Nicholas Cup Zakopane 2005
4-th International Ski Week for Transplanted Children
Zakopane 19 – 26 February 2005

Zawody Nicholas Cup /o Puchar Nicholasa/ wzięły swoją nazwę od Nicholasa Greena, siedmiolatka, którego organy uratowały życie siedmiu poważnie chorym Włochom, przeważnie nastolatkom, zaś dzięki przeszczepieniu jego rogówek dwoje z nich odzyskało wzrok. Tragedia dotknęła Nicholasa, gdy przebywał na wakacjach we Włoszech, wraz z rodzicami Reggiem i Maggie Green oraz z czteroletnią Eleanor, we wrześniu 1994 roku.
Rodzina podróżowała wynajętym samochodem, kiedy w wyniku fatalnej pomyłki, włoski gang przestępczy zaczął ich ścigać i strzelać do nich. Nicholas spał na tylnim siedzeniu wozu, gdy zaczął się pościg. Kiedy Reg w końcu zgubił napastników był pewien, że jego syn nadal śpi. W rzeczywistości Nicholas został postrzelony w głowę i nigdy nie odzyskał przytomności.
Historia Nicholasa została nagłośniona zarówno we Włoszech jak i na całym świecie, czyniąc cuda w kwestii przeszczepu organów. Tak zwany Efekt Nicholasa pomógł w podwojeniu się liczby dawców w samych Włoszech. Dosłownie tysiące ludzi, z czego wiele to dzieci, żyje dzisiaj, co w innym przypadku byłoby niemożliwe.
Wiele ludzi pracowało, aby osiągnąć takie rezultaty. Wszyscy zgodnie twierdzą, że historia Nicholasa była jednym z głównych czynników w pozyskiwaniu narządów
Państwo GREEN założyli Fundację, Nicholas Green Foundation w celu uświadomienia ludziom, że na całym świecie istnieje problem niedoboru organów do transplantacji.
Cel ten został poparty przez realizacje filmu fabularnego Nicholas Gift /Dar Nicholasa /, gdzie główne role zagrali Jamie LEE Curtis i Alan Bates. Film obejrzało w samych Stanach 30 milionów Amerykanów, a Jamie LEE Curtis zdobyła nominację do nagrody EMMY. Reg napisał także książkę, ThE Nicholas Effect / Efekt Nicholasa /, która sprzedała się w 30 tysiącach egzemplarzy.

(powrót)

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I