I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
25 Lat Parafii na Harendzie

(27.09.2007) Piotr Kyc: "Parafia p.w. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie w Zakopanem obchodziła w dniu 23 września 25 Lecie działalności. Uroczysta dziękczynna msza święta została odprawiona pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. Mszę z Jego z Jego Eminencją koncelebrowali: Ks. Dziekan Stanisław Olszówka z Parafii Świętego Krzyża w Zakopanem, ks. Jan Wichary ze Zgromadzenia Słowa Bożego /Werbista/ i księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette /Saletyni/ Obecni byli również księża z naszej diecezji, Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Jana Kasprowicza i licznie zgromadzenie wierni z członkami Rady Parafialnej na czele

Ksiądz Proboszcz Kazimierz Podsiadło zadbał o to, aby po jubileuszu coś pozostało – tym darem będą od niedzielnej uroczystości nowe, dębowe drzwi do świątyni, które zostały poświęcone przez Jego Eminencję. Do drzwi, jako pewnego zewnętrznego symbolu odniósł się w swoim Kazaniu Kardynał - „to, co tutaj pozostało po tych latach działalności parafii, to nie tylko te drzwi. To coś więcej. To coś niematerialnego, co wszystkich łączy".

Parafia p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie została erygowana w 1982 r. Należą do niej następujące osiedla: Harenda, Bachledy, Króle, Guty, Ustup, Spyrkówka, Zwijacze, Rafaczówki i Łosiówki. Osiedla zamieszkuje około 1500 parafian. Powstanie parafii rozpoczęło się od przekazania przez Marię Kasprowiczową placu pod kościół. Wdowa po Poecie przekazała parcelę jako darowiznę. (w późniejszym czasie rodzina Jana Kasprowicza przekazała również teren pod budowę plebani). Z czasem pojawiła się możliwość przeniesienia XVII wiecznego, zabytkowego i opuszczonego kościoła p.w. Św. Anny z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakrzowską świątynię budowano w latach 1710 - 1720. W roku 1948 postanowiono przenieść drewniany, stylowy kościół pod Giewont. Konstrukcję pomierzono, rozebrano i koleją przewieziono do Zakopanego. Przenoszenie i składanie trwało dwa lata. Najwięcej zabiegał o przeniesienie kościoła oraz czuwał przy jego rozbiórce prof. Władysław Jarocki, zięć Jana Kasprowicza. To on odtworzył również zniszczoną polichromię świątyni. Poświęcenie świątyni na nowym miejscu miało miejsce 6 sierpnia 1950 roku. Początkowo harendziański kościół był przewidziany jako kościół filialny parafii Św. Rodziny w Zakopanem i nie miał wyznaczonego duszpasterza. Mieszkańcy Harendy musieli sami zabiegać o kapłana na Msze św. oraz organizować jego przyjazd. Najczęściej odprawiali nabożeństwa Księża Jezuici i Księża Sercanie. Dopiero po 11 latach, w roku 1961 ks. bp. Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II przeprowadzając wizytację w parafii Św. Rodziny w Zakopanem zarządził, by przy kościele na Harendzie zamieszkał na stale kapłan.
Na Harendzie mieszkali i prowadzili duszpasterstwo następujący kapłani:
Ks. Jan Ziejka - kapłan diecezji warszawskiej
Ks. Kazimierz Waliczek - kilka miesięcy
Ks. Jan Krysta / 1963 - 1964/
Ks. Jerzy Iżowski /1964 - 1969/
Ks. Eugeniusz Hlibowicki / 1969 - 1974/
Ks. Jan Bednar / 1975 - 1986/
Ks. Kazimierz Podsiadło / od 1986 i obecnie /

W ciągu 25 lat w harendziańskiej Parafii udzielono setki ślubów o chrztów. Od paru lat, dzięki staraniom społeczności lokalnej i ks. Kazimierza Podsiadło działa cmentarz parafialny.

Parafia na Harendzie nie jest ani najstarszą, ani najmłodszą parafią w Zakopanem. Ma za to najstarszy kościół w naszym mieście, który warto odwiedzić. Zapraszamy na niedzielne nabożeństwa w godz. 8.00, 11.00, 19.00.
Z okazji Jubileuszu wszystkim Parafianom należy życzyć wielu Łask Bożych na następne dziesiątki lat. Szczęść Boże!

Zobacz też: - Dwadzieścia lat pracy na Harendzie ks. Kazimierza
Podsiadło
http://www.watra.pl/rozne/harenda/podsiadlo.html
- nowe organy na Harendziwe

http://www.watra.pl/rozne/harenda/organy.html

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I