I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Poliformy i pustynia. Malarstwo Zofii Artymowskiej

(05.10.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "2 października w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem otwarta została wystawa "Poliformy i pustynia. Malarstwo Zofii Artymowskiej". Retrospektywna wystawa prac zmarłej kilka lat temu  artystki prezentuje zarówno charakterystyczne poliformy, które zdominowały jej twórczość, ale także inne dzieła malarskie i collage.
Jest to to naprawdę piękna wystawa, o której marzyłam od momentu, kiedy w katalogu goszczącej u nas wystawy Romana Artymowskiego zobaczyłam także malarstwo jego żony - Zofii Artymowskiej. Niezwykłe ciekawe są zwłaszcza połączenia poliform ze zdjęciami pustyni oraz architektury wykonanymi przez artystkę w Iraku - mówiła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska.
Poliforma jest to powielenie pewnej formy, wieloforma. Od pewnego momentu mama zaczęła używać formy walca jako motywu, który powtarza się w wielu obrazach. Te obrazy są przez to niezwykle dopracowane i pracochłonne - wyjaśniał
syn artystki Daniel Artymowski, który na wernisaż przybył wraz z żoną.  Na otwarciu wystawy obecna była także przyjaciółka Zofii Artymowskiej, znana zakopiańska artystka Barbara Gawdzik-Brzozowska.
Wystawę, która jest ostatnią z cyklu jubileuszowego Muzeum Tatrzańskiego, można oglądać do 29 listopada w zakopiańskiej Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18B."

Zofia Artymowska (1923-2000)
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek malarstwo), gdzie w 1950 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. E. Eibischa. Związana pracą dydaktyczną z uczelniami polskimi (Kraków, Warszawa, Wrocław), a także zagranicznymi (Bagdad). W latach 1953 - 1956 uczestniczyła, wraz z mężem Romanem Artymowskim, w realizacji polichromii na Starym i Nowym Mieście w Warszawie, za co otrzymała Nagrodę Państwową II stopnia. Zajmowała się malarstwem ściennym, sztalugowym, grafiką, filmem, fotografią, ilustracją (współpraca z tygodnikami "Świat" oraz "Argumenty"). Od lat osiemdziesiątych zamieszkała wraz z mężem w Łowiczu, w odrestaurowanym własnymi siłami pałacyku, gdzie obecnie eksponowane są jej prace.
Zofia Artymowska miała wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I