Trudno podać dokładną liczbę osób bezdomnych szacunków według szacunków różnych organizacji zajmujących się organizowaniem dla nich pomocy jest ich w Polsce nawet do 200-300 tysięcy; w samym Krakowie ch liczbę i określa się od kilkuset do kilku tysięcy osób. W Krakowie działa kilka noclegowni, w tym jedna dla kobiet, prowadzona przez Siostry Albertynki; przy ulicy Radziwiłłowskiej bezdomni znależć mogą pomoc medyczną w przychodni prowadzonej przez organizację ,,Lekarze nadziei “. Tylko z jednej noclegowni, przy ulicy makuszyńskiego, korzysta w ciągu roku 2 tysiące osób. W Krakowie 42 proc. bezdomnych to mężczyźni w wieku od 38 do 47. Krakowski MOPS prosi o pomoc. Dla dzieci bezdomnych potrzebna jest ciepła odzież, zimowe męskie buty, skarpety ,bo często zdarza się ,że nawet w największy mróz bezdomni chodzą w dziurawych adidasach, a nawet letnich klapkach. Potrzebne są także koce i śpiwory, środki czystości: mydło, szamponetki, maszynki do golenia. MOPS poszykuje także lokalu, budynku, gdzie można by urządzić przynajmniej tymczasową noclegownię.

Najserdeczniejsze życzenia dla   naszego Arcypasterza od Parafian                          

           Dziękczynienie za 20 lat Pasterzowania
  Za wszelkie dobro tych dwudziestu lat pasterzowania będziemy dziękować Panu Bogu wszyscy - i we wszystkich wspólnotach i w rodzinach. Niech w każdej parafi we wszystkich kościołach i kaplicach w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia będzie odprawiona Msza Święta dziękczynna za Księdza Kardynała. Niech w okresie między rocznicą święceń a rocznicą ingresu do Katedry trwa modlitwa za naszego Arcypasterza, by dobry Bóg pozwolił mu przeprowadzić Kościół Krakowski przez bramę trzeciego tysiąclecia i dalszym pasterzowaniem umacniał wiarę, króra oświęciła 10 wieków Kościoła Krakowskiego i nie przestaje oświecać także naszych czasów. W sam dzień rocznicy święceń biskupich w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia o godz. 17.00 Dostojny Jubilat odprawi Mszę Świętą koncelebrowaną z Księżmi Dziekanami i Radą Kapłańską. Dla zaznaczenia łączności Wawelskiej Katedry ze wszystkimi parafiami archidiecezji zapraszamy na tę Mszę Świętą dziękczynną przedwicieli każdej parafii. Zapraszając do modlitwy za Księdza Kardynała i Kościół Krakowski, na Nowy Rok Pański 1999 życzymy wszystkim wiernym w archidiecezji obfitych łask Bożych i błogosławieństwa.
                           Anioł Podhala   cz.7
  Młodyś , to cie nuta nosi, wierch-dolina, wsędy; staryś, to cię odmłodzi. Kie se przyboce dziś, jako sie z dobrymi chłopcami chodzowało poza bucki, poza las... Towarzysio moi, jo im groł... He, mocny-kany, juz sie nigdy te casy nie wrócą. Bywało...
,,Ścieni bucka, ścieni, juz sie nie zieleni"...
Zanucił głosem cichym i tak do głębi wzruszającym, że prosty kamień odczułby ogrom jego najdroższych tęsknot i umiłowań. Gdy już byli u stóp samych Tatr, gdy szli popod regle, nle mógł anioł powstrzymać wezbranego uczucia i zawiódł rozgłośnie:
,,Góry nase, góry, wy nos weselicie, choćbymy płakaIi, wy nos utulicie".
Echo niesło sie daleko po źlebach górskich, a anioł dalszą zakołysał śpiewkę:
,,Góry nase, góry, to nase kumory, bukowe listecki, nase podusecki".
Już szukał w myśli nowej śpiewanki, gdy od pobliskiego osiedla doleciało wyraźnie:
,,Dobrze Janickowi, pokiela je młody,
przeskakuje bucki, jaworowe kłody. Ju-ha-haa!“
A wnet potem słychać bylo prześliczny dźwięk gęśli na nutę:
,,Hej, nima to jak juhasom, nic nie robią, ino pasą;

                                             Menu Główne