I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Krzyż Milenijny...

(25.05.2007) Jan Budz: "Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych darami Ducha Świętego do odwiedzenia w najbliższą niedzielę ok. godz. 20,00 wierzchołka Czarnej Góry (902 m n. p. m.), na której znajduje się Krzyż Milenijny – powiększona kopia Krzyża na Giewoncie!
Zanim zapalona będzie okolicznościowa watra, można podziwiać cuda przyrody i niesamowite widoki na cztery strony świata. W załączeniu ułamki galerii z terenu Czarnej Góry i Gronia Leśnicy. Przy odrobinie szczęścia, ale też wysiłku, każdy może zrobić o wiele ciekawsze zdjęcia. Dołączamy zaproszenie na „Oświycanie Ducha” (jb).

„...Niech wstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej Ziemi !...”

To słowa modlitwy Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie podczas Jego pierwszej Pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Po latach lepiej rozumiemy ich sens, i to że są one stale aktualne. Modlitwa ta, to również zadanie i wezwanie dla ludzi wierzących do przemiany w wymiarze religijnym i społecznym.

Społeczny aspekt wezwania łączy się także z szacunkiem dla zwyczajów regionalnych, które zakorzenione są w tradycji chrześcijańskiej. Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska z dawien dawna w Zielone Świątki pali się Watry, a zwyczaj ten znany jest pod nazwą „Oświycanie Ducha”.

Kiedy rok „1998” ogłoszony został przez Papieża Rokiem Ducha Świętego – trzeciej osoby Trójcy Przenajświętszej - z inicjatywy samorządu gminy Bukowina Tatrzańska młodzież szkolna zapaliła watry na okolicznych wierchach. Za 2 tysiące lat chrześcijaństwa podziękowaliśmy Bogu budową Krzyża w roku Jubileuszowym „2000”. Watry paliliśmy na powitanie Jana Pawła II, gdy odwiedzał nasz region. Na szczycie Czarnej Góry w 2002 roku zgromadziła się przy Watrze grupa ludzi w nadziei na przelot śmigłowca, którym Papież po raz ostatni żegnał swoje ukochane strony. Tam u stóp Krzyża Milenijnego, wieczorem w przeddzień pogrzebu Ojca Świętego również palił się Ogień, a podczas podniosłego nabożeństwa rozlegał się śpiew i serdeczna modlitwa wiernych.

Rok temu mimo deszczowej pogody na Czarną Górę przybyła spora grupa młodych ludzi. Spotkajmy się także w tym roku pod Krzyżem Milenijnym, który widoczny jest w całej okolicy, aby wspólnie zapalić Watrę dla uczczenia Ducha Świętego, podziękować za dar Ojca Świętego Jana Pawła II i modlić się o Jego rychłą kanonizację. Spotkanie odbędzie się bez względu na pogodę. Poprzez uczestnictwo zlocie wyrazimy nasze przywiązanie do wiary i do lokalnej tradycji. Okażemy też wdzięczność Ojcu Świętemu za tamten błogosławiony czas, za te chwile które spędził z nami.

Ojciec Święty przecież, zapatrzony na Giewont, z dumą stwierdził pod Krokwią: „Na was zawsze można liczyć !”. W tym roku spotkaliśmy się w Groniu – Leśnicy w rocznicę śmierci Papieża. W tym roku także mija 10 lat od Jego apostolskiej wizyty w Zakopanem i Ludźmierzu. W naszej pamięci nadal jest ten helikopter, który poniósł oczy i serce Ojca Świętego na Gorcami, Podhalem i Spiszem, w stronę Rusinowej Polany i Giewontu. Od siedmiu lat w stronę Krzyża na Giewoncie patrzy z Czarnej Góry jego brat. Patrzy i oczekuje na was!

Spotkanie odbędzie w niedzielę się 27 maja 2007 roku.
20,15 Zapalenie watry, okolicznościowe pieśni i wspomnienia,
21,00 Apel Jasnogórski, odpalenie pochodni,
21,37 Modlitwa za Ojca Świętego Jana Pawła II

Serdecznie zapraszają: O. Hubert Kasztelan, proboszcz parafii w Czarnej Górze, Sołtys wsi Franciszek Sarna, Związek Polskiego Spisza oraz Związek Podhalan z muzyką Janusza Pilnego.
Patronat honorowy: ks. Stanisław Maślanka, dziekan dekanatu Białka Tatrzańska oraz Sylwester Pytel - Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, Radio Alex".

Foto-relacja (zdjęcia Jan Budz):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I