I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Konferencja prasowa UM Zakopane - 06.11.2003

Czy na zakopiańskich osiedlach mieszkaniowych pojawią się place zabaw? Z propozycją utworzenia takich miejsc wyszedł Urząd Miasta. Zapytania wysłano do ponad 30 wspólnot mieszkaniowych. Jest oczywiście pewien warunek. Po wybudowaniu takiego palcu obowiązek jego utrzymania spadł by na mieszkańców osiedli. Do magistratu nie dotarły jeszcze wszystkie odpowiedzi ale z tych, które już są wynika, że 1/3 osiedli jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Pozytywnym przykładem mogą być bloki na osiedlu Słoneczne. Mówi Andrzej Fryźlewicz kierujący Wydziałem Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta:
Mówił Andrzej Fryźlewicz naczelnik Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska zakopiańskiego magistratu.

Opracowano studium kolei z zębatej łączącej Słowackie i Polskie miejscowości po po obu stronach Tatr. Dokumentację wykonano dzięki finansowym środkom Unii Europejskiej. Kolej była by jednym z elementów Tatrzańskiego Systemu Komunikacyjnego. Projekt przewiduje:
Burmistrz Zakopanego Piotr Bąk dodaje, że po Polskiej stronie jest pewien problem z poprowadzeniem trasy takiej kolejki. Rzecz dotyczy terenów, które w większej części są prywatne. Według koncepcji torowisko poprowadzone było by przez Kościelisko i grzbietem Gubałówki do Zakopanego. Słowacy do pomysłu zbudowania kolejki zębatej są bardzo przekonani:
Jeżeli studium zostanie zakwalifikowane, jako transgraniczne to jest szansa na korzystanie przy realizacji tej inwestycji z pieniędzy europejskich. Pozostaje tylko pytanie czy kolej zębata będzie wwozić, czy raczej wywozić turystów z Zakopanego?
Burmistrz Bąk o kolejce zębatej:

Zbliżają się obchody Święta Niepodległości a w Zakopanem także 150-lecia urodzin Władysława Zamoyskiego. Program obchodów jest bardzo bogaty. W poniedziałek 10 listopada będzie m.in. SESJA NAUKOWA pt. „WŁADYSŁAW hr. ZAMOYSKI”, prezentacja książki Heleny Gawrońskiej Stanisławowej z Lubomirskich „Władysław Zamoyski. Zakopane - Morskie Oko”, koncert w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego z Poznania p.t. „Wielkopolanie w hołdzie górom”. Kulminacyjnym dniem obchodów będzie wtorek 11 listopada. O godz. 9.oo zaplanowano UROCZYSTĄ MSZ ŚWIĘTĄ, w kościele Świętej Rodziny, w INTENCJI OJCZYZNY I ZA ś. p. WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO z udziałem Chóru Dziewczęcego „Turliki”, kapeli góralskiej i Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza. Później przemarsz Krupówkami pod Pomnik Władysława Zamoyskiego. Tam hymn państwowy, przemówienia okolicznościowe, odsłonięcie pomnika i złożenie wiązanek kwiatów. Mówi burmistrz Zakopanego Piotr Bąk:
Dodajmy, że do tej części uroczystości swój wkład wniesie również Teatr Witkacego, który przygotowuje okolicznościową prezentację. Przy pomniku zaplanowano także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. (obejrzyj projekt pomnika...)
Więcej - o zakopiańskich obchodach Święta Niepodległości i uroczystościach 150-lecia urodzin Władysława hr. Zamoyskiego:
Mówił burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.

W Zakopanem rozpoczęła się akcja regulacji koron drzew. Andrzej Fryźlewicz kierujący Wydziałem Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, chodzi o estetykę ale również o bezpieczeństwo. Pierwsze prace zostały wykonane na ul. Kościuszki:
Akcja będzie kontynuowana również na innych ulicach Zakopanego.

