I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
SPOTKANIE PREZYDENTÓW

(21.02.2008) JABŁONKA NA ORAWIE. SPOTKANIE DWÓCH PREZYDENTÓW - RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHA KACZYŃSKIEGO ORAZ PREZYDENTA REPUBLIKI SŁOWACKIEJ IVANA GAŚPAROVIĆA Z MIESZKAŃCAMI ORAWY.
"W sobotę przed południem Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w miejscowości Chyżne z Prezydentem Republiki Słowacji Ivanem Gaszparoviczem, a następnie obaj Prezydenci udali się do miejscowości Novot, gdzie obejrzeli wyścigi zaprzęgów konnych.
Zawody, w których uczestniczy 33 woźniców słowackich i polskich, odbywają się po raz piąty. Konie ciągną sanie lub kłodę drewna i muszą pokonać tor w jak najkrótszym czasie. Zawodom przyglądają się kibice, którzy bawią się przy ludowej muzyce, grzanym winie i przysmakach kuchni góralskiej.
Przed zawodami prezydentów powitał starosta Novoti Franciszek Poleta, a miejscowe dzieci wręczyły wielki bochen chleba.
Jak powiedział Prezydent Kaczyński, wspólna zabawa jest najlepszym dowodem tego, że Polacy i Słowacy są bliskimi sobie narodami.
Z Novoti, leżącej w Beskidach, przywódcy Polski i Słowacji pojechali do Namestova. Tam podczas krótkiego wystąpienia Prezydent Kaczyński zapowiedział, że w najbliższych dniach będzie chciał szczegółowo wypowiedzieć się w sprawie euro. Jak podkreślił, Polska musi wstąpić do strefy euro, pozostaje tylko kwestia terminu. Dodał też, że wprowadzenie w Polsce unijnej waluty nie jest drogą do wyjścia z obecnego kryzysu. - W tej chwili każdy rząd powinien mieć jak najwięcej swobody i wejście do tak zwanego korytarza tej swobody nie zwiększa lecz zmniejsza. Jestem pod tym względem sceptyczny, choć wiem, że Polska prędzej czy później do strefy euro wejdzie – mówił Prezydent.
W Namestove Prezydnet Lech Kaczyński odznaczył Ivana Gašparoviča najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Sam z rąk Prezydenta Słowacji odebrał najwyższe odznaczenie słowackie - Podwójny Biały Krzyż.
Z Namestova obaj prezydenci udali się na stronę polską do miejscowości Jabłonka. Tam spotkali się z mieszkańcami oraz przedstawicielami społeczności słowackiej mieszkającej w gminie Jabłonka i zakończyli spotkanie.
Sobotnie spotkanie było ósmym w historii i ostatnim przed zaplanowanymi na 21 marca 2009 roku wyborami prezydenckimi na Słowacji."

źródło: www.prezydent.pl 
 

Foto-relacja (zdjęcia Jan Ciepliński jjcieplinski@neostrada.pl):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I