I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Dzień dziecka w Mieście Dzieci Świata...

Zobacz finał II Konkursu w roku 2005...

(10.06.2006) Piotr Kyc: "Zakończyła się druga edycja Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Regionie Podtatrza Polskiego i Słowackiego. Uczniowie z polskich i słowackich szkół spotkali się w Spiskiej Sobocie na Słowacji. To urocze miasteczko jest obecnie jedną z dzielnic Popradu. Uczestnikom towarzyszyli nauczyciele. Podczas ceremonii otwarcia obecny był, burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.
Droga do finału była długa i obejmowała eliminacje szkolne oraz okręgowe.
Wiedza, jaką musieli się wykazać uczestnicy była bardzo rozległa i obejmowała zagadnienie z geografii, historii i kultury Podtatrza.
Tak, jak w ubiegłym roku nie zabrakło różnych eksponatów które należało dokładnie opisać. Formuła konkursu zakłada nie tylko prezentację swojej wiedzy ale skłania uczestników do wzajemnego poznania się i zaprezentowanie swojego partnera. Jest to prezentacja punktowana przez komisję . Jury w skład którego wchodzili eksperci polscy i słowaccy miało trudne zadanie. Ostatecznie, po paru godzinach konkursowych zmagań wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dodatkową atrakcję przygotowała pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowych Konkursów Wiedzy o Regionie Podtatrza Polskiego i Słowackiego Władysława Skupień. Była to wycieczka do Spiskiego Podhradzia, gdzie znajdują się ruiny Spiskiego Hradu - największego zamku na Słowacji. Zabytek ten jest wpisany do światowego rejestru dziedzictwa kultury przez UNESCO .
Międzynarodowy Konkurs Wiedzy o Regionie Podtatrza Polskiego i Słowackiego jest cenną, systematycznie realizowaną inicjatywą edukacyjna i kulturową. Stanowi konkretny przykład współpracy pomiędzy Zakopanem i Popradem .Co roku kilkuset uczniów, tak z jednej, jak z drugiej strony Tatr biorąc udział w eliminacjach poznaje lepiej nie tylko swoją małą ojczyznę ale i kraj naszych najbliższych sąsiadów. Są to doświadczenie bezcenne. Należy pogratulować organizatorom pomysłu i bardzo dobrze przeprowadzonego konkursu, co byłoby niemożliwe bez dobrej polsko – słowackiej współpracy. Podziękowania nalezą się również wielu nauczycielom, którzy przez parę miesięcy przygotowywali uczniów do konkursu. Do zobaczenia za rok w Zakopanem, gdzie odbędzie się finał kolejnej edycji konkursu".

Kategoria I

I miejsce Mateusz Madetko, Benjamin Macko
II miejsce Barbara Mateja, Patrik Bendik
III miejsce Małgorzata Pabin, Katka Bulková
IV miejsce Michał Gocał, Michal Slovik
V miejsce Maria Kozak, Martin Augustin
VI miejsce Mateusz Kopeć, Alena Samiecová

Kategoria II

I miejsce Ewa Karpiel, Jakub Fronc
II miejsce - Tomasz Zając, Ľubka Garajová
III miejsce - Karolina Bzdyk, Dávid Nahalka
IV miejsce - Ewa Kowalik, Michal Materný
V miejsce - Grzegorz Pakuła, Monika Martonová
VI miejsce - Tomasz Granat, Július Mareš

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I