I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Szczepienia przeciwko HPV

(19.06.2008) Zakopane jako pierwsza gmina w województwie małopolskim zaszczepi przeciwko wirusowi HPV.
Gmina Zakopane podjęła decyzję o przeprowadzeniu szczepień przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za powstawanie raka szyjki macicy. Dołączyła w ten sposób do rosnącego grona samorządów, które chcąc sprostać najważniejszym społecznym oczekiwaniom, aktywnie angażują się w ochronę zdrowia i życia swoich mieszkańców. Szczepieniami, które rozpoczną się jeszcze w czerwcu, zostaną objęte dziewczynki urodzone w 1996 r. (około 140 osób). Profilaktyka raka szyjki macicy prowadzona będzie systematycznie – władze Zakopanego planują każdego roku szczepić kolejne roczniki 12-latek.
„Nie chcemy tylko mówić o ochronie zdrowia. Jeśli jest prosty sposób, żeby uchronić mieszkanki naszego miasta przed tak groźną chorobą, jak rak szyjki macicy, to trzeba się skupić na konkretnym działaniu.” – komentuje decyzję gminy Janusz Majcher, Burmistrz Miasta Zakopane. „Samorządy w całej Polsce dysponują środkami finansowymi, które mogą przeznaczyć na ważne dla społeczności lokalnych cele. My uznaliśmy, że nie ma nic bardziej cennego, niż dbanie o zdrowie i życie dziewczynek, które w przyszłości dorosną i same będą miały rodziny. Rada Miasta poparła tę inicjatywę jednogłośnie. Cieszę się, że będziemy mogli w ten sposób wpłynąć na zmianę tragicznych polskich statystyk. Według nich aż 5 Polek dziennie umiera na nowotwory wywołane wirusem HPV.” – mówi dalej Majcher.
Zakopane to pierwszy w województwie małopolskim samorząd, który zdecydował się na tego rodzaju inwestycję w ochronę zdrowia swoich mieszkańców. W całej Polsce jest blisko 20 gmin, które już zrealizowały szczepienia, bądź podjęły decyzję o ich przeprowadzeniu. Najwięcej w województwie dolnośląskim – począwszy od Polkowic, Dobromierza, Legnickiego Pola i Polanicy Zdrój, a kończąc na Szczytnej i Kobierzycach. Zasięg inicjatywy obrazuje mapa umieszczona na stronie internetowej www.profilaktykarakaszyjkimacicy.pl  Znajduje się tam także poradnik, opracowany z myślą o samorządach lokalnych, pt.: „Jak zorganizować działania w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy”.
Szczepionka przeciw czterem typom wirusa HPV (6, 11, 16 i 18) pojawiła się na polskim rynku w listopadzie 2006 roku. Już kilka miesięcy później gmina Polkowice (dolnośląskie), jako pierwsza w Polsce, zdecydowała o sfinansowaniu szczepień jednego rocznika dziewcząt. W jej ślady poszły wkrótce kolejne samorządy lokalne. Mimo to nadal najwięcej dziewcząt i kobiet szczepi się w Polsce za własne pieniądze. Takich osób jest już w całym kraju ponad 30 tysięcy. To jednak nadal niewiele w porównaniu z krajami zachodnimi. W wielu państwach szczepienia wybranych roczników dziewcząt są w całości lub części finansowane z pieniędzy publicznych, mimo, że rak szyjki macicy nie jest tam tak powszechną chorobą, jaką jest w Polsce. Co roku na raka szyjki macicy zapada ponad 3,5 tys. Polek. Blisko 2 tys. rocznie umiera z powodu tej choroby. Najczęściej powodem jest zbyt późne zgłoszenie się do ginekologa – wtedy, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana.

Więcej informacji:

Agnieszka Czerkies-Pariaszewska
Rainer Communication
tel. 0-22 558 06 84; 0 784 055 017
a.pariaszewska@rainer.com.pl

Alicja Szarek-Pazdur
Urząd Miasta Zakopane
Wydział Spraw Społecznych i Ewidencji
tel. 0-18 202 04 50; 0 606 677 449

Wirus HPV
Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy określili niezbędny czynnik sprawczy. Jest nim długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Choć samo zakażenie nie musi prowadzić do zmian chorobowych – to bez obecności wirusa HPV rak szyjki macicy nie rozwinie się. Jedynym sposobem wykrycia zmian przedrakowych w obrębie szyjki macicy i nowotworu we wczesnym stadium jest regularne poddawanie się badaniom cytologicznym. Wykrycie zmian (nawet jeśli rozwinęły się do wczesnych etapów raka), daje szansę całkowitego wyleczenia. Badania cytologiczne warto robić co roku, a najrzadziej co trzy lata – korzystając także z bezpłatnego ogólnopolskiego programu profilaktyki raka szyjki macicy. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne aż za 70 procent przypadków raka szyjki macicy, a wirusy HPV 6 i 11 – za znaczącą część nieprawidłowych wyników cytologicznych oraz 90% występowania przypadków brodawek płciowych. Dzięki masowym szczepieniom można radykalnie zmniejszyć liczbę kobiet, które w przyszłości mogłyby stracić życie z powodu tego nowotworu.
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I