I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Zygmunt Januszewski
GÓRA ZNACZEŃ

(28.07.2009) W Galerii Władysława Hasiora została otwarta wystawa prac Zygmunta Januszewskiego "GÓRA ZNACZEŃ".

Wystawa obejmuje grafiki unikatowe i rysunki z lat 2000 – 2008. Splecione wątki znaków, symboli, z krajobrazem i motywami z gór, pełne wewnętrznych emocji i przeżyć, budują semiotyczny pejzaż. Tajemnicza siła Tatr tkwi w splocie dziejów obrazu, ludzkich losów, literatury, współczesnych skojarzeń wobec tradycji oraz indywidualnej interpretacji formy i znaku.

Zygmunt Januszewski od początków swojej twórczości wspina się na GÓRĘ ZNACZEŃ. Fascynacja nią rośnie z upływem czasu, przybywa wątków, ścieżek, kresek, metafor, rozrasta się do kosmosu, rządzi własnymi prawami. W GÓRZE ZNACZEŃ zawarte są obrazy, instalacje, grafika, książki; obejmuje ona z czasem całą twórczość – jest współczesną i bardzo osobistą próbą dialogu intelektu z siłami przyrody.

Zygmunt Januszewski
Urodzony 17 lutego 1956 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1976 – 1981 w pracowniach Janusza Przybylskiego, Jerzego Tchórzewskiego i Haliny Chrostowskiej. Dyplom z G. G. Marqueza „Sto lat samotności” w Pracowni Ilustracji prof. Janusza Stannego. Od 1982 pokazał prace na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Projektował plakaty dla Opery w Bielefeld, Schauspiel, w Bonn, Teatru i Uniwersytetu w St. Gallen. Od 2000 roku profesor Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst w Salzburgu, od 2003 roku prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje, tworzy instalacje, zajmuje się grafiką warsztatową i poezją. Za rysunki, grafiki i autorskie projekty książek otrzymał wiele nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą.
Prace w zbiorach:
Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu; Les Silos / Mason du Livre et de l’Affiche, Chaumont; Wilhelm–Busch–Museum w Hanowerze; Landesmuseum Münster; Mőnchehaus Museum für Moderne Kunst Goslar; Sammlung Karikaturen & Cartoons Basel; Museum of Modern Art, Toyama, w Japonii; Lahti Art Museum w Finlandii; Deutches Polen Institut Darmstadt; Rene Wanner Sammlung Rheinfelden, Rupertinum, Salzburg; Galerie Seywald, Salzburg; Kleines Plakatmuseum, Bayreuth, Sammlung Fotter/Altenhof; Sammlung der Stadt Salzburg; Museum für Kommunikation, Frankfurt/Main; Musée d’Historie contemporaine w Paryżu; Victoria and Albert Museum w Londynie.

Wystawa czynna: 25 lipca 2009 - 27 września 2009, środa - sobota 11:00 - 18:00, niedziela 9:00 - 15:00

Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I