I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
Wy
stawa "Tatry - czas odkrywców"

(18.05.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Jubileuszowa wystawa "Tatry - czas odkrywców", zorganizowana w oparciu o gromadzone w Muzeum Tatrzańskim przez 120 lat kolekcje, przypomina, czym były Tatry dla wielu pokoleń Polaków. Ukazana na wystawie historia ich odkrywania i fascynacji nimi obejmuje w swojej zasadniczej części okres od pierwszej połowy XIX w do początków XX w. Bardzo interesująca jest koncepcja wystawy. Dzięki zgromadzonym eksponatom pozwala ona zwiedzającym nie tylko poznać dawne Tatry i Zakopane, ale przede wszystkim zobaczyć je z perspektywy przybywających tu pierwszych naukowców, artystów, malarzy, fotografów, poszukiwaczy skarbów, turystów i narciarzy. Tak jak oni zaczynamy poznawanie Tatr poprzez szałas pasterski, który był jedynym schronieniem w górach i pozwalał na zetknięcie nie tylko z dziką górską przyrodą, ale także z kultura pasterską. Kolejnym takim miejscem był dwór Homolacsów w Kuźnicach.
Wystawa ma wiele wątków, które splatają się w jedną niezwykłą opowieść. Ukazuje historię wkraczania cywilizacji pod Tatry, rozwoju górnictwa i hutnictwa, działalności Tytusa Chałubińskiego, powstania Towarzystwa Tatrzańskiego, rozwoju przewodnictwa, a wreszcie także taternictwa i narciarstwa oraz powstania TOPR-u. Ogarnia niemal wszystkie pasje i fascynacje, jakie w ówczesnych ludziach budziły Tatry i góralszczyzna - nawet gry planszowe o tematyce tatrzańskiej. Dodatkową atrakcją jest także fotograficzne atelier, gdzie podziwiać można zdjęcia zawodowych fotografów uwieczniających Tatry, a także sfotografować się na tle panoramy Giewontu, tak jak w dawnych zakładach fotograficznych. Wystawie towarzyszy także ciekawe wydawnictwo o tym samym tytule "Tatry - czas odkrywców". Nie jest to jednak katalog wystawy, a jej uzupełnienie o ciekawe artykuły związane z jej szeroką tematyką.
Już same eksponaty i tematyka stanowią o wyjątkowości tej wystawy. Równie wyjątkowa jest okazja - 120-lecie Muzeum Tatrzańskiego, a także sposób, w jaki powstawała.
Jest to pierwsza wystawa w historii muzeum, w którą zaangażowany był tak duży zespół kustoszy wszystkich działów kolekcjonerskich. I pierwsza wystawa interdyscyplinarna. Największym wyzwaniem było więc osiągniecie spójności wszystkich prezentowanych wątków. Jestem naprawdę bardzo dumna z tej pracy - mówiła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska.
W skład zespołu pracującego nad wystawą weszli: Grażyna Cisło (Dział Przyrodniczy), Zofia Rak i Anna Kozak (Dział Etnograficzny), Anna Liscar (Biblioteka), Anna Wende-Surmiak (promocja wystawy), Helena Pitoń (Dział Sztuki), Wojciech Szatkowski (Dział Historyczno-Oświatowy), a koordynatorem całego projektu była dyrektor Muzeum Teresa Jabłońska. Z zespołem współpracował także Wiesław Siarzewski z Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda H. Paryskiego, a autorką aranżacji plastycznej wystawy jest Grażyna Orłowska.
Wystawę uroczyście otwarto 16 maja podczas zakopiańskiej Nocy Muzeów i w tym dniu odwiedziło ją ok. 500 osób. Będzie ona prezentowana w Galerii Sztuki na Kozińcu do 25 października, a następnie od listopada 2009 do kwietnia 2010 r. w Museo Nazionale della Montagna w Turynie (Włochy), w ramach nawiązanej współpracy między muzeami."

Wystawę zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

Patronat medialny nad Jubileuszem 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I