I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I

Od ponad 20 lat do Watykanu w czasie Adwentu, przed Świętami Bożego Narodzenia przyjeżdżają górale z Zakopanego i Podhala, by złożyć Ojcu Świętemu życzenia i przywieźć choinki z tatrzańskich lasów. W roku jubileuszowym do Rzymu wyruszyła jedna z największych pielgrzymek w historii Podhala. W sumie w drogę udało się pięć autokarów z grupami; z zakopiańskiego Urzędu Miasta pod przewodnictwem burmistrza Piotra Bąka, z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach na czele z kustoszem ks. Mirosławem Drozdkiem. Był także autokar i grupa, której przewodził były burmistrz Zakopanego Adam Bachleda Curuś. I jeszcze autobus z parafii Świętej Rodziny z Dziekanem Dekanatu Zakopiańskiego ks. Prałatem Stanisławem Olszówką - a w ostatnim momencie tuż przed prywatną audiencją do Watykanu dojechał autokar z zespołem im. Bartusia Obrochty i kierowniczką Zosią Majerczyk Owczarek, która przed wizytą u Ojca Świętego powiedziała:
Na kilka chwil przed wejściem do sal watykańskich zastępca burmistrza Zakopanego Jerzy Zacharko mówił o emocjach związanych z tak niecodziennym wydarzeniem:
W sali Klementyńskiej w prywatnej audiencji uczestniczyło ok. 260 osób, w większości ubranych w stroje regionalne. Tuż przed przybyciem Ojca Świętego zabrzmiała góralska kolęda i wniesiono dwie choinki przywiezione z Polski:
Jan Paweł II został powitany oklaskami. Życzenia w imieniu pielgrzymów przekazał Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego ks. prałat Stanisław Olszówka:
Papież dziękował za życzenia i dary z Polski:
(ponieważ słowa Papieża nie są najlepiej nagrane, może warto je przytoczyć w postaci tekstowej): "Serdecznie witam miłych gości z Zakopanego i Podhala. Dziękuję wam, że jak co roku przychodzicie do Papieża po kolędzie. Przynosicie mi oprócz waszej miłości i oddania piękne pachnące Polską choinki. Dziękuję serdecznie Księdzu Dziekanowi za życzenia, jakie mi złożył w imieniu was wszystkich. Z serca je odwzajemniam. Niebawem ujrzymy światło nocy betlejemskiej. I na nowo usłyszymy orędzie anioła. Nie bójcie się. Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu. Dziś w mieście Dawida narodził się wam zbawiciel, którym jest Mesjasz. Oby to światło i to orędzie były zawsze obecne w sercach wszystkich, aby nadzieja i radość przezwyciężały lęk. O to się modlę i tego życzę wam tu obecnym polskim góralom i wszystkim rodakom. Bóg zapłać za to, że tu w Watykanie w tej sali Klementyńskiej pierwsza zabrzmiała polska kolęda. Bóg zapłać.Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
Prywatna audiencja była pełna wzruszeń i rodzinnej atmosfery. Media Watykańskie bardzo mocno ją zauważyły m.in. na łamach L'osservatore Romano pojawiła się spora korespondencja z wizyty podhalańczyków z licznymi fotografiami górali u stóp Ojca Świętego, Jana Pawła II.
Następnego dnia odbyła się audiencja generalna:
I tak po dwóch bardzo intensywnych dniach, kiedy spotykaliśmy się z Janem Pawłem II przyszedł czas na zwiedzanie Rzymu. Warto dodać, że dzięki Arcybiskupowi Stanisławowi Dziwiszowi nasza grupa weszła na teren pięknych Ogrodów Watykańskich. Później powrót do Zakopanego. I już na miejscu pod Tatrami kilka słów podsumowania przekazał Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Mirosław Dozdek:
Mówił Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Mirosław Dozdek. Kolejna pielgrzymka za rok. Reportaż z wizyty u Ojca Świętego w Watykanie:

RealVideo - 20 min. (więcej...)

Foto relacja:

Dzień pierwszy i drugi - Msza Święta w Sanktuarium, wyjazd do Rzymu, podróż przez Słowację, Austrię do Włoch. (więcej...)

Dzień trzeci - Dom Sióstr Antoninek (miejsce pobytu grupy pielgrzymów z Krzeptówek), Msza Święta w Kaplicy oraz pierwsza wizyta na ulicach Rzymu. (więcej...)

Dzień trzeci - popołudniowe przygotowanie i a później wieczorne spotkanie z Ojcem Świętym na prywatnej audiencji w sali Klementyńskiej. (więcej...)

Dzień czwarty - Audiencja Generalna, Aula Pawła VI. (więcej...)

Dzień czwarty - "W Kolebie Pallotynów". (więcej...)

Dzień piąty - Ogrody Watykańskie i pomnik Zakopanego. (więcej...)

Dzień piąty - Plac i Bazylika Świętego Piotra. (więcej...)

Dzień piąty - Rzym raz jeszcze... (więcej...)

Dzień piąty i szósty - podziękowanie Ojcu Konradowi, przegląd prasy, Msza Święta i wyjazd do Zakopanego. (więcej...)

(powrót na pierwszą stronę sanktuaryjną...)

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I