I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
I Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza...

(06.06.2005) Piotr Kyc: "Jedną z imprez towarzyszących obchodom III Dni Zakopanego był I Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza zorganizowany przez Szkolę Podstawową Nr 9 na Harendzie. Szlak  ten został otwarty w roku 1956, w trzydziestą rocznicę śmierci Poety. Jest on znaczony na żółto i biegnie z Gubałówki przez Furmanową oraz Łosiówki i dalej przez Ugory do ul. Jagiellońskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych widokowo szlaków turystycznych w Polsce. Nie cieszy się jednak większą popularnością wśród turystów. Być może uruchomienie wyciągu krzesełkowego na Harendzie spowoduje zasadniczy zwrot zainteresowania w  tę stronę Pasma Gubałowskiego.
Szkoła na Harendzie postanowił już teraz promować tą  piękną drogę, nazwaną imieniem swojego Patrona. W imprezie wzięło udział 8 drużyn z 6 szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczestnicy musieli nie tylko pokonać jeden z odcinków szlaku ale i wykazać się wiedzą na temat Jana Kasprowicza oraz  patronów innych szkół. Wśród 74 pytań znalazły się również pytania dotyczące II wojny światowej i Zakopanego. Uczestnicy byli dobrze przygotowani i po podsumowaniu okazało się, że różnice są minimalne a w jednym przypadku, w celu wyłonienia zwycięzcy - konieczna była  dogrywka. Pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 5 (op. mgr Janina Kasprzycka). Drugie przypadło drużynie  ze Szkoły Podstawowej z Nowego Bystrego (op. mgr Paweł Garbacz). Na pozostałych miejscach znalazła się Szkoła Podstawowa Nr 9 (opiekun:  mgr Halina Sierant - Ripper) , Szkoła Podstawowa Nr 4 (op. mgr Stanisława Budz) i Szkoła Podstawowa nr 1 z Zakopanego (op. Danuta Bielecka).
Należy wymienić tutaj drużynę, która startowała poza konkursem a uzyskała świetny rezultat - to drużyna złożona z uczniów klas młodszych SP Nr 9 (op. mgr Małgorzata Behounek)   Rywalizację wśród gimnazjów wygrało zakopiańskie Gimnazjum Nr 1 (op. mgr Danuta Pielińska) przed Gimnazjum nr 3 (op. Elżbieta Gałka) i gimnazjum z Nowego Bystrego (op. mgr  Marcin Dyląg).
Puchary dla zwycięzców ufundował Urząd Miasta Zakopane a wręczyła je Pani Naczelnik Wydziału Edukacji mgr Władysława Skupień. Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza (na terenie którego odbywała się znaczna część konkursu) podarowało każdemu uczestnikowi pamiątkowy tomik wierszy J. Kasprowicza a Rada Rodziców działająca przy SP Nr 9 zafundowała drobne prezenty i podjęła  zmęczonych podróżników gorącym posiłkiem .
Po I Rajdzie pozostały  wspomnienia a  nauczyciele harendziańskiej szkoły myślą, jak za rok zorganizować podobną imprezę sprawniej i co zrobić, aby była ciekawsza, bardziej atrakcyjna i wpisała się na stałe w kalendarium obchodów Dni Zakopanego".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I