Jeszcze w tym roku, przed sezonem zimowym, na skrzyżowaniu ulic: Krupówki, Tetmajera, Zamoyskiego i Witkiewicza w Zakopanem - pojawi się nowa sygnalizacja świetlna. Przetarg wyłaniający wykonawcę został już rozstrzygnięty. Dariusz Wysłouch, kierownik Wydziału Drogownictwa i Transportu zakopiańskiego Urzędu Miasta zapewnia, że będą to urządzenia nowej generacji, czyli przede wszystkim kilkakrotnie mniej awaryjne niż obecna sygnalizacja.

Czy władze Zakopanego zawsze po wyremontowaniu chodnika będą stawiać słupki uniemożliwiające parkowanie na nim samochodów?! Takie pytanie zadał jeden z dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta. Zastępca burmistrza Krzysztof Owczarek stwierdził, że nie jest zwolennikiem takich ograniczeń ale niestety rzeczywistość zmusza do takich działań. Kierowcy nie przestrzegają przepisów i parkują w miejscach, gdzie wg oznakowania obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Często są to właśnie chodniki. Efekty parkowania na traktach dla pieszych najlepiej widoczne są na ul. Orkana. Chodnik jest kompletnie zniszczony.
Może zatem w Zakopanem brakuje miejsc parkingowych? Zdaniem władz powierzchnia parkingowa miasta w porównaniu z innymi - jest duża. Problemem są jednak prywatne posesje, hotele, pensjonaty, budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Wiele z nich nie posiada wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Efektem są często „zakorkowane” parkingi miejskie. Władze oczywiście myślą o poszerzeniu bazy miejsc postojowych. W planach dalekosiężnych jest np. zbudowanie wielopoziomowych parkingów przy Alejach 3 Maja. Z tych bliższych planów - ciekawą wydaje się propozycja dotycząca również Alei, ale od strony Równi Krupowej. W jej dolnej części istniejący chodnik w całości został by przeznaczony na miejsca postojowe. Umożliwiło by to parkowanie samochodów poprzecznie do ulicy. Natomiast dla pieszych, na Równi Krupowej, zbudowano by chodnik równoległy do parkingu.

Ruszył wyścig po „unijne pieniądze”. W ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2004-2006 Zakopane przedstawiło 14 projektów:

1 Droga Piszczory-Gawlaki-Zoniówka-Cyrhla w Zakopanem
2 Przejście podziemne pod ulicą Kościeliską w Zakopanem
3 Droga Króle-Zwijacze-Ciągłówka-Furmanowa w Zakopanem
4 Zakopiańska Sieć Teleinformatyczna
5 Zintegrowany System Wspomagania Zarządzania w Urzędzie Miasta Zakopane
6 Budowa sali gimnastycznej na potrzeby Gimnazjum nr 1 w Zakopanem
7 Budowa sali gimnastycznej na potrzeby Gimnazjum nr 2 w Zakopanem
8 Przebudowa i modernizacja Gimnazjum nr 2 w Zakopanem
9 Modernizacja SP nr 4 w Zakopanem
10 Przebudowa budynku na potrzeby Gimnazjum nr 3 w Zakopanem
11 Modernizacja ujęć wody i systemu zaopatrzenia w wodę oraz rozbudowa sieci wodociągowej w Zakopanem
12 Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie miasta Zakopane
13 Uporządkowanie gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków w Zakopanem
14 Uporządkowanie gospodarki odpadowej na terenie miasta Zakopane

Andrzej Gąsienica Laskowy, który ze strony miasta, zajmuje się projektami mówi, że przede wszystkim dwa godne są uwagi:
Według opinii Andrzeja Gąsienicy Laskowego to właśnie te dwa projekty mają największą szansę na realizację, ponieważ zgłoszono ich najmniej, dzięki temu podmiotów ubiegających się o dofinansowanie jest niewiele. Warto również zaznaczyć, że wymagany prze Unię Europejska 25% wkład własnych środków w realizację inwestycji, w przypadku Zakopanego jest dla każdego tych projektów zabezpieczony w budżecie miejskim, czyli nie ma konieczności starania się o dodatkowe kredyty na te cele.

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I