I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
SŁOWO JAKO FORMA WYRAZU

(10.09.2005) Piotr Kyc: "Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem oraz Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie zorganizowały warsztaty szkoleniowe pod tytułem "Słowo jako forma wyrazu", które odbyły się w Zakopanem. Zajęcia trwały od 6 do 11 października. Celem warsztatów jest wymiana doświadczeń oraz wprowadzenie nowych metod i technik do pracy oświatowej. Miejscem interesujących zajęć muzealników z całej Polski były nasze kapitalne muzea, m.in.: "Koliba", Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich. Uczestnicy odbyli również wycieczkę do Domu pod Jedlami i mieli zorganizowane spotkanie w Chacie Sabałowej na Starych Krzeptówkach, gdzie 'Sabałowe bajki" prowadził znany przewodnik i gawędziarz Kazimierz Gąsienica-Byrcyn. Wykłady i zajęcia prowadzili wybitni znawcy tematu oraz kustosze muzeów: Wojciech Szatkowski, dr Zbigniew Moździerz, dr Katarzyna Buczek, dr Jerzy Roszkowski, dr Maciej Pinkwart, Marek Stokowski, Krystyna Milewska, Anna Kozak, Daniel Artymowski, Maja Laskowska, Michał Malinowski .
W jedno z ciepłych, słonecznych popołudni, goście zajrzeli na Harendę, do Muzeum Jana Kasprowicza. Tylu osób, będących jednocześnie fachowcami muzealnictwa Harenda jeszcze nie gościła. Kolegów "po fachu" wspaniale oprowadzały panie kustosz - Zdzisława Zając i Beata Denis - Jastrzębska. W domu Poety zorganizowano również interesujące warsztaty, pt.: "Wokół Kasprowicza. Tworzenie scenariusza zajęć literackich", które prowadził zespół Pracowni Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie.
Należą się słowa uznania dla panów Daniela Artymowskiego i Wojciecha Szatkowskiego za dobrze i rzetelnie zorganizowane warsztaty. Udział w nich na pewno wiele pożytku przyniesie osobom pracującym w muzeach i stającym na co dzień przed problemem przekazania młodemu odbiorcy tego, co w muzealnictwie najważniejsze - prawdy o historii i ukazywaniu piękna naszej rodzimej kultury .
Kolejne spotkanie muzealników w Zakopanem już na wiosnę 2006 roku. Harenda zaprasza".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I