I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
NIESKOŃCZENIE, PONAD WSZELKIE MARZENIA.
U ŹRÓDEŁ FOTOGRAFII GÓRSKIEJ.

(22.06.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W sobotę 20 czerwca w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba  otwarta została wystawa ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia. U źródeł fotografii górskiej. Ekspozycja obejmuje 22 niezwykle cenne zdjęcia - jedne z najstarszych wykonanych w Alpach przez sławnych fotografów takich jak Edouard Baldus, bracia Bisson, Charles Marville, Giorgio Sommer, piemontczyk Alberto Luigi Vialardi, Victor Muzet i John Stewart. Ich prezentacja w Zakopanem jest możliwa dzięki nawiązaniu bliskiej współpracy Muzeum Tatrzańskiego z Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Na wernisażu gościli jego przedstawiciele z dyrektorem Aldo Audisio na czele, a także Clara Celati dyrektor Instytutu Włoskiego w Krakowie oraz przedstawiciele władz Zakopanego.
W historii Muzeum Tatrzańskiego i Museo Nazionale della Montagna w Turynie odnaleźć można wspólne wątki. W 1863 r. został we Włoszech założony drugi na świecie klub alpejski - klub Alpino Italiano. W 1874 r. jego członkowie powzięli myśl założenia muzeum górskiego na wzgórzu Monte dei Cappuccini. W tym samym czasie w 1873 r. w Zakopanem powstaje Towarzystwo Tatrzańskie, które również należy do najstarszych organizacji górskich. Muzeum Tatrzańskie działa tu od 1889 r. Obydwa muzea  - zakopiańskie i turyńskie były dedykowane górom - i to jest przyczyna, dla której nawiązaliśmy kontakt. W tym roku zbiega się wiele ważnych wydarzeń - prezentujemy wystawę o odkrywaniu Tatr, obchodzimy jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego i w tym samym czasie dyrektor Aldo Audisio ogromnie życzliwie przyjął naszą propozycję współpracy. Wystawa "Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia. U źródeł fotografii górskiej" inauguruje nasz projekt - wyjaśniała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska.
O samej wystawie opowiadał z kolei
dyrektor Museo Nazionale della Montagna Aldo Audisio: W 1885 r. Anglik John Ruskin patrząc na Alpy wykrzyknął z podziwem: "Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia". Na pewno taki sam podziw dla gór odczuwali pierwsi fotografowie z lat 50-tych i 60-tych XIX w. Wybraliśmy cytat z Johna Ruskina jako tytuł tej wystawy, na którą składają się 22 oryginalne fotografie o unikalnej wartości i jakości przedstawiające Alpy i Pireneje. Fotografie zostały wybrane spośród 140 tys., jakie posiada w swoich kolekcjach Museo Nazionale della Montagna. Stanowią one początek odkrywania gór dla tej dziedziny sztuki."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I