I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego

(26.10.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Muzeum Tatrzańskie dniem poświeconym swojemu patronowi doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu zakończyło obchody jubileusz 120-lecia istnienia. Spotkanie odbyło się w Galerii W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w scenerii jubileuszowej wystawy Tatry – Czas odkrywców. Wcześniej w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej została odprawiona Msza Św., po której na grobie Chałubińskiego złożono kwiaty.
W galerii na Kozińcu gościli przedstawiciele rodziny Tytusa Chałubińskiego. Dzięki uprzejmości prawnuczki - profesor Kingi Chałubińskiej można było posłuchać rodzinnych opowieści i zobaczyć ciekawe pamiątki. Profesor Zbigniew Wójcik, geolog i historyk nauki, znawca i badacz biografii doktora opowiadał o mało znanych faktach z jego życia i działalności. Z kolei Wiesław Siarzewski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Paryskiej i Witolda H. Paryskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, wygłosił prelekcje zatytułowaną "Tytus Chałubiński i naukowcy". Natomiast Grażyna Cisło z Muzeum Tatrzańskiego opowiadała o botanicznych pasjach Chałubińskiego i jego zielnikach, które mają wartość naukowa, ale także pozwalają odtworzyć trasy górskich wędrówek doktora.
Po zakończeniu naukowej części wieczoru dyrektor Teresa Jabłońska zaprosiła wszystkich na urodzinowy tort. Spotkanie uświetniła także część artystyczna, czyli koncert młodej zakopiańskiej pianistki Dagmary Bujak."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I