I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
"Spotkanie z medalistkami"

(18.04.2004) W hotelu „Sabała” przy Krupówkach odbyło się spotkanie z mistrzynią Europy w biathlonie zimowym Krystyną Pałką i wicemistrzynią Pauliną Bobak. Spotkanie zorganizował Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane Andrzej Karpiel, przy pomocy gospodarza hotelu i restauracji „Sabała” Andrzeja Guta Mostowego oraz trenera Tadeusza Jankowskiego i sympatyków biathlonu.
Krystyna Pałka, pochodząca z Międzyczerwiennego i Paulina Bobak z Kościelisk wystartowały z bardzo dobrymi wynikami w tegorocznych Mistrzostwach Europy w Haute Maurienne we Francji. Obydwie zawodniczki startowały w kategorii juniorów: Pałka zdobyła złoto w biegu na dochodzenie oraz srebro w sprincie, a Bobak srebro w biegu sztafetowym. Spotkanie z medalistkami otworzył Andrzej Karpiel, który złożył im gratulacje oraz przedstawił sytuację polskiego biathlonu w ostatnim okresie. Do gratulacji dołączył się twórca kobiecego biathlonu w Polsce w latach 80, trener Tadeusz Jankowski, który opowiadał na spotkaniu o powstającej już książce jego autorstwa, dotyczącej jego kariery sportowej oraz kobiecego biathlonu w Polsce, która ukaże się w księgarniach już jesienią tego roku. Będzie ona nosiła tytuł „A tarcze znikały w mroku”. Zapytany o to dlaczego taki będzie tytuł Tadeusz Jankowski odpowiedział: - Pierwszym dziennikarzem, który pisał o kobiecym biathlonie był Krzysiu Blauth i taki właśnie tytuł nosił jego pierwszy artykuł o biathlonie. Mieliśmy zaledwie 3 karabiny, a 8 , a po roku 18 dziewcząt, które trenowały biathlon, i dlatego treningi przeciągały się do późnych godzin popołudniowych i tarcze niknęły już w mroku, gdy kończyliśmy treningi. Wspominał także swoje spotkanie na jednych z zawodów w Skandynawii z królem Szwecji, gdy głodny na mecie biegu zabrał owoce ze stołu przeznaczonego dla króla, przez co naraził się na interwencję jego ochroniarzy. Dużo miejsca w jego opowieściach zajęły początku biathlonu kobiet. Trener nie zapomniał także podziękować wszystkim osobom, które go wspierają w działaniach, by najzdolniejsza młodzież uprawiająca biathlon na terenie Podhala reprezentowała barwy Polski na Zimowych Igrzyskach w 2006 r. – Chociaż te Igrzyska nie będą u nas, to bardzo chciałbym, by grupa najzdolniejszych pojechała na te zawody – dodał Jankowski.
Potem zabrały głos dziewczęta, będące głównymi bohaterkami tego spotkania. Krystyna Pałka podziękowała wszystkim tym, którzy wspierają ją w sportowym rozwoju jej kariery. Paulina Bobak powiedziała, że jest trochę zawiedziona występem na Mistrzostwach Świata juniorów, gdyż przed startem zachorowała na zapalenie oskrzeli, natomiast powetowała sobie to niepowodzenie na Mistrzostwach Europy zdobywając srebro w sztafecie. Dziękowała trenerowi Jankowskiemu, a także swoim rodzicom, którzy przybyli na spotkanie. – Trenerze, jeszcze nie wykonaliśmy połowy naszego planu, i podziękuję Panu, gdy zdobędziemy medal olimpijski – powiedziała z nutką zadziorności Bobak. Wśród życzeń nie zabrakło także tych, by dziewczęta osiągały wyniki nie tylko w sporcie, ale i w nauce, i kiedyś powróciły na Podhale oraz trenowały młodzież w biathlonie. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele klubu BKS Wojsko Polskie Kościelisko, którzy obydwu medalistkom wręczyli kwiaty, a także Wiesław Watras z Referatu Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Zakopane, sympatycy biathlonu i przedstawiciele mediów. Na sali nie zabrakło także jednego z „ojców chrzestnych”, wspierających od lat młodych zawodników z Podhala, Krzysztofa Bołosa, prowadzącego sklep „Koral” w Zakopanem. Po oficjalnej części spotkania trener Jankowski opowiadał o swoich przeżyciach z narciarskich tras.

Wojciech Szatkowski

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I