I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
IV Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza

(26.05.2008) Piotr Kyc: "Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem zorganizowała po raz czwarty Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza. Impreza ma charakter nie tylko turystyczny, ale i poznawczy. Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą na temat życia i twórczości Kasprowicza, oraz opanować wiadomości o Tatrach, Zakopanem i patronach innych szkół. W tym roku zwrócono większą uwagę na wiadomości o Tatrach i naszym mieście w związku z przypadającą 75 rocznicą otrzymania przez Zimową Stolicę Polski praw miejskich.
W IV Rajdzie wzięły udział cztery szkoły podstawowe (SP Nr 5 im. J.Korczaka, SP NR 2 im. B.Czecha, SP Nowe Bystre, SP Nr 9 im. J.Kasprowicza) oraz trzy zespoły z gimnazjów (Gimnazjum z Zespołu Szkół Prywatnych Janiny Gościej, Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum w Nowem Bystrem). Po konkursie plastycznym przeprowadzonym w harendziańskiej szkole wyruszono na szlak. Trasa wycieczki wiodła otworzonym w roku 1956 szlakiem znaczonym na żółto. Nowością jest możliwość wjazdu na Rafaczówki kolejką krzesełkową znajdującą się na osiedlu Harenda. Z tej możliwości skorzystali oczywiście uczestnicy Rajdu, na których czekały po drodze jeszcze trzy konkursy w czasie których odpowiadali na zestawy pytań. Na Furmanowej musieli się wykazać znajomością topografii Tatr, a w środku Ugorów, przy dawnej Homolackej Drodze popisać znajomością historii naszego miasta. Na zakończenie czekał ich ważny etap w Muzeum na Harendzie. Tutaj w większej ilości obowiązywała tematyka związana z osobą wybitnego poety, jakim był Jan Kasprowicz. Zmagania rajdowo – konkursowe trwały parę godzin. Ostatecznie komisja wyłoniła zwycięzców.
Wyniki:
Szkoły podstawowe
I Miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Zakopanem.
II Miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Zakopanem
III Miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Zakopanem
IV Miejsce – drużyna ze szkoły podstawowej w Nowem Bystrem
Gimnazja
I Miejsce – Gimnazjum z Zespołu Szkół Prywatnych Janiny Gościej „Betlejem"
II Miejsce – Gimnazjum Nr 1 w Zakopanem
III Miejsce - Gimnazjum w Nowem Bystrem

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary ufundowane przez Miasto Zakopane, dyplomy oraz tomiki poezji Poety. Organizatorzy dziękują opiekunom drużyn za bardzo dobre przygotowanie uczniów oraz Spółce Harenda - Wyciągi, Stowarzyszeniu Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Radzie Rodziców za pomoc w organizacji imprezy.
Kolejny Rajd za rok. Termin tradycyjnie ten sam – środa przed Bożym Ciałem. Tymczasem trasa czeka, a jest piękna o tej porze roku. Tylko teraz tatrzańskie łąki są bogato ukwiecone. Niedługo pierwsze sianokosy... Zachęcam do zapoznania się z tą interesującą propozycją spędzenia w rodzinnym, czy przyjacielskim gronie 3 – 4 godzin. Jest to piękny widokowo, a zarazem łatwy szlak, który można polecić każdemu."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I