I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
„Yuoth in Europe” Budapeszt, 19-29.03.2006

(30.03.2006) Agata Kielczyk: "W dniach 19-26.03.2006 młodzież z Kościeliska wzięła udział w projekcie „Youth in Europe” w Budapeszcie. Głównym celem było nawiązanie międzynarodowej współpracy z innymi nacjami obecnymi na spotkaniu. Obok strony polskiej, reprezentowanej przez Kościelisko (tj. opiekun – Sadłoń Narcyz, uczestnicy: Bętkowski Władysław, Blicharz Łukasz, Błaszczak Zuzanna, Chłapek Zuzanna, Kielczyk Agata, Papież Małgorzata, Słodyczka Bartłomiej, Staszel Agnieszka, Studencki Dawid, Ważydrąg Piotr) udział wzięła również młodzież z Serbii, Kosowa oraz Węgier.
W czasie pobytu w Budapeszcie rozważaliśmy problemy obejmujące m.in. życie człowieka we współczesnym świecie, tolerancję, globalizację czy humanitaryzm. Nie baliśmy się podejmować „trudnych tematów” związanych z ewentualnym przyjęciem jednakowej waluty w Europie, zastanawialiśmy się nad „za” i „przeciw” w sprawie wspólnego, oficjalnego języka europejskiego. W czasie zajęć powiększyliśmy także zasób naszej wiedzy na temat kultury i tradycji europejskich sąsiadów. Co zadziwiające, języki polski i serbski mają wiele ze sobą wspólnego. Czasem nie było potrzeby komunikować się w języku angielskim, wystarczyło gdy każdy mówił w swoim własnym, ojczystym. Podejmowane przez nas problemy, nie tylko świadczyły o zaangażowaniu młodzieży w życie polityczne, ale także o jej dojrzałości i spostrzegawczości.
Podczas pobytu doszło do nieporozumień pomiędzy stroną serbską i kosowską. Na pierwszym spotkaniu, w czasie prezentacji swoich krajów młodzież z Kosowa zaprezentowała film, który według oceny Serbów mijał się z prawdą historyczną. W następnych spotkaniach również dochodziło do manipulowania faktami. W moim mniemaniu grupa, która przyjechała z Kosowa była grupą o przygotowaniu propagandowym. Od samego początku głosiła hasła typu: „peace”, „love”, „stop the war”, „humanity”, jednak zachowaniem, w szczególności względem osób pochodzących z Serbii, młodzi ludzie nie potwierdzali, że w swoim życiu pragną kierować się tymi hasłami.
Z drugiej strony, trzeba zauważyć, iż niedawno zakończyła się wojna pomiędzy tymi dwoma państwami, więc demonstrowane zachowania spowodowane są emocjami jakie wywołuje nie dawno przeżyty kataklizm.
Pozostając neutralni, mogliśmy obserwować zachowania poszczególnych osób. Otworzyło nam to oczy na świat. Myślę, że cała ta sytuacja wiele nam dała do myślenia.. Chociaż nie mamy jeszcze „-dziestu” lat, a nawet osiemnastu, to jednak zauważamy problemy otaczającej nas, często skomplikowanej rzeczywistości.
Harmonogram naszego pobytu był bardzo napięty, a zajęcia trwały długo. Czasu wolnego było niewiele, lecz mimo to, wieczorami znaleźliśmy dość sił na zwiedzanie malowniczego Budapesztu. Codziennie wybieraliśmy się na kilkugodzinny spacer, poznawaliśmy nowe zakątki miasta, by późną nocą wrócić na zasłużony spoczynek.
Wyjazd można uznać zdecydowanie za udany, bo obfity w liczne, interesujące dyskusje. Wrażenia przywieźliśmy ze sobą niezapomniane. Jesteśmy pełni nowych, ciekawych doświadczeń. Młodzież, tak polska, jak i z innych krajów, podeszła do całego projektu z powagą. Próbowaliśmy sprostać problemom otaczającego nas świata. Nie tylko mogliśmy podszkolić nasz angielski, lecz, a właściwie przede wszystkim, zaprezentować nasz kraj, nasz region, naszą kulturę i naszą tradycję".

Foto-relacja (zdjęcia Narcyz Sadłoń):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I