I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
XXV Jubileuszowy Sejmik Wiejskich  Zespołów Teatralnych
Bukowina Tatrzańska 2009

(07.07.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W dniach 4 i 5 lipca w Bukowiańskim Centrum Kultury odbył się XXV Jubileuszowy Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Imprezę oficjalnie otworzył Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury , Lech Śliwonik - prezes Zarządu Głównego TKT w Warszawie oraz wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień.
S
woje spektakle w ciągu dwóch dni zaprezentowało 7 zespołów z województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Głównym zadaniem Sejmików odbywających się w pięciu miejscowościach w Polsce jest popularyzacja dorobku artystycznego wiejskich zespołów teatralnych oraz ukazanie piękna tkwiącego w tradycyjnej kulturze ludowej. Choć w sejmikowaniu najważniejsze jest spotkanie i wymiana doświadczeń, a zespołom nie są przyznawane nagrody i kolejne miejsca, to jednak jury uważnie przygląda się wszystkim występom.  Zespoły oceniane są w kategorii teatrów dramatycznych i obrzędowych,  a najciekawsze spektakle rekomendowane są na XXVI Centralny Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Odbędzie się on w Tarnogrodzie w dniach 16 - 18 października br. W Bukowinie udział w tarnogrodzkim sejmiku wywalczył sobie Zespół Regionalny ,,Regle” z Poronina - za widowisko ,,Na polanie przy sałasie” oraz Zespół Regionalny ,,Toporzanie” z Tenczyna - za widowisko ,,Zoloty”. Sejmikowi towarzyszyły spotkania warsztatowe dla animatorów, instruktorów i kierowników zespołów teatralnych. Gościnnie wystąpił Amatorski Zespół Teatralny im. J. Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej z spektaklem "Lykorz pomimo włosnyj woli".
Tegoroczny Sejmik w Bukowinie Tatrzańskiej jest wydarzeniem szczególnym: impreza obchodzi jubileusz XXV-lecia istnienia. To wielki dorobek teatru wiejskiego – blisko ćwierć tysiąca pokazanych widowisk, prawdziwe osiągnięcia artystyczne podziwiane potem na scenach w całym kraju. W tym uroczystym momencie naszą pamięć wypełnia obecność wielu osób zasłużonych dla Sejmiku– także tych Przyjaciół, którzy odeszli. Z wielką serdecznością i ciepłem odnosimy się do pracy instytucji – Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i Bukowiańskiego Centrum Kultury Dom Ludowy. Ich Dyrekcjom i Załogom składamy ukłon i podziękowanie – to dzięki nim niezmiennie i zawsze w sprzyjającej atmosferze, możemy spotkać się z kulturą polskiej wsi, z jej twórcami. Oby to trwało - w imieniu całej komisji artystycznej Sejmik w Bukowinie podsumował Lech Śliwonik - prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie.
Z okazji jubileuszu
w uznaniu wybitnych zasług dla kultury teatralnej, gospodarz Sejmiku, czyli Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej, został uhonorowany przez Zarząd Główny Towarzystwa medalem 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej. Medal przyznano także Małopolskiemu Centrum Kultury ,,SOKÓŁ” w Nowym Sączu, które jest współorganizatorem Sejmiku. "

Spektakle oceniała Komisja Artystyczna w składzie:
- Lech Śliwonik - prezes Zarządu Głównego TKT w Warszawie,
- Jan Zdziarski - animator słowa - wiceprezes Zarządu Głównego TKT w Warszawie,
- Jacek Szczęk - reżyser teatralny z Warszawy,
- Benedykt Kafel - etnograf, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu,
- Aleksander Smaga - muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Organizatorami Sejmiku byli: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie oraz Małopolskie Centrum Kultury ,,SOKÓŁ” w Nowym Sączu
Gospodarz: Bukowiańskie Centrum Kultury DOM LUDOWY w Bukowinie Tatrzańskiej
Patronat medialny nad XXV Sejmikiem Wiejskich  Zespołów Teatralnych objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.

 Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

4 lipca 2009 (sobota) - Pierwszy dzień XXV Sejmiku Wiejskich  Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (więcej...)

 

 

 

5 lipca 2009 (niedziela) - Drugi dzień XXV Sejmiku Wiejskich  Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (więcej...)

 

 

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I