I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Nagrody za całokształt działalności
w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury
w Gminie Kościelisko – 2009

(09.05.2009) Agnieszka Kowalczyk - GOKR Kościelisko: "28 kwietnia 2009 roku w Domu Ludowym w Kościelisku, po raz drugi w historii Gminy Kościelisko wręczone zostały nagrody za całokształt działalności kulturalnej. Regulamin przyznawania nagród dla działaczy kultury określa ich dwa rodzaje. Pierwszy to nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, które mogą być przyznawane wielokrotnie. Drugi rodzaj to nagrody dla ludzi, którzy całym swoim życiem i działalnością, przez dziesiątki lat upowszechniali kulturę podhalańską, a poprzez swoją działalność promowali Gminę Kościelisko. Komisja Kultury po przeanalizowaniu wniosków, jakie do niej wpłynęły, jednogłośnie uchwaliła, że nagrody te należą się pięciu seniorom, którzy w trzech miejscowościach gminnych prężnie działali przez wiele lat.
Nagrodę za całokształt działalności w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury w Gminie Kościelisko otrzymali:
* Andrzej Tylka z Kościeliska
* Józef Pitoń z Kościeliska
* Maria Krzeptowska Sablik z Kościeliska
* Andrzej Gal „Zięba” z Witowa
* Maria Bętkowska z Kościeliska
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Związków Podhalan z terenu gminy oraz rodziny laureatów. Tego wtorkowego wieczoru to Oni – nagrodzeni działacze byli głównymi bohaterami. Dla nich grała muzyka, im czytano poezję. Były wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.
Wszystkim zacnym laureatom składamy serdeczne gratulacje i życzenia wielu lat w zdrowiu!
Poniżej przedstawiamy krótkie życiorysy laureatów:

ANDRZEJ TYLKA
Urodzony 8.12.1931 r w Dzianiszu
Lat 77
Zamieszkały w Kościelisku
Pan Andrzej już jako chłopiec interesował się muzyką góralską, próbując grać na gęślach, wzorując się na starszych muzykantach. Po ukończeniu szkoły podstawowej rodzice zapisali go do Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, gdzie ukończył gimnazjum stolarskie i galanterii drzewnej. Po odbyciu służby wojskowej podjął pracę w wytwórni nart w Zakopanem jako stolarz obróbki nart, gdzie pracował 11 lat. Następnie w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych podjął pracę jako zdobnik galanterii drzewnej, rzeźbiąc kasety. W kolejnych latach zapisany został do zespołu regionalnego „Holny”, gdzie grał jako prymista prze 13 lat. Po przejściu na emeryturę został instruktorem do nauki gry na skrzypcach w szkolnym zespole regionalnym „Polany” w Kościelisku, gdzie uczy już 19 lat.

JÓZEF PITOŃ
Urodzony 1.08.1932 r.
Lat 76
Zamieszkały w Kościelisku
Pan Józef jest szeroko znanym regionalistą, miłośnikiem kultury podhalańskiej i jej propagatorem nie tylko wśród mieszkańców Podhala ale również w kraju i na całym świecie. Członek zespołów góralskich: „Skalni” w Krakowie, „Budorze” przy szkole Budowlanej w Zakopanem, „Bartusie” im. Bartusia Obrochty w Zakopanem, „Turnie” przy Zakładach Włókienniczo-Odzieżowych w Zakopanem, „Klimki” im. Klimka Bachledy w Zakopanem, był instruktorem i kierownikiem wielu z nich.
Od 10 lat członek jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz innych licznych konkursów, przeglądów zespołów ludowych, konkursów recytatorskich, gawędziarskich, tanecznych itp.
Od 1964 r. przewodnik tatrzański, od 1967 r. do 1990 r. ratownik górski, instruktor tańca góralskiego I kategorii.
Autor gawęd i publikacji książkowych: „Moje bajdy” (Kraków 1992), „Naski świat (Kraków 1999), „Holni ludzie” (Kraków 2000), „Lecom roki” (Kraków 2002), „Zbójnickie sprawy” (Kraków 2005).
Laureat wielu nagród i odznaczeń, m.in. laureat nagrody głównej podczas Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie w 1976 r., a w 2004 r. otrzymał nagrodę i medal im. Oskara Kolberga.

MARIA KRZEPTOWSKA SABLIK
Urodzona 11.07.1933 r. w Kościelisku
Lat 75
Zamieszkała w Kościelisku
Pani Maria od 9 roku życia zaczęła haftować przyuczana przez swa mamę Helenę Mateja-Wojatszek. Wyszywa haftem pełnym nićmi oraz koralikami gorsety, spódnice i bluzki. Aktywna zawodowo po dzień dzisiejszy. Wychowanką pani Marii jest Helena Krzeptowska-Sabała, której przekazała ginący zawód.


 ANDRZEJ GAL „ZIĘBA”
Urodzony 13.05.1934 r. w Witowie
Lat 74
Zamieszkały w Witowie
Pan Andrzej całe swoje życie związał z rodzinna wsią. Od małego dziecka wychowywał się w góralskiej rodzinie słynącej z pasterstwa. Już jego ojciec Wojciech był bacą w Dolinie Chochołowskiej. To właśnie on wraz ze swoim synem gościli w swoim szałasie 23.06.1983 r. Papieża Jana Pawła II. Andrzej Gal wielokrotnie reprezentował naszych baców na spotkaniach baców i hodowców zabiegając o godne warunki hodowli owiec i sprzedaży produktów pasterskich. Wielokrotnie w telewizji prezentował pasterskie obrzędy i ciężką pracę.


MARIA BĘTKOWSKA
Urodzona 15.09.1951 r. w Kościelisku
Lat 57
Zamieszkała w Kościelisku
Pani Maria od 1980 roku jest aktywnym członkiem Związku Podhalan. Najpierw jako pracownik administracyjny Oddziału Związku Podhalan w Zakopanem a następnie swoje losy związała z Oddziałem Związku Podhalan w Kościelisku gdzie w latach 1987 do 2002 była prezesem. Przyczyniła się do remontu kapitalnego Domu Ludowego w Kościelisku, była organizatorem Komisji Bratniej Pomocy działającej przy Związku Podhalan. Inicjatorka utworzenia kół młodzieżowych Związku Podhalan, Koła Kwaterodawców „Kościeliska Dziedzina” oraz wspólnej instytucji Związku Podhalan i Gminy Kościelisko jakim jest Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Była także członkiem Rady Sołeckiej w Kościelisku i członkiem Kolegium Redakcyjnego „Podhalanina”. W latach 2002-2007 roku dyrektor GOKR Kościelisko."

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I