I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I

W UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH PIOTRA I PAWŁA PAPIEŻ WRĘCZA ARCYBISKUPOM PALIUSZE - Znak władzy i jedności w Kościele.

Liturgiczne obchody uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła są starsze od świętowania Bożego Narodzenia. Już starożytne księgi liturgiczne zawierają formularze przewidziane na dzień Książąt Apostołów, jak się mówi o świętych Piotrze i Pawle.
W czwartym stuleciu w Rzymie odprawiano w tym dniu trzy Msze św.: w Bazylice św. Piotra na Watykanie, w Bazylice św. Pawła za Murami i w Katakumbach św. Sebastiana, gdzie w epoce najazdów barbarzyńców ukryto na pewien czas -jak głosi tradycja - ciała obu Apostołów.

Więź między Kościołami

W bazylice watykańskiej w uroczystość świętych Piotra i Pawła odbywa się szczególny obrzęd. Papież celebrujący Mszę św., uroczyście nakłada w tym dniu paliusze -niewielkie koliste wstęgi w kształcie stuły, ozdobione sześcioma krzyżami i wykonane z białej wełny. Wykonują je siostry z rzymskiego klasztoru pw. św. Agnieszki. Baranki, od których pochodzi wełna, zostają pobłogosławione 21 stycznia, w dniu św. Agnieszki. Papież nakłada paliusze arcybiskupom metropolitom, mianowanym w ostatnim okresie. Są one symbolem władzy, jaką zgodnie z prawem metropolita, pozostający w jedności z Kościołem Rzymu, obejmuje w swojej metropolii. Także Ojciec Święty podczas celebrowania Mszy nosi paliusz.

Budowniczy jedności

Jan Paweł II w czasie audiencji generalnej 30 czerwca 1999 roku wyjaśnił podwójne znaczenie paliusza. Mówił: "Przede wszystkim wskazuje on na specjalną więź arcybiskupów metropolitów z Następcą Piotra, a w konsekwencji z samym Piotrem. Właśnie bowiem z grobu Apostoła, trwałej pamiątki jego wyznania wiary w Pana Jezusa, paliusz czerpie swą symboliczną moc: kto go zakłada, winien sam pamiętać i innym przypominać o ścisłej i głębokiej więzi, jaka łączy go z osobą i misją Piotra. Winno się to objawiać' we wszystkich okolicznościach jego życia, w nauczaniu i duszpasterstwie, w sprawowaniu sakramentów i w dialogu ze wspólnotą. Metropolici są zatem powołani, aby być głównymi budowniczymi jedności Kościoła, która wyraża się w wyznawaniu tej samej wiary i w braterskiej miłości. Jest jeszcze druga wartość, na którą wyraźnie zwraca uwagę obrzęd nałożenia paliuszy.
Baranek, który ofiarował wełnę na paliusz, jest symbolem Baranka Bożego, który wziął na siebie grzechy świata i złożył samego siebie w ofierze dla odkupienia ludzkości. Jako Baranek i Pasterz, Chrystus nadal czuwa nad swoją owczarnią i powierza ją opiece tych, którzy sakramentalnie Go reprezentują. Biel wełny paliusza jest symbolem niewinności, a sześć krzyży ma oznaczać codzienną wierność Chrystusowi, która - jeśli to konieczne - nie cofa się nawet przed męczeństwem. Kto przywdziewa paliusz, winien zatem żyć w szczególnej i nieustannej komunii z Chrystusem, której cechą jest czystość intencji i czynów oraz ofiarna służba i świadectwo".

