I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
214 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja...

(04.05.2005) Anna Karpiel relacjonuje: "3 MAJA POD TATRAMI. Piękna słoneczna pogoda przed południem sprzyjała wszystkim, którzy zgromadzili się, aby uczcić 214 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się pod Drzewem Wolności na ul. Kościeliskiej, gdzie zebrały się liczne poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz Zakopanego, a także różnych instytucji i szkół. Następnie wszyscy przemaszerowali do kościoła Najświętszej Rodziny, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej.
Narodowe święto 3 Maja ma charakter patriotyczno – religijny. Przypomniał o tym podczas homilii ks. Marian Rapacz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Mówił on o żarliwym patriotyzmie i głębokiej religijność, która zawsze charakteryzował Polaków. Wyjątkowa jest zwłaszcza cześć dla Matki Bożej, która stała się Królową Polski, opiekunką naszej ojczyzny. Również kult Bożego Miłosierdzia związany jest z Polską, a św. Siostra Faustyna wyrażała wielka troskę o losy swojego kraju. Dzień 3 maja, kiedy przypada święto najświętszej Maryi Panny Królowej Polski a także Święto Konstytucji Trzeciego Maja, jest więc wyjątkowym dniem dla wszystkich Polaków. Podtrzymując tę tradycję Zakopiańczycy w kościele Najświętszej Rodziny modlili się z ojczyznę i odnowili śluby jasnogórskie.
Przemarsz Krupówkami do Parku Miejskiego poprowadziła kapela góralska i banderia konna. Kilkudziesięciu górali jadących na koniach uświetniło tegoroczne uroczystości, robiąc niesamowite wrażenie zwłaszcza na przybyłych do Zakopanego turystach. Trzeciomajowego pochodu nie można było więc nie zauważyć. Uczestniczyło w nim oczywiście również bardzo wielu Zakopiańczyków.
W uroczystości przy Pomniku Grunwaldzkim wziął udział prof. Henryk Górecki, Honorowy Obywatel Zakopanego. Choć nie pochodzi on z Podhala, jest z nim jednak bardzo związany - Prawie pół wieku, 47 lat, związany jestem ciałem i duszą z tą przecudną krainą. Uczyłem się tej ziemi, wchłaniałem prawie wszystko, co dotyczyło tej ziemi i ludzi tu mieszkających. Mogę sobie teraz powiedzieć, nawet pogratulować, że nie zmarnowałem tego czasu – tym osobistym akcentem Henryk Górecki rozpoczął swoje przemówienie. Mówiąc o konstytucji odniósł się do sytuacji, w jakiej Polska znajduje się obecnie - Kiedy uchwalano tę konstytucję, to był to bardzo tragiczny i bolesny czas dla naszego narodu. Zastanawiam się, czyśmy z tamtego czasu wyciągnęli jakieś wnioski, dobre nauki. Dziś znowu stajemy przed wielkim i trudnym egzaminem, dlatego życzę sobie i wam dojrzałości politycznej, dobrego wyczucia politycznego. Wszystko jest w naszych rękach, jesteśmy zdani na własne siły. Nasz wielki duchowy przywódca już nam nic nie podpowie. Pokażmy więc, na co nas stać, co jesteśmy warci.
Dla górali i Zakopiańczyków szczególnie ważne i bliskie były na pewno słowa Henryka Góreckiego ukazujące lokalny wymiar patriotyzmu - Tak jak tu stoimy, jeden obok drugiego, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem i ojczyzną za ten cudny skrawek ziemi, którym obdarzył nas Stwórca. Dlatego proszę was, szanujmy tę ziemię, dbajmy o tę ziemię, pilnujmy tej ziemi, żebyśmy potem, kiedy staniemy przed ostatecznym sądem, nie musieli się ciężko tłumaczyć. Bądźmy więc honornymi gazdami tej ziemi! Niech nam ta ukochana ziemia podhalańska służy. Nam, naszym dzieciom, naszym wnukom, następnym pokoleniom.
Uroczystości zakończyło krótkie przemówienie Burmistrza Miasta Zakopane, Piotra Bąka. Podziękował on wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Święta Konstytucji, zwłaszcza zaś młodzieży – Jest piękną rzeczą, że w Zakopanem nie tylko dojrzałe pokolenie, ale również dzieci i młodzież, a w tym także druhowie i druhny ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, zawsze są obecni 3 maja".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

(03.05.2005) Piotr Kyc: "Społeczeństwo Zakopanego uczciło 214 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się, jak co roku, pod Drzewem Wolności przy ulicy Kościeliskiej. Po złożeniu wiązanek zebrani udali się do kościoła Najświętszej Rodziny, aby wziąć udział w nabożeństwie w intencji Ojczyzny. Następnie pochód - poprzedzany kapelą góralską i banderią konną - przemaszerował do Parku Miejskiego pod Pomnik Grunwaldzki. Odśpiewano hymn i wysłuchano okolicznościowego wystąpienia prof. Henryka Góreckiego - Honorowego Obywatela Zakopanego. Na zakończenie odśpiewano Rotę i oddano cześć pocztom sztandarowym, które nie tylko ozdobiły całą uroczystość ale swoją obecnością uświadomiły zebranym, że jeszcze niedawno udział wielu sztandarów ze znakiem orła białego w koronie w każdej uroczystości był niemożliwy. Niech się święci 3 Maja - tymi słowami burmistrz Miasta Zakopane Piotr Bąk zakończył uroczystości, w których wzięli udział mieszkańcy i przebywający pod Giewontem turyści".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I