I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Misterium Wielkopostne w Chabówce

(03.04.2009) Piotr Kuczaj: "Burzliwymi oklaskami nagrodzono wystawione przed ołtarzem św. Brata Alberta w Chabówce Misterium Wielkopostne w wykonaniu „Perełek Marysi” w reżyserii Marii Sokołowskiej według tekstu ks. Edmunda Karuka z Parafii Internetowej. Obejrzało je w ciszy i religijnym skupieniu ok. 300 osób.
Sukces inscenizacyjny ta Historia o Męce Pańskiej zawdzięcza maksymalnemu uproszczeniu; zredukowaniu niemal do zera scenografii, prostym czarnym i białym kostiumom podkreślającym charakter poszczególnych ról, oszczędnej gestykulacji, sporej dawce śpiewanych partii chóralnych od pieśni tradycyjnych po współczesny sacro-song i doborowi aktora do roli Jezusa. Wszystko to razem pozwala widzowi skupić się na tekście, bo on jest najważniejszy w jakimkolwiek wielkopostnym misterium, które wywodzi się z Pisma Świętego.
Jego wersety są znane, a jednak co roku na nowo przeżywane. Natomiast fakt, że twarz aktora nie jest podobna do kanonicznego wizerunku Nazarejczyka, nieoczekiwanie pozwala łatwiej się z Nim identyfikować, traktować Jego mękę i ofiarę jak własne przeżycie. Przecież to jeden z nas, nasz sąsiad, może i ja. To bardzo uwspółcześnia przesłanie tego misterium, czyni je aktualnym. Kontynuacją tego współodczuwania była przeprowadzona po spektaklu zbiórka pieniężna na leczenie jednego z chabówczan - Marka. Na kościelnych tacach stosy banknotów rosły wyjątkowo szybko."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I