W duchu ekumenicznym

Obrzęd wręczania paliuszy metropolitom Kościoła katolickiego po Soborze Watykańskim II zyskał szersze znaczenie. Nastrój uroczystości jest szczególnie radosny dzięki obecności delegacji przysłanej przez Patriarchę Ekumenicznego Konstantynopola. W ubiegłym roku przewodniczył jej arcybiskup Ameryki Demetrios.
- Witam was, drodzy i czcigodni bracia! - mówił do członków delegacji Jan Paweł II. - Pozdrawiam was w imię naszego Pana i proszę, abyście przekazali mój pocałunek pokoju umiłowanemu bratu w Chrystusie Patriarsze Bartłomiejowi.
Jak podkreślił Ojciec Święty, wzajemna wymiana delegacji - na obchody uroczystości św. Andrzeja w Konstantynopolu oraz na uroczystość świętych Piotra i Pawła w Rzymie - stała się z czasem wymownym znakiem dążenia do pełnej jedności. (Gość niedzielny 26 (2004))

***

PALIUSZ

Myślę też o głębokim i poruszającym znaku paliusza, który otrzymałem w tym samym roku 1964. Na całym świecie metropolici, na znak jedności z Chrystusem Dobrym Pasterzem i z Jego Wikariuszem, sprawującym urząd Piotrowy, noszą na ramionach ten znak wykonany z wełny jagniąt poświęconych w dniu świętej Agnieszki. Tylekroć jako papież mogłem go przekazywać w dniu świętych Apostołów Piotra i Pawła nowym metropolitom. Jakże piękna symbolika! W kształcie paliusza możemy dostrzec obraz owieczki, którą Dobry Pasterz bierze na swoje ramiona i niesie, by ją ocalić i nakarmić. W tym symbolu uwidacznia się to, co nas wszystkich jako biskupów łączy na pierwszym miejscu: troska i odpowiedzialność za powierzoną nam owczarnię. To w tej trosce i odpowiedzialności mamy tworzyć jedność i jej strzec.
Od 8 marca 1964 roku, dnia mojego ingresu, uczestniczyłem dalej w Soborze już jako arcybiskup metropolita i tak było aż do jego zakończenia w dniu 8 grudnia 1965 roku. Doświadczenie Soboru, spotkania w wierze z biskupami Kościoła powszechnego, i zarazem nowa odpowiedzialność za powierzony mi Kościół w Krakowie, pozwoliły mi głębiej zrozumieć miejsce biskupa w Kościele.

Jan Paweł II „Wstańcie chodźmy!”

***

Pośród wielu cennych darów Ojca Świętego Jana Pawła II dla Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Skarbcu sanktuaryjnym znajduje się m.in. paliusz Ojca Świętego Jana Pawła II.
Warto również pamiętać, że w fundamenty kościoła sanktuaryjnego został wmurowany „kamień węgielny” z Grobu św. Piotra na Watykanie, który został przekazany przez Watykańskie Instytucje na polecenie Ojca Świętego w czerwcu 1987r..
Te dwa symbole, to cenne i wymowne dary Stolicy Apostolskiej dla historii Sanktuarium na Krzeptówkach.
Wraz z tymi symbolicznymi darami Stolica Apostolska udzieliła temu miejscu i kościołowi „przywileju odpustu zupełnego”.
Dnia 22 kwietnia 1992r. - Penitencjaria Apostolska z polecenia Ojca Świętego z radością udziela możliwości uzyskania Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wiernym przybywającym do wyżej wymienionego sanktuarium, jeśli będą pobożnie uczestniczyć w świętych nabożeństwach liturgicznych, lub przynajmniej odmówią Modlitwę Pańską i Wyznanie Wiary:
1. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Dziewicy, a także w dniu 13 maja,
2. raz w roku w dniu dowolnie wybranym przez poszczególnych wiernych,
3. ilekroć pielgrzymi grupowo przybędą do tego sanktuarium. Obowiązuje z mocą od chwili obecnej na zawsze bez jakichkolwiek przeszkód.

Uroczystość Świętych Piotra i Pawła - Kustosz Sanktuarium Ks. Mirosław Drozdek prezentuje Paliusz przywieziony z Watykanu, który trafił do sanktuaryjnego Skarbca:

Foto-relacja:

(powrót na pierwszą stronę sanktuaryjną...)

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I