jedynie inteligentną partnerkę do wspólnych rozmów. I Kicia, siostrzenica Karola, zazdrosna o każdy uśmiech wujcia, nieaprobująca tego związku, spontanicznie reagująca na każde odwrócenie od niej uwagi.
Około godziny 22 wystąpił Andrzej Karałow, młody utalentowany pianista zdobywca kilku nagród w prestiżowych koncertach. W Atmie występował już w 2008 roku na Marcowych Wieczorach Kameralnych z programem, w którym prezentował utwory Szymanowskiego oraz Chopina. W tym roku przedstawił bardzo trudne technicznie utwory - Cztery Etiudy op.4 oraz Serenadę Don Juana z cyklu Maski op.34 nr 3 Karola Szymanowskiego. Karałow należy do tego pokolenia pianistów, którzy umieją bawić się muzyką i wydobyć z niej dźwięki stanowiące indywidualną formę nowoczesnej interpretacji utworów pozwalającej słuchaczowi dostrzec brzmienia wcześniej zupełnie niezauważane. Na zakończenie artystycznej nocy wystąpiły Kaja i Justyna Danczowskie. Tego wieczoru nie zabrzmiały jednak Mity, z których Kaja Danczowska jest znana wielu słuchaczom. Koncertowym hitem stała się Legenda Wieniawskiego, a także nastrojowe utwory Kreislera. Na finał artystki zagrały Taniec Harnasiów w transkrypcji Pawła Kochańskiego. Tym utworem pożegnały się z publicznością. Scenariusz Nocy w Atmie przygotował dr Maciej Pinkwart, który również prowadził całą imprezę. Koncert zorganizowany został przez Muzeum Narodowe w Krakowie przy współudziale Burmistrza Miasta Zakopanego. Podczas koncertu zostało wręczone podziękowanie Burmistrza Zakopanego Janusza Majchra i nagroda dla dyrektorki Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew za organizowanie koncertów w Atmie i co za tym idzie przyczynienie się do rozwoju kultury w Zakopanem. Z powodu nieobecności dyrekcji muzeum nagrodę przekazano na ręce kustosza Atmy dr Macieja Pinkwarta. Noc w Atmie zamyka cykl programów koncertowych, jakie odbywały się w Atmie w tym roku. Obecnie jak poinformował mnie kierownik Atmy nie ma przewidzianych w planie żadnych koncertów organizowanych przez MNK.
W Zakopiańską Noc Muzeów, kolejną noc w Atmie, muzeum odwiedziło ponad 150 osób. Zwiedzano wraz z kustoszem pokoje w których przebywał Karol Szymanowski oraz pierwszy raz w tym roku miejsca nieudostępnione do zwiedzania, czyli piętro domu. Dr Maciej Pinkwart zaprosił gości na prelekcję o Helenie Modrzejewskiej połączoną z pokazem multimedialnym. Ponad półtora godzinny wykład zakończył się o 23. Zwiedzający pomimo późnej wieczorowej pory wciąż przychodzili do muzeum. W pewnej chwili zabrakło miejsc do siedzenia. Podczas Zakopiańskiej Nocy Muzeum można było w Atmie również nabyć albumy i książki po obniżonych cenach. To kusiło do kupowania pięknych wydawnictw MNK. Atma już po raz drugi uczestniczy w Nocy Muzeów, koncepcji promocji kultury, która zapoczątkowana została w większych miastach Polski. Tylko się cieszyć, że pomysł ten wrasta w „twarde podłoże” Zakopanego…"

Foto-relacja (zdjęcia Renata Piżanowska):

Noc Muzeów - 2 maja 2009

Noc Muzeów - 16 maja 2009


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I