I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
IV BIEGI NARCIARSKIE ŚLADAMI OJCA ŚWIĘTEGO
JANA PAWŁA II
W DOLINIE CHOCHOŁOWSKIEJ

(30.03.2009) Maciej Bętkowski: "W niedzielę 22.03.2009r, w Dolinie Chochołowskiej na Siwej Polanie odbyły się „IV Biegi narciarskie śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej”. Organizatorami zawodów byli: Gmina Kościelisko, Biathlonowy Klub Sportowy „Wojsko Polskie - Kościelisko” i Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi w Witowie. Zawody uroczyście otworzyli: Jan Piczura Prezes Biathlonowego Klubu Sportowego „Wojsko Polskie – Kościelisko” oraz przedstawiciel Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi w Witowie, Sekretarz Gminy Kościelisko Wojciech Pilch i ksiądz Krzysztof Pilarz Proboszcz Parafii Witów.
Prezes Jan Piczura serdecznie przywitał wszystkich przybyłych zawodników życząc im sukcesów sportowych i satysfakcji z osiągniętych wyników, a przybyłym gościom życzył miłego spędzenia czasu i dużych emocji sportowych w czasie oglądania zawodów. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał Sekretarz Gminy Kościelisko Wojciech Pilch, również serdecznie życząc zawodnikom udanych startów.
Ksiądz Krzysztof Pilarz w swoim wystąpieniu nawiązał do pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Siwej Polanie 23.06.1983 roku i do pielgrzymki, którą dzień wcześniej odbyliśmy, wędrując śladami Ojca Świętego do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę, a ksiądz udzielił błogosławieństwa startującym zawodnikom i obecnym na zawodach osobom.
Zawody odbyły się przy sprzyjających warunkach pogodowych. W tym roku było dużo śniegu, a pamiętamy o tym, że w ubiegłym roku z powodu braku śniegu, zawody się nie odbyły. W zawodach wzięło udział 139 zawodników. Zawodniczki i zawodnicy startowali w 20 grupach wiekowych. Pierwsze 3 miejsca w każdej grupie nagradzane były medalami: złotym, srebrnym i brązowym.
Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w zawodach. Na dyplomach było zdjęcie biegnącej na nartach pani Marii Kowalskiej, wspaniałej zawodniczki i trenerki, uhonorowanej tytułem Zasłużonej Mistrzyni Sportu. Pani Maria Kowalska karierę sportową rozpoczęła startami w 1951 roku, zdobywając tytuł Mistrzyni Polski Juniorów w biegu i IV miejsce w biegu zjazdowym. Była 6-krotną Mistrzynią Polski w biegach na 5 – 10 km, oraz w sztafecie. Na Olimpiadzie w Cortina d,Ampezzo w 1956 roku w biegu na 10 km zajęła 16 miejsce na 40 startujących, a w sztafecie 3x5 km, 5 miejsce na 10 startujących – jej partnerkami w sztafecie były: J.Czerniawska i Z.Krzeptowska. Pani Maria Krzeptowska była 2-krotną Mistrzynią NRD w biegu indywidualnym. W Akademickich Mistrzostwach Świata w Semmerling w Austrii w 1953 roku zdobyła brązowy medal w sztafecie. Zwyciężyła w Międzynarodowych Zawodach Kobiet w Grindewald w Szwajcarii, oraz w zawodach o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzównej. Po zakończeniu kariery zawodniczej, pracowała ponad 20 lat, trenując młodzież z Kościeliska, Zębu i Podczerwonego w WKS Zakopane.
Zawody były bardzo dobrze zorganizowane i sprawnie przeprowadzone, za co należą się wyrazy najwyższego uznania i podziękowania dla Biathlonowego Klubu Sportowego „Wojsko Polskie – Kościelisko”; panu Prezesowi Janowi Piczurze, Kierownikowi Zawodów majorowi Józefowi Staszlowi i ekipie, która przygotowała i przeprowadziła zawody: Annie Jakieła, Agnieszce Staszel, Adamowi Jakiele, Piotrowi Ziemianinowi, Wiesławowi Ratułowskiemu i Janowi Murdzkowi.
Szczególne podziękowania, organizatorzy zawodów składają uczniom z Gimnazjum w Witowie, pracującym w obsłudze technicznej. Były to uczennice: Bogumiła Świder, Katarzyna Toczek, Małgorzata Toczek, Halina Mrugała, Sabina Jasionek, Paulina Laska i Katarzyna Zięba, oraz uczniowie: Franciszek Kojs, Krzysztof Bator, Robert Frączek, Tomasz Toczek, Krzysztof Bobak, Michał Zięba, Szymon Bzdyk i Jan Miłek. Uczniowie ci bardzo pomogli organizatorom, sprawnie i sumiennie wywiązując się ze swoich obowiązków.
Dziękujemy pracownikom Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi w Witowie za pomoc w zorganizowaniu zawodów, a szczególnie dziękujemy właścicielom łąk na Siwej Polanie, że wyrazili zgodę na to abyśmy na ich terenie mogli zawody rozgrywać. Organizatorzy zawodów bardzo serdecznie dziękują także panu Piotrowi Czujowi za bezpłatne, społeczne, bardzo dobre przygotowanie ratrakiem tras biegowych oraz za odśnieżenie pługiem parkingu dla samochodów obsługi technicznej.
Szczególne podziękowania wszyscy składamy panu Markowi Barnowskiemu, właścicielowi restauracji „U Śliwy” w Chochołowie, słynącej na Podhalu z bardzo dobrego jedzenia. Mogliśmy się o tym przekonać, bo pan Marek Barnowski częstował zawodników, organizatorów i gości wyśmienitym bigosem i gorącą herbatą z cytryną. Dzięki temu zawodnicy mogli zregenerować siły po biegu, a osoby obserwujące zawody, nabierały sił do dopingowania startujących. Wydawaniem bigosu z kuchni polowej i herbaty, zajmowali się: pan Mikołaj Stalmachowski i pani Marta Borowiec, ciężko pracując gdy inni startowali, obserwowali zawody i mile spędzali czas.
Organizatorzy zawodów bardzo serdecznie dziekują także PSS "Społem" w Zakopanem za nagrody rzeczowe, którymi nagrodzono najstarszych uczestników zawodów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zawodów i serdecznie zapraszamy na „V Biegi narciarskie śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej” w przyszłym roku."

Foto-relacja:

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I