I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
UŚMIECH FOLKLORU
I ABJARI GEORGIA W KOŚCIELISKU

(09.09.2009) Jerzy Z. Kosiuczenko: "W dniu 22 sierpnia 2009 r. w Domu Ludowym w Kościelisku–Chotarzu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej UŚMIECH FOLKLORU autorstwa Jerzego Z. Kosiuczenko połączony z występem GEORGIAN FOLK DANCE GROUP ABJARI GEORGIA z Gruzji. Zespół ten był uczestnikiem XLI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2009 roku.
Organizatorami imprezy był Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku oraz Biuro Promocji Zakopanego. Wystawę otworzyła oraz powitała Zespół i zgromadzonych gości Dyrektor GOKR Pani Małgorzata Karpiel Bzdyk.
Autor wystawy, Jerzy Z. Kosiuczenko, zaprezentował zbiór fotografii z ubiegłorocznego festiwalu w Zakopanem. Fotografie te były już pokazywane na wystawach w Zakopanem i w Warszawie.
Po otwarciu wystawy rozpoczął się wspaniały występ Zespołu Abjari Georgia z Gruzji. Zespół Abjari Georgia powstał w 1996 roku. Jego kierownikiem jest Nona Jandagashvili, a choreografem – Alexander Tsimakuridze. Grupa działa w Tbilisi.
Podczas występu zespół zaprezentował tradycyjne tańce gruzińskie mające związek z trybem życia mieszkańców Gruzji oraz podkreślające ich starożytny rodowód. W tym m.in. Kartuli – taniec ukazujący miłość kobiety i mężczyzny oraz Khoruni – taniec wojenny, wykonany przez grupę mężczyzn.
Jak się później okazało - taniec wojenny Khoruni wykonał również, w ostatnim dniu Festiwalu, zespół z Turcji – wywołując tym uzasadnione zaskoczenie zespołu gruzińskiego, czego był świadkiem
autor serwisu. Fakt ten dowodzi jednak po prostu wzajemnego przenikania się kultur.
Po licznych bisach i po zakończeniu imprezy Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych na góralski poczęstunek.
Wystawa będzie czynna w Domu Ludowym w Kościelisku do 15 września 2009 roku, od pon. do pt. w godz. 9.00 – 17.00."

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Z. Kosiuczenko):

Foto-relacja (zdjęcia Jerzy Tawłowicz): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I