I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Bruksela
Pielgrzymka zaufania przez ziemię w duchu Taize

(08.01.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Na przełomie roku 2008 i 2009 r. odbyło się 32 Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Młodzież ze wszystkich zakątków naszego kontynentu gościła tym razem w stolicy Unii Europejskiej – Brukseli. Przybyła tam również grupa z Zakopanego, której wyjazd zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy Parafii Najświętszej Rodziny. Grupę tę oprócz zakopiańczyków tworzyła również młodzież m.in. z: Nowego Targu, Krakowa, Skawiny, Libiąża oraz Łodzi.
Grupa z Zakopanego wyruszyła wieczorem 27 grudnia po Mszy Świętej i błogosławieństwie udzielonym przez ks. dziekana Stanisława Olszówkę. Po drodze do Brukseli zatrzymała się w zabytkowym Dreźnie, aby zwiedzić starówkę, pałac Zwinger oraz Muzeum Higieny. Po długiej podróży 29 grudnia szczęśliwie dotarli do celu – do Brukseli, gdzie dołączyli do 40 000 młodych chrześcijan. Wszyscy zostali rozlokowani u rodzin w parafiach na terenie Brukseli i pobliskich miejscowościach, gdzie spotkali się z miłym przyjęciem i gościnnością Belgów. Poranne spotkania i modlitwy odbywały się w parafiach, po południu wszyscy przybywali na hale Brussels Expo tworząc ekumeniczną wspólnotę młodych podczas modlitw, śpiewów, rozważań i wspólnych posiłków. Młodzi pielgrzymi mogli także zastanowić się nad
wieloma zagadnieniami poruszanymi podczas 19 z proponowanych spotkań tematycznych poświęconych życiu religijnemu, społecznemu i politycznemu. Ważnym momentem spotkania było wspólne przeżycie przełomu roku w goszczących młodzież parafiach, a także noworoczny obiad u rodzin. Każdy starał się też znaleźć trochę czasu, aby poznać Brukselę i odwiedzić chociaż te najważniejsze i najbardziej charakterystycznych miejsca – zarówno zabytkowego starego miasta, jak i nowoczesnego centrum z siedzibami wielu instytucji europejskich. Udało się także nawiązać wiele cennych kontaktów z młodymi ludźmi z całej Europy.
Spotkanie w Brukseli było nowym etapem pielgrzymki zaufania przez ziemię zainicjowanej 30 lat temu przez Brata Rogera, założyciela Wspólnoty z Taizé. To samo pragnienie budowania zaufania, wpisane jest w rytm każdego spotkania. "Wszyscy mogą brać udział w tworzeniu cywilizacji, w której liczy się zaufanie, a nie nieufność. W historii czasem wystarczyło niewielu, by przechylić szalę na stronę pokoju. Odważmy się tworzyć nawet z tego, co jest niedoskonałe, a odzyskamy wolność." - pisze przeor Wspólnoty brat Aloes w swoim „Liście z Kenii”, który przetłumaczony na 30 języków został rozdany młodym ludziom w Brukseli. List nawiązywał do ostatniego spotkania afrykańskiego, które odbyło się w dniach od 26 do 30 listopada w Nairobi, stolicy Kenii, i zgromadziło 7000 młodych ludzi z 15 krajów afrykańskich. Rozważając ten list młodzi chrześcijanie z Europy łączyli się duchowo także ze swoimi rówieśnikami z Afryki. Dodajmy, że Wspólnota z Taizé obecna jest na kontynencie afrykańskim od 55 lat.
Głównym przesłaniem Europejskie Spotkanie Młodych jest ekumenizm. Młodzi ludzie różnych wyznań – katolicy, protestanci i prawosławni łączą się we wspólnej modlitwie, wymieniają poglądami i doświadczeniami, poszukują tego, co ich łączy oraz uczą się szacunku dla dzielących ich różnic. Spotkanie jest wielkim przeżyciem i wyzwaniem, dlatego co roku nieodmiennie przyciąga rzesze młodzieży. Młodzi ludzie tworząc tak liczną wspólnotę w jednym miejscu wspierają się w niesieniu przesłania nadziei, pokoju i modlitwy. Dają w ten sposób wymowne świadectwo swojej wiary i życiowych wartości.
Jeśli chodzi o grupy narodowe, to swoją liczebnością na Europejskich Spotkaniach Młodych przodują Polacy. Do Brukseli przybyło ich ok. 9 tys. Polski język rozbrzmiewał wszędzie – na halach Expo, w metrze i na brukselskich ulicach. 31 grudnia podczas wieczornej modlitwy na Brussels Expo Polacy usłyszeli radosną nowinę - kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się za rok w Poznaniu. Radość poznaniaków była ogromna. Poznań będzie już trzecim polskim miastem, w którym odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodych. Poprzednio ich uczestników gościł dwukrotnie Wrocław (w latach 1989 i 1995) i raz, na przełomie 1999 i 2000 roku, Warszawa."


Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I