I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego
Doktora Tytusa Chałubińskiego

(19.10.2009) Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem 24 października zaprasza na Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego Doktora Tytusa Chałubińskiego.
Życie i działalność doktora Tytus Chałubińskiego (1820-1889), wybitnego lekarza, społecznika i naukowca, a przede wszystkim wspaniałego człowieka związanego z Zakopanem i Tatrami, były wielokrotnie opisywane. Chałubiński należał do ludzi o szerokich horyzontach i wszechstronnych zainteresowaniach, obejmujących zarówno nauki przyrodnicze jak i humanistyczne. Już za życia zyskał sławę, uznanie a także szacunek i miłość, nie tylko górali. Stanisław Witkiewicz tak pisał o nim: „nie ma w Zakopanem takiej dobrej sprawy, która by nie była przez niego zapoczątkowana lub przeprowadzona”. Muzeum Tatrzańskie, jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, utworzono dla popularyzacji wiedzy o Tatrach, ale także dla uczczenia naukowych i społecznych zasług Tytusa Chałubińskiego.
Wspomnieniem o Tytusie Chałubińskim Muzeum Tatrzańskie kończy 24. października b.r., obfitujący w wydarzenia jubileusz 120-lecia. Dobiega też końca, prezentowana w Galerii W. i J. Kulczyckich na Kozińcu ważna jubileuszowa wystawa Tatry – czas odkrywców. Wśród pamiątek i najcenniejszych eksponatów, obrazujących odkrywanie Tatr, zgromadzonych na wystawie, odbędzie się spotkanie poświęcone Patronowi Muzeum, jednemu z wielkich tatrzańskich odkrywców.
Dzięki uprzejmości prawnuczki Tytusa Chałubińskiego, profesor Kingi Chałubińskiej, wyjątkowo w tym dniu, można będzie posłuchać opowieści i zobaczyć rodzinne pamiątki m.in. lekarską torbę Tytusa Chałubińskiego; jego niepublikowane listy do Bronisława Dembowskiego i odnalezioną część zbiorów mineralogicznych. Profesor Zbigniew Wójcik, geolog i historyk nauki, znawca i badacz biografii Doktora opowie o mało znanych a interesujących faktach z jego życia i działalności. Tytus Chałubiński inspirował badania naukowe i opiekował się naukowcami przybywającymi w Tatry. O wyprawie francuskiego antropologa, podróżnika i fotografa, Gustawa Le Bona – którego pobyt zorganizował i sfinansował Tytus Chałubiński – opowie Wiesław Siarzewski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Paryskiej i Witolda H. Paryskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Spotkanie uświetni koncert młodej zakopiańskiej pianistki, Dagmary Bujak, która wykona poloneza, skomponowanego przez ojca Dra Chałubińskiego, Szymona Chałubińskiego, dla syna, a także utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego oraz Vittorio Montiego.Program uroczystości:

24 października (sobota) 2009 r.

godz. 16 00

Msza Święta
Stary Kościół, Zakopane, ul. Kościeliska

Złożenie kwiatów na grobie Dra Tytusa Chałubińskiego
Cmentarz Zasłużonych, Pęksów Brzyzek

godz. 18 00
Wspomnienie o Tytusie Chałubińskim
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Koziniec 8
Spotkanie z rodziną Dra Tytusa Chałubińskiego

Prelekcje:
„O doktorze Chałubińskim inaczej” – prof. Zbigniew Wójcik
„Tytus Chałubiński i naukowcy” – Wiesław Siarzewski
„Nieznany zielnik Tytusa Chałubińskiego” – Grażyna Cisło
Koncert fortepianowy – Dagmara Bujak

WSTĘP WOLNY!

Patronat medialny nad jubileuszem 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I