I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Grecy w góralskiej gościnie...

(19.07.2006) Anna Karpiel: "Do Kościeliska przyjechał grecki zespół regionalny z miejscowości Falani – Larissa. Grupę goszczą w swoich domach członkowie zespołu „Polaniorze”. Ta wizyta jest początkiem współpracy i wymiany między zespołami. Do spotkania doszło dzięki kontaktom Dimitrisa Tzawelasa, który kilka lat temu odwiedził Dom Ludowy w Kościelisku podczas Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Zespół z Falani jest w Polsce po raz pierwszy. Oprócz Kościeliska i Zakopanego odwiedzą także Kraków i Wieliczkę. Grecy przyjechali tutaj, aby poznawać naszą kulturę. Jak podkreślała Katerina Nichterida, instruktorka tańca - Celem zespołu jest nie tylko prezentowanie i kultywowanie tradycji własnego regionu, ale także zdobywanie wiedzy o innych kulturach. Do Polski bardzo chcieliśmy przyjechać, gdyż wiele o niej słyszeliśmy. Wielu Greków z Larissy ze względów politycznych przebywało kiedyś na emigracji w Polsce, niektórzy się tutaj urodzili. Ich dzieci chciały zobaczyć ten kraj i jest to dla nich wielkie przeżycie.
Wrażenia z pobytu w Kościelisku są bardzo piękne. Mamy nie tylko wspaniałe widoki, ale również zostaliśmy niezwykle gościnnie przyjęci – dodaje wiceburmistrz Stefanos Kariotis, który do Kościeliska przyjechał razem z zespołem.
Zespół w Falani istnieje od 1992 roku, liczy ok. 250 osób w różnym wieku. Do Kościeliska wybrała się trzydziestoosobowa reprezentacja. Falani leży na Nizinie Tesalskiej, ale góralskie i pasterskie tradycje nie są jej mieszkańcom obce. Od Olimpu dzieli ich zaledwie 20 km. Ludzie z gór od wieków schodzili na nizinę, aby przeczekać tam zimę. W ten sposób młodzi Grecy doszukiwali się podobieństw między swoją miejscowością a Kościeliskiem. U nas najbardziej spodobały się im drewniane góralskie domy oraz regionalne stroje.
Jak układa się rozpoczęta właśnie współpraca młodzieży z greckiego Falani i Kościeliska będzie można sprawdzić już w środę. Oba zespoły wspólnie wystąpią na scenie w Domu Ludowym o godz. 19.30. Natomiast w przyszłym roku „Polaniorze” planują odwiedzić Falani".

(18.07.2006) Wspólny występ zespołu góralskiego "Polaniorze" z Kościeliska, oraz ich gości z Grecji - zespołu folklorystycznego z Falani k/Larisy będzie można obejrzeć w środę 19 lipca o godz. 19.30 w Domu Ludowym w Kościelisku. Impreza organizowana jest w ramach Letnich spotkań z folklorem 2006.
Zespół "Polaniorze" działa przy Związku Podhalan w Kościelisku od 1976 roku. Skupia głównie młodzież. Prezentuje autentyczny folklor góralski z Kościelisk. "Polaniorze" występowali na na wielu festiwalach międzynarodowych i krajowych, zdobywając liczne nagrody.
Zespół taneczny działający przy Domu Kultury w miejscowości Falani jest zespołem amatorskim. Skupia około 250 tancerzy w różnym wieku. Wykonują tańce różnych regionów Grecji, uczestniczą w różnorakich imprezach kulturalnych, religijnych i festiwalach w kraju i za granicą
Zdjęcie przedstawia oba zespoły na Butorowym Wierchu w Kościelisku w dniu 16.07.2006 r. Fot. Nikos Sioumkas.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I