I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Jan i Maria...

(15.12.2008) Anna Karpiel-Semberecka: "I znów jesteśmy na Harendzie, w muzeum gdzie pamięć o Janie i Marii Kasprowiczach jest  wciąż żywa. W ramach obchodów 148 rocznicy urodzin poety oraz 40 rocznicy śmierci jego żony – Marii muzeum oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza w niedzielny wieczór zaprosiło gości na 136 Wieczór na Harendzie. Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy, ponieważ przywołuje pamięć dwóch osób, które pochodziły z miejsc bardzo odległych od Harendy, natomiast swoją ziemską wędrówkę zakończyły właśnie tutaj. To gospodarz tego miejsca Jan Kasprowicz i jego żona, która wytrwała przy idei bycia na Harendzie również po śmierci męża. Obchodzimy równocześnie rocznicę urodzin poety oraz rocznicę śmierci jego żony. Może to fatum, a może przypadek... W każdym razie 12 grudnia jest datą jednocześnie radosną i smutną dla tego miejsca - mówił rozpoczynając wieczór na Harendzie Piotr Kyc - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Gości, którzy jak zwykle bardzo licznie przybyli do domu Kasprowiczów, serdecznie witała także Małgorzata Karpiel - kustosz muzeum.
Z programem literackim pod tytułem „Jan i Maria", na który składały się fragmenty Dzienników Marii i wiersze Jana Kasprowicza wystąpili aktorzy Studium Słowa im. T. Staicha – Władysława Nowicka, Grażyna Syrzistie i Andrzej Czarniecki. Na flecie zagrała Beata Krupa, przy akompaniamencie Tomasza Gronkowskiego. Całość przygotowała organizacyjnie Kierownik Biura Stowarzyszenia Małgorzata Karpiel. Słodkości były dziełem Marii Bętkowskiej z Kościeliska.
Kolejne spotkanie już 10 stycznia. Tego dnia odbędzie się promocja książki o Marii Kasprowiczowej autorstwa R. Romaniuka zatytułowanej Talent do życia.
"

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I