I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
"Orawska droga" połączy Jabłonkę ze słowackim Bobrovem

(16.09.2009) "Małopolska wspólnie z Krajem Żylińskim zmodernizują przygraniczną drogę, która połączy polską Jabłonkę ze słowackim Bobrovem. Inwestycja ma być realizowana z pomocą unijną. Wicemarszałek Roman Ciepiela wraz z Przewodniczącym Kraju Żylińskiego Jurajem Blanárem podpisali w Jabłonce specjalne memorandum o współpracy przy projekcie „Oravska Droga”.
Planowana inwestycja obejmie modernizację 5 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 962 oraz na odcinku Zubrohlava – Bobrov. W planach ma być także budowa ronda, chodników oraz kanalizacji deszczowej w słowackim Bobrovie. W efekcie powstanie nowy szlak turystyczny, który pozwoli Słowakom odkryć uroki polskiej Orawy. Nowe połączenie będzie także alternatywą dla głównego połączenia drogowego wiodącego przez Chyżne. Jak podkreślił Wicemarszałek Ciepiela do czasu istnienia przejść granicznych dróg łączących Polskę z południową Europą było niewiele. Teraz kiedy jesteśmy już w strefie Schengen i granice zniknęły otwierają się nowe możliwości i możemy wspólnie budować połączenia drogowe, wzmacniając przy tym współpracę Polsko – Słowacką.
- Obecnie, gdy regiony europejskie konkurują ze sobą Polacy i Słowacy powinni szukać porozumień, dbać o wspólną historię i podkreślać więzi, które nas łączą, tak abyśmy stworzyli z Orawy miejsce atrakcyjne dla turystów i mieszkańców tej części regionu – przekonywał Ciepiela. W realizacji inwestycji mają pomóc środki unijne. Jak zapowiedział Wicemarszałek, Małopolska wspólnie ze słowackimi sąsiadami planuje przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2012."

źródło: www.malopolskie.pl
 

Foto-relacja (zdjęcia Jan Ciepliński jjcieplinski@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I