I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
A W JABŁONCE KOLOROWO. „NA ŚCIEŻKI WYOBRAŹNI” ZAPRASZAMY.

(12.03.2006) Mariola Burcan: "Jechałam w miniony czwartek do Jabłonki, jak na skrzydłach, na otwarcie wystawy prac plastycznych dzieci i młodzieży. Lubię to miejsce szczególnie, bo i ludzie tu gościnni i talenty wyjątkowe. Otwarcie wystawy, jak zawsze, odbyło się w miłej, serdecznej atmosferze.
Wystawa pt.„NA ŚCIEŻKACH WYOBRAŹNI” to prezentacja dokonań artystycznych dzieci i młodzieży z pracowni malarstwa i rysunku pod kierunkiem mgr Moniki Tlałki, dyplomowanego nauczyciela plastyki w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju,
oraz w kilku orawskich szkołach. Pani Monika znana jest w Jabłonce i okolicy z inspirowania młodzieży do rozwijania swych talentów. Wielu z Jej podopiecznych ma liczne laury w konkursach plastycznych rangi ogólnopolskiej i wojewódzkiej, takich jak np. „ Andersen-ilustracje do baśni”, ”Zakopiańska szopka betlejemska”,” Kościoły Orawy i Spisza”, „Ziemia ojczysta”, „Warszawa- moja stolica”, „Jesień tatrzańska” i w wielu innych.
Już prawie sześć lat Ognisko w Rabce współpracuje z Zespołem Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. O tej współpracy, o dokonaniach a także o roli pp. Marioli i Piotra Burcanów w podtrzymywaniu współpracy, mówiła Pani Dyrektor Aniela Stopka witając licznie przybyłych gości. Otwarcia wystawy dokonał sam Wójt Julian Stopka. Pogratulował serdecznie młodym artystom i ich nauczycielce, Pani Monice Tlałce. Zaznaczył, że nie opuścił żadnej z wystaw. Piotr Burcan, Dyrektor OPP w Rabce wyraził swój ogromny zachwyt dla piękna i profesjonalizmu dzieł, i podziw dla dokonań pedagogicznych Pani Moniki. Podziękował gorąco Dyrekcji Szkoły i Panu Wójtowi za pomoc organizacyjną i codzienną opiekę nad pracownią plastyczną- filią OPP. Pani Monika Tlałka przekazała swą wdzięczność Dyrekcji Zespołu Szkół i Rodzicom Wychowanków za pomoc przy wystawie. Zapoznała zebranych z tematyką wystawy i prezentowanymi technikami plastycznymi. Batik na gorąco to nowo wprowadzona technika na zajęciach, oprócz znanych już dzieciom wcześniej, kredki, akwareli, itp. Młodzież najlepiej wypowiada się poprzez rysunek. Po ołówek sięga najczęściej. Wiele prac, wręcz profesjonalnych, wykonanych zostało na wystawę właśnie w ołówku. Pani Monika wspomniała także o odnoszonych przez dzieci sukcesach w konkursach plastycznych i o tym, że wielu z wychowanków kontynuuje, z powodzeniem, naukę w szkołach średnich i na uczelniach plastycznych. Już w rozmowach kuluarowych podkreśliła jak wielką pomoc uzyskuje od Pani Dyrektor Anieli Stopki w swej codziennej pracy i przygotowywaniu wystaw. W pracowni, przeznaczonej wyłącznie na zajęcia plastyczne, obszernej, jasnej, dobrze wyposażonej, może ze swoimi uczniami działać naprawdę twórczo.
Z propozycją nauki nowej techniki dla pracowni ( bibułkarstwa związanego z regionem ), wystąpiła Pani Emilia Rutkowska - Dyrektor Muzeum-Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Zabrałam też i ja głos chwaląc zasłużenie artystów, i ich mistrza, Panią Monikę Tlałkę oraz przekazując mój szczery podziw dla społeczności Jabłonki za wzajemne wspieranie się w ważnych wydarzeniach. A cykliczna, coroczna wystawa „NA ŚCIEŻKACH WYOBRAŹNI” staje się właśnie ważnym wydarzeniem i to nie tylko dla Jabłonki.
Wernisaż zaszczycili swą obecnością szczególni goście :
Julian Stopka-Wójt Gminy Jabłonka, Aniela Stopka-Dyrektor Zespołu Szkół w Jabłonce, Maria Plaszczak - Zastępca Dyrektora, Bogusława Pilch - Dyrektor Liceum dla Dorosłych i Szkoły Policealnej, Ksiądz Wikariusz Jarosław Żmija, Jan Kuliga - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lipnicy Wielkiej, Piotr Burcan – Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rabce-Zdroju, dyrektorzy szkół podstawowych z gminy, rodziny i przyjaciele autorów prac".

AUTORZY PRAC :
Grupa młodsza / dzieci ze szkoły podstawowej /

Cieluch Agnieszka - Podwilk
Czerwień Artur - Chyżne
Czesak Joasia - Jabłonka
Czesak Marysia - Jabłonka
Faron Agnieszka - Jabłonka
Hetmańska Magda - Lipnica Wielka
Janik Klaudia - Podwilk
Joniak Klaudia - Jabłonka
Jurczak Ania - Jabłonka
Jurczak Monika - Jabłonka
Kasprzak Anastazja - Jabłonka
Kasprzak Asia - Jabłonka
Knaperek Gabrysia - Jabłonka
Palenik Ania - Jabłonka
Palenik Kasia - Jabłonka
Palenik Monika - Jabłonka
Pilch Angelika - Lipnica Wielka
Pilch Basia - Jabłonka
Pilch Beatka - Jabłonka
Piwowarczyk Kasia - Lipnica Wielka
Plaszczak Magda - Lipnica Wielka
Sarniak Paulina - Jabłonka
Spiszak Marcela - Jabłonka
Surdaj Ania - Jabłonka
Szkodoń Kornelia - Chyżne
Tlałka Gustaw - Jabłonka
Zaręba Ania - Jabłonka

Grupa starsza / młodzież z gimnazjum i liceum /

Bazelska Izabela - Jabłonka
Frańczk Justyna - Jabłonka
Lichosyt Marcin – Lipnica Wielka
Litwiak Iwona - Jabłonka
Litwiak Sylwia - Jabłonka
Morzyniec Jarosław - Podwilk
Morzyniec Jolanta - Podwilk
Paniak Katarzyna - Jabłonka
Stopka Katarzyna – Jabłonka
Zając Grażyna - Podwilk

WYSTAWĘ MOŻNA PODZIWIAĆ W ZESPOLE SZKÓŁ im. Bohaterów Westerplatte w JABŁONCE ORAWSKIEJ, JESZCZE PRZEZ DWA TYGODNIE.

I ja tam byłam, miód piłam i po ”ścieżkach wyobraźni” chodziłam.
Mariola Burcan – Kawaler Orderu Uśmiechu.

Na foto-zwiedzanie wystawy zapraszają już teraz :
Mariola Burcan i Zbigniew Tlałka – autorzy zdjęć.

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I