I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
„Tajemnica Męki Pańskiej”

(03.04.2009) Anna Sokołowska: "3 kwietnia 2009 r. w kościele pw. Św. Brata Alberta w Chabówce amatorska grupa teatralna „Perełki Marysi” wystawiła Misterium Wielkopostne. Nie jest to pierwsze takie przedstawienie, grupa po raz trzeci, już tradycyjnie w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, gromadzi wiernych z Chabówki, wielu zaproszonych gości, jak i wszystkich chętnych, by przypomnieć istotę Męki Pańskiej. Tym razem było to niemal dokładne odzwierciedlenie ewangelicznej historii od modlitwy w Ogrójcu aż po zdjęcie z krzyża.
Reżyser przedstawienia i opiekun „Perełek”, Maria Sokołowska, sięgnęła po tekst prosty w swej wymowie artystycznej, ale wzbogacony muzyką w wykonaniu grupy, nabrał zupełnie innego znaczenia. Liczni widzowie mogli zobaczyć aktorów w symbolicznej tonacji czarno-białej, niezwykle czytelną i robiącą ogromne wrażenie grę światła oraz usłyszeć mocny, donośny śpiew aktorów – coraz mniej amatorów, a coraz bardziej profesjonalistów, a jednocześnie ludzi samodzielnie przygotowujących sobie stroje.
Grupa korzysta z pomocy m.in. Gabriela Gacka, akustyka Teatru Lalek „Rabcio”, Kazimierza Drzyzgi – oświetleniowca, który także zajmuje się filmowaniem, a tym samym dokumentowaniem pracy aktorów. Przedstawienia nie odbywałyby się bez pomocy Pawła Wójciaka, aktora, ale jednocześnie człowieka, który dba o bogatą scenografię do wszystkich spektakli. Ale największe wsparcie ma grupa ze strony księdza Pawła Skowrona, proboszcza chabowiańskiej parafii, który udostępnia miejsce na próby i wykazuje się ogromną cierpliwością do, jak mówi reżyser - Maria Sokołowska, niekiedy niezwykle niesfornej grupy.
W tym roku grupa zbierała datki na pomoc i rehabilitację młodego ministranta, mieszkańca Chabówki; za wszystkie otwarte i chętne do pomocy serca aktorzy serdecznie dziękują.
Spektakl ten mogli obejrzeć również 4 kwietnia chorzy przebywający w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym im. S. Faustyny w Rabie Wyżnej, a 5 kwietnia mieszkańcy Skawy w sali teatralnej kościoła pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Także tu spektaklowi towarzyszyło ogromne wzruszenie widzów, pozwalające na głębsze przeżycie Męki Pańskiej."

Foto-relacja (zdjęcia Jan Ciepliński jjcieplinski@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I