I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
40 lat posługi kapłańskiej ks. Władysława Zązla z Kamesznicy

(20.09.2007) Marek Jurasz: "20 marca 1967 r w Białce Tatrzańskiej święcenia kapłańskie z rąk Księdza Arcybiskupa Karola Wojtyły otrzymują młodzi górale podhalańscy: Andrzej Tylka z Rogoźnika,, Władysław Janczy z Maniów, Władysław Nowobiulski z Białki Tatrzańskiej i Władysław Zązel z Dębna Podhalańskiego.

12 września 2007 r – Plac przed Kościołem Parafialnym p.w. Imienia Najświętyszej Maryi Panny w Kamesznicy zapełnia się wiernymi i gośćmi kilku uroczystości. Bo jest powód do świętowania kilku ważnych dat. Pierwsza z nich to Jubileusz 40 – lecia kapłaństwa Kanonika Ks. Władysława Zązla – Kapelana Związku Podhalan. Druga ważna data to 25 – lecie erygowania Parafii p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy. Postać Ks. Władysława nierozerwalnie łączy się z tym Kościołem i jego budową . W październiku 1982 r po erygowaniu Parafii Najświętszego Imienia Maryi Ks. Władysław zostaje jej pierwszym proboszczem i pozostaje nim do dnia dzisiejszego. Od 1992 r po reorganizacji i powołaniu do życia Diecezji Bielsko-Żywieckie, Parafia Kamesznicka wchodzi w skład Dekanatu Milowieckiego. I tu następny miły akcent uroczystości. U stóp Matki Boskiej Zwycięskiej gromadzą się rolnicy by w dziękczynnej mszy świętej składać hołd Bogu i Jego Matce za tegoroczne zbiory. Tradycyjne Dożynki mają w tym roku charakter gminny.

Rolnicy i gospodynie z całej Gminy Milówka w barwnym korowodzie niosą chleb, wieńce dożynkowe i dary w postaci owoców, warzyw, miodu. Uroczystości kamesznickie są tym bardziej ważne że przypadają w uroczystość głównego odpustu w parafii.

Uroczystości jubileuszowe Ks. Władysława zgromadziły jak zwykle rzesze Jego przyjaciół i sympatyków Jego działalności. Uroczystą koncelebrowaną mszę świętą poprowadził i słowo boże wygłosił Ks. Infułat Władysław Fidelus z żywieckiej Konkatedry. Życzenia dla Jubilata składali: delegacja Zarządu Głównego ZP, Oddział Górali Żywieckich ZP z Prezesem Adamem Banasiem, Posłowie; Stanisław Szwed i Kazimierz Matuszny, Stanisław Zątek – Przewodniczący Rady Powiatu w Żywcu, Marek Czul – v-ce Burmistrz Miasta Żywca, Józef Bednarz – Wójt Gminy Milówka, delegacja gminy Rajcza z Wójtem Adamem Iwankiem, delegacja gminy Radziechowy-Wieprz z Wójtem Grzegorzem Figurą i KGW z Radziechów, środowiska trzeźwościowe, delegacja wodzirejów wesel bezalkoholowych i Stowarzyszenia “Wesela wesel”, przedstawiciele Radia Katowice, Stowarzyszenie “Dzieci Serc”, Zespoły regionalne z Żywiecczyzny i Podhala oraz wiele delegacji z Parafii kamesznickiej.

Uroczystości w Kamesznicy uświetnili swoją obecnością i występami: Bracia Golcowie, Zespół Regionalny “GROJCOWIANIE” z Wieprza, “NIWA” z Nowego Targu, “JODEŁKI” z Radziechów, “HULAJNIKI” z Milówki, Kapela “WIERCHY” z Milówki, Chór Milowiecki, Orkiestra Dęta z Milówki oraz Józef Broda.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Milówka, Ks. Proboszcz Parafii Kamesznica, Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan, Gminny Ośrodek Kultury z Milówki, Rada Sołecka, OSP i KGW w Kamesznicy oraz wszyscy parafianie dobrej woli którym w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania".

Foto-relacja (zdjęcia Marek Jurasz):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I