I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Nowa Biała

(26.07.2008) PAP: "Premier Donald Tusk, który odwiedził w sobotę rano Nową Białą zapowiedział, że rządowi zależy na tym, aby pomoc dla powodzian dotarła jak najszybciej. Premier i wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna przyjechali na Podhale do miejscowości Nowa Biała w pow. nowotarskim, aby zapoznać się ze zniszczeniami po gwałtownych opadach deszczu. Rozmawiamy, jak skrócić wymagane procedury, aby pomoc przyszła jak najszybciej. Dobrze pomóc - to szybko pomóc - zaznaczył szef rządu na krótkiej konferencji prasowej.

Zastanawiamy się też, jak rozstrzygnąć zgodnie z interesami ludzi i przyrody kwestie utrudniające zabezpieczenie miejsc przed atakami żywiołu - mówił Tusk.

Zapowiedział też, że będzie pilnował, aby żadne biurokratyczne procedury nie utrudniały pomocy.

Dodał, że w poniedziałek również na Podkarpacie dotknięte powodzią pojedzie szef MSWiA.

W wyniku gwałtownych ulew na Podhalu najbardziej ucierpiała miejscowość Nowa Biała nad rzeką Białką. Pod naporem wody został tam zniszczony duży most, przerwany wodociąg i sieć energetyczna. Obecnie mieszkańcy Nowej Białej mają zapewnioną wodę pitną i prąd. We wsi podtopionych jest około 30 domów. 23-osobowa romska rodzina, która została ewakuowana, nadal przebywa w szkole i ma zapewnioną opiekę.

Straty w całej Małopolsce oszacowano wstępnie na blisko 160 mln zł. Główne zniszczenia to zerwane przyczółki mostów, zniszczona instalacja wody pitnej, uszkodzenia sieci energetycznej, zniszczone nawierzchnie dróg i brzegi potoków, uszkodzenia i zamulenia kanalizacji".

Foto-relacja (zdjęcia Monika i Marcin Szyndler):